Een grote sinjeur in de Meer Onvoltooid verleden Walter Meeuws was een naam in het internationale voetbal. Veelvoudig international met gewis charisma tekst David Endt fotografie George Verberne Het hoorde bij de mode van die tijd. Oude ervaren voetballers die een jong elftal niet alleen body en zekerheid verschaften, maar met hun wezenlijke klasse ook een kwalitatieve impuls gaven. Johan Cruijff had het bij Ajax en zelfs een jaartje bij Feyenoord gedaan. Wim van Hanegem was still going strong. Simon Tahamata kreeg onder dak bij Feyenoord, Johan Neeskens vond emplooi bij FC Groningen, de kap en draaimeester Frans Thijssen maakte zich nuttig bij Fortuna Sittard. En Ajax kocht een Belgisch international. Niet zomaar eentje. Een grote sinjeur! Walter Meeuws was een naam in het internationale voetbal. Veelvoudig inter national met gewis charisma. Een verde diger die zijn defensie als weinig anderen op punt wist te zetten en die een schat aan routine boven zijn lange slanke be nen torste. Tweede tijdens het Europees kampioenschap 1980, zeer verdienste lijk tijdens het Wereldkampioenschap van 1982. Na Beerschot en Club Brugge was hij, voor hij Ajax kwam dienen, het laatst strijdbaar voor Standard Luik. Het oersterke Standard van trainer Raymond Goethals dat steunde op een verdediging van ijzeren, wils krachtige maar vooral ook intel ligente voetballers. Eric Gerets, Michel Renquin... Walter Meeuws. De onbetwiste leider was hij. Libero met voortreffelijke capaciteiten als verdedi ger maar ook als impulsengieter naar middenveld en aanval. De man was door alle wateren gewassen. Een heroïsche hoofdrol speelde Meeuws in het avontuur dat Standard in het seizoen 1981-1982 in het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars speelde. In de halve- finale-uitwedstrijd tegen Dinamo Tiflis legde hij een van zijn allerbeste wed strijden op de grasmat. Sturend, wijzend, gidsend, vooruitziend en ingrij pend maakte hij van de rode laatste linie een onneembaar bolwerk. Het was zo'n dag waarop alle radertjes precies in elkaar pasten. Zo'n wedstrijd die wat hem betrof tot in het oneindige mocht voortduren want hij zou geen krimp geven, alsof alle vezels in dat tanige lijf de opgespaarde kwaliteit van jaren prijsgaven. Geen stap te veel, geen stap te weinig. Zijn stem was machtiger dan zijn benen want die wees de anderen de positie. De geest van Walter Meeuws kon niet anders dan worden overgeno men door zijn kameraden. Een wedstrijd later, in de finale, was er een andere, niet mindere, kant van Meeuws te zien. In de slotminuut van een verloren finale tergde Barcelona- speler Carrasco de Belgen door de bal onder zijn voet bij de hoekvlag af te schermen. Een Standard-aanvaller trachtte vergeefs de bal te ontfutselen. Meeuws dacht er anders over. Hij beende het halve veld over en ramde zonder acht te slaan op de bal Carrasco tegen de zoden, draaide zich om en beende meteen door naar de kleedka mer. Het rood voor zijn ogen wist hij ook zonder zien vertaald naar het rood van de scheidsrechter. Inzicht en karakter. Kracht en persoon lijkheid. De kunst van het winnen en de haat om te verliezen. Deze man had Ajax in het zomerse intermezzo van 1984 aangetrokken om de zeer jonge ploeg hart en leiderschap te geven. Maar spelen mocht Meeuws voorlopig nog niet. Eerst diende hij een internationale schorsing uit te zitten. Met meer dan een handvol ploegmaats van Standard was hij medeschuldig bevonden aan het verkwanselen van een wedstrijd in de Belgische competitie. Walter was al 33 jaar. Toch kwam hij met jeugdige honger naar Amsterdam. Als liefhebber was hij nieuwsgierig naar die wereld van Amsterdams voetbal die zo compleet anders heette te zijn. De bakermat van zoveel briljante talen ten en zulk vooruitstrevend voetbal prikkelde hem en hij vond het eervol en uitdagend om aan die wereld zijn bijdrage te leveren. Vastbesloten was Walter om elke minuut aan Ajax- ervaring diep te inhaleren en niet meer los te laten. Al een leergierige scholier trainde de mega-international dagelijks mee. Tot aan de nawinterse hervatting van de competitie steeds zonder zondags hoogtepunt. Hij tuurde vanaf de tribune, hunkerend naar het moment dat hij zelf het rood-witte shirt zou kunnen dragen. De als altijd wat zelfingenomen houding van zijn club stond amper stil bij de bevrijding die de eerste wedstrijd voor hem moet zijn geweest. Voor de mensen om hem heen was de 1-3 zege iets doodnormaals. Voor Walter Meeuws moet het een feestelijk gebeuren zijn geweest: weer te mogen en kunnen voetballen! Zijn Ajax-tijd was werkelijk begonnen. Het gemis aan ritme speelde hem wat parten en een blessure dreef een kloof in zijn wedstrijdenreeks. Toch had hij een fors aandeel in de alweer turbulente tweede helft van het seizoen. Hij was herkenbaar als een inspirerend leider, als de gids die hij wilde zijn en die men in hem verwachtte. Lastig toch, verdedigen met meer ruimte om je heen dan je ooit gewend was. Commanderen en stimuleren en onderwijzen en zelf bezig zijn met de eigen aanpassing. Aan het slot van het seizoen was er een titel, maar voor Walter Meeuws vooral de hunkering naar het volgende seizoen. Daarin zou hij zich krachtiger laten gelden. Het liep anders. Niet alleen voetbaltech- nische motieven speelden een rol bij de beslissing van de nieuwe trainer om de Belgische libero op een zijspoor te plaatsen. Johan Cruijff zag alles spectaculair anders en vond wellicht ook dat Meeuws door de verkeerde personen naar Ajax was gebracht. Zo dwong politiek denken en een nog meer gedurfd spelpatroon de Ajax-toekomst van Walter Meeuws tot stilstand. Hij droeg het weinig sjieke afserveren als een grote sinjeur en bleef met gretige ogen kijken naar het radicale werk van Cruijff. Elke minuut Ajax en elke aanwijzing van zijn trainer zoog hij op in zijn ziel die de vorm van aanstaand trainer reeds aannam. De Amsterdamse gevoelloos heid nam hij daarbij op de koop toe. Hij wenste te begrijpen en zich te laten inspireren. Na drie maanden keerde Meeuws terug naar België, naar KV Mechelen. Met een onvoltooide missie maar wel degelijk gevoed met een uit de Amsterdamse klei gewoekerd idealisme. De Ajax-school als inspiratie bron van zijn voetbaldenken. In eigen land liep hij daarmee weieens tegen een muur. De lucht en de aarde is nu eenmaal anders buiten Amsterdam. Men wil het woord van de profeet vaak niet horen wanneer dat tradities en zekerheden aantast. februari 2005 45

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 45