'Ajax zocht een speler die zijn man kon uitschakelen en daarna de bal inleverde bij een middenvelder' Piet Wijnberg Eentje! Ook elftalleider Piet Wijnberg zegt weieens tegen zijn spelers dat dit hun laatste kans is, maar dat is anders. Wijnberg bedoelt het als een dolletje, terwijl bij Ajax Leo Beenhakker het uit de grond van zijn hart meende, als hij Wijnberg weer eens een veeg uit de pan gaf. Maar ondanks een getroebleerde verhouding met Beenhakker kijkt de Hilversumse verdediger met trots terug op zijn Ajax-seizoenen eind jaren zeventig, begin jaren tachtig, met drie kampioenschappen, twee bekerfinales en... één doelpunt. tekst Marcelle van Hoof Hét talent van voetbalclub 't Gooi was hij, Piet Wijnberg. Kampioenschappen en winnende toernooien in binnen- en bui tenland regen zich aaneen voor de ra zendsnelle aanvaller. Spits, ja, want ook Wijnberg past in het lange rijtje Ajax-ver- dedigers (onder anderen Wim Suurbier, Ruud Krol, Sonny Silooy, Michael Reiziger) die twee linies terug werden ge haald en daar pas op hun plek kwamen. Anders dan bij veel aanvallers die omge turnd worden, had Wijnberg daar hele maal geen moeite mee. 'Op mijn zestiende stond ik in Hilversum in het eer ste. Bij een training bleef ik achterin han gen en dat beviel zowel de trainer als mij. Het maakte me niet uit waar ik speelde, als ik maar een vaste plek had.' Wijnberg verhuisde in 1976 naar FC Utrecht, maar hij speelde als amateur in het C-elftal. 'Ik wilde eerst zien of het me beviel om in een profclub te spelen. Ik wilde nog wat vrijheid voelen, nog geen werknemer zijn. Maar ik voelde me er thuis en na twee jaar kon ik naar Ajax. Ik voetbalde ook in het militair elftal, onder Jan Zwartkruis, en speelde fijne inter lands, onder andere tegen Duitsland en Italië. Dat viel op.' Trainer Cor Brom verhuisde in 1978 van Sparta naar Ajax. Hij vroeg de twintigja rige Wijnberg om naar Ajax te komen. 'Na een wedstrijd kwam hij de kleedka mer binnen en vroeg in het algemeen: "Wijnberg, hoe schrijf je dat?" Ik dacht dat hij een journalist was. Ik speelde onder andere met Peter Houtman en andere jongens die al ergens in het eerste speelden. Ik was de enige amateur, die in Utrecht 2 speelde, en was relatief onbekend. Die vraag begreep ik. Ik gaf keurig antwoord, maar hij bleek geen journalist maar trainer van Ajax te zijn. 'Ajax zocht een speler die zijn man kon uitschakelen en die daarna de bal inle verde bij een middenvelder. Meer hoefde je niet te doen. Dat was mij wel toever trouwd. Ik moest het van hard werken hebben en wist heel goed wat ik wel en vooral niet kon. De spits is altijd de ge vaarlijkste speler van de tegenstander. Als je die angel eruit haalde, had je je werk goed gedaan. Meer hoefde niet. Dat is tegenwoordig heel anders. Nu begint de opbouw van achteruit. 'Jazeker, ik voelde me geaccepteerd door het Ajax-publiek. Als je je werk goed doet, is er geen probleem. Aanvallers als Ling zijn flierefluiters, die verdienen de ene wedstrijd een negen en dan weer een vier. Dat hebben de meeste spitsen, die zijn grilliger. Ik was gelijkmatig, altijd tussen de zes en de zeven. Soms een vijf of een acht, maar meestal speelde ik heel constant.' Spelbrekers bij Ajax waren wel de blessu res waar Wijnberg mee kampte. Al snel na zijn komst in 1978 raakte hij gebles seerd, aan zijn rug en aan zijn knie. 'Ik was tegen een paaltje gegleden. Mijn knie lag helemaal open. Maar ik wilde me zo graag bewijzen dat ik steeds te vroeg met trainen begon, zodat die wond weer opensprong. Ik mocht in de winterstop niet mee op trainingskamp en trainde in de Meer in de sportzaal met het tweede. Leo Beenhakker was daar de trainer. In die zaal deed ik ook gewoon tackles, want ik wilde zo snel mogelijk naar het eerste, zat vol ambitie en eerzucht. Ik had nog geen competitiewedstrijd gespeeld. Tijdens die trainingen schopte ik naar Piet Wijnberg duelleert met Gerard van der Lem in de wedstrijd Ajax - Sparta (1 -0) op 4 mei 1980, een week voor Ajax' kampioenswed strijd tegen Excelsior waarin hij de bevrijdende gelijkmaker zou scoren. februari 2005

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 57