Gert Bals en Ton Pronk verslagen door Antoni Piechniczek (1-1). Het (buitenspel)doelpunt poetste weliswaar iets weg van de verne dering (7-0) die Ruch Chorzów in Amsterdam had moeten onder gaan, maar ook in Polen zou Ajax uiteindelijk, door een doelpunt van Dick van Dijk in de slotminuut, winnen. 'gewoon' een club uit een jaarbeursstad. In West-Duitsland had Ajax een week eerder verrassend met 2-1 verloren. Zonder de geblesseerde Cruijff, Keizer en Groot speelde Ajax verdedigend. Hanno ver-trainer Zlatko Cajkokovski toonde zich een slechte winnaar: 'Voor mijn part hadden we met 5-1 verloren. Ajax is mij bar tegengevallen. En met mij al die 25.000 mensen die gekomen waren om een Europa-Cupfinalist te zien schit teren. De ploeg met een roep, met een faam. Maar wat krijgen ze ervoor in de plaats? Niets, helemaal niets. Met acht man in de defensie kunnen ze wel. Maar ik weet wel wat Ajax wil. Volgende week thuis winnen. Van mij mogen ze. Ik kom met mijn tweede elftal.' Een merkwaardiger trainersanalyse is daarna zelden meer vernomen. In Amsterdam voldeed Ajax, met Cruijff en Keizer, volledig aan de wens van Cajkovski: 3-0. Cajkovski: 'Ajax heeft vanavond laten zien dat het een goede voetbalploeg is.' Dat vond het blad France Football ook. Het riep Ajax uit tot de beste ploeg van 1969 en reikte op 26 september (oktober, november en december hoorden blijkbaar niet bij 1969?) aan voorzitter Jaap van Praag, Rinus Michels en Gert Bals een replica van een beeld uit dat de triomf van de Grieken op de Perzen in de Slag van Samatras symboliseert. Voor de geïnte resseerden: het origineel staat bij de ingang van het Louvre. Maar in de beste voetbalploegen kan het rommelen (de egokwestie). Schoen sponsor Cor du Buy spande een kort geding aan tegen Gerrie Mühren, omdat de Volendammer een aantal wedstrijden niet op de contractueel verplichte Puma-schoenen had gespeeld (Mühren had het contract te laat opgezegd), de Deense aankoop Tom Sondergaard beklaagde zich - overigens heel lief - in Het Parool over het geringe aantal speelminuten dat hij kreeg ('Ik hoop nu maar dat ik gauw eens in het Ajax- stadion kan spelen') en Ton Pronk kreeg het verwarrende bericht te horen dat hij wel met de A-selectie moest meetrainen, maar dat hij er geen deel van uitmaakte. Beter nieuws was dat het proces tussen Cor du Buy en Mühren werd afge blazen. Mühren kreeg aangepaste schoenen, merk Puma. In de volgende ronde moest Ajax tegen een vertegenwoordiger uit een land waar Wim Suurbier, Nico Rijnders, Henk Groot (zie boven) en Johan Cruijff op 7 september al met het Nederlands elftal hadden gespeeld, en verloren (2-1). Maar de reputatie van het Poolse Ruch Chorzów was beduidend minder dan die van de nationale ploeg. 'Wij in Polen hebben ook oren en die gebruiken we niet alleen om op te slapen. Nee, we hebben genoeg van Ajax gehoord om te weten dat we met beide benen op de grond moeten blijven staan en dat we zullen moeten vechten voor een goed resultaat,' verklaarde vice-voorzitter Krawczyk. 200 pond Op 19 november 1969 zat dat er in het lege Olympisch Stadion (15.000 toeschouwers) geen moment in. Ajax maakte er een show van: 7-0, de grootste Europese zege tot dan toe voor de Amsterdammers. 'Waterloo, Waterloo,' prevelde Krawczyk met veel gevoel voor dramatiek. Ook Piet Keizer toonde zich een waar artiest. In zijn column in Het Parool nam hij het op voor een in die tijd nog redelijk sensationeel fenomeen: een avondwedstrijd (het Ajax-stadion zou bijvoorbeeld pas in 1971 lichtmasten krijgen): 'Bij kunstlicht voel je je meer artiest. Het is een beetje alsof je op de bühne staat voor een show. De schijnwerpers werken stimulerend. De toeschouwers zijn als het ware een avondje uit en je merkt dat aan de sfeer. Het publiek wil meer, maar is ook bereid om meer te accepteren.' Met een 'dit Ajax is veel beter dan het nationale elftal' bevestigde trainer Nikiel in de aanloop naar de return een in Amsterdam in die tijd veelgehoord geluid. De wedstrijd in Polen was een formaliteit, maar werd dat door het keiharde spel van Ruch en het optreden van scheidsrechter Chomakov niet. Laatstgenoemde kwam bijna niet uit de middencirkel, negeerde vlagsignalen van 48 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 48