Jaarbeursstedenbeker Ruch is uit op revanche en belaagt het Ajax-doel. Tevergeefs, want Gert Bals, Ruud Krol en Nico Rijnders geven geen krimp. grensrechters en negeerde (dus) heel wat buitenspelvallen van Ajax. Ajax won wel, op het nippertje via Dick van Dijk (1-2), maar verloor wel Johan Cruijff, die zou hebben nagetrapt en uit het veld werd gestuurd. Dat juist zijn bewaker Wyrobek Cruijff had geraakt, zag iedereen in het stadion, behalve Chomakov. De Bulgaar draaide na afloop overigens wat bij. Het feit dat hij namens de Bulgaarse voetbalbond aan Jaap van Praag moest vragen of Ajax een oefenwedstrijd tegen het Bulgaarse nationale elftal (in voorbereiding op het WK 1970) wilde spelen, droeg daar zeker aan bij. 'Ik heb het voorval mis schien niet goed gezien, want mijn grensrechter heeft helemaal niets gezien.' Van Praag kende geen mededogen met de man: 'De heer Chomakov was ook lichamelijk voor een wedstrijd van dit kaliber ongeschikt. Zijn gewicht werd op om en nabij 200 pond geschat.' (Die oefenwedstrijd is nooit gespeeld.) Het duurde lang voordat bekend was of Cruijff was geschorst. Pas één dag voor de wedstrijd tegen Napoli, de volgende tegenstander, kwam de mededeling dat Cruijff één duel moest toekijken. De Italianen waren in deze pre- Maradona-tijden nog bepaald geen club; in de eigen competitie stond top- men op de twaalfde plaats. Naast Cruijff miste Ajax ook Keizer, tenminste, in het veld, want de geblesseerde linksbuiten had zich wel als spion nuttig gemaakt door het duel Lazio Roma - Napoli te bezoeken: 'Altafini en Juliano zijn geweldige spelers, maar verder stelt het niet veel voor.' Keizer had zich een ware spion getoond door niet een kaartje aan te vragen bij de club, maar er zelf een te kopen en gewoon tussen de supporters te gaan zitten. Maar ondanks Keizers visie verloor Ajax op 10 december 1969 met 1-0 in Stadio San Paolo. Een beetje onnodig, want de treffer van Manservizi ontstond na een grove dek- kingsfout en daarnaast liet Ajax vele kansen onbenut. Zo'n vijfendertig jaar geleden was het niet ongebruikelijk dat een scheidsrech ter in het openbaar zijn mening gaf over de ploegen en in Napels was de Zwitser Bucheli geen uitzondering. 'Zegt u vooral tegen uw trainer dat Ajax heel correct heeft gespeeld,' zei hij tegen Jaap van Praag. En een van zijn grens rechters opperde het idee dat Ajax 'altijd zonder Cruijff en Keizer zou moeten spelen. Dan haalt u vast en zeker de volgende ronde.' Voorbereiding in Napels, met op de voorgrond vanaf links Gerrie Mühren, Ton Pronk, Ruud Suurendonk en Barry Hulshoff.

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 49