Buitenstaander Wie is zijn dan met andere sportverenigingen in Amsterdam, want Ajax kan zichzelf natuurlijk heel goed bedruipen. Maar Ajax is ons heel behulpzaam in bepaalde zaken. Een van onze speerpunten als gemeente is het stimuleren van de Amsterdamse jeugd om meer aan sport te doen. Daarvoor zijn verschillende projecten opgezet, zoals bijvoorbeeld het bezoek aan scholen. In het kader van sportpromotie laten we dan de eerste lessen in een bepaalde sport door een topsporter verzorgen. Ajax is hierin altijd heel meegaand geweest en heeft ons regelmatig spelers geleverd die mee doen aan dit project. Een mooi actueel voorbeeld is Ryan Babel, die regelmatig scholen heeft bezocht voor dergelijke trainingen in het kader van ons project Topscore. Maar ook uit de sporten basketball, American football, boksen en schaatsen hebben we veel hulp gekre gen. Dat juist Ajax meedoet, bewijst dat de club een band met de stad heeft. En gelukkig zijn de resultaten er, want het aantal jongeren dat in clubverband aan sport doet, neemt momenteel toe.' Ajax-speldjes Als Maij op werkbezoek gaat, wordt ze - vooral in het buitenland - ongelooflijk vaak met de naam Ajax geconfronteerd. Maij: 'Als ik in het buitenland ben, is de eerste vraag altijd of je Ajax kent. Tegenwoordig heb ik daarom zelfs altijd Ajax-speldjes bij me! Bij mijn werkbe zoeken deelde ik altijd braaf de speldjes met de drie kruisen uit, maar de roep om Ajax-spelden werd steeds groter.' Veiligheid valt weliswaar niet onder uw verant woordelijkheid in het college, maar zijn er weieens momenten geweest dat u bang was in het stadion? 'Nee, nooit. Maar ik ben ook geen ban gerd. Dat wil niet zeggen dat alles prima gaat in de stadions. Als je het vuurwerk en de scheldpartijen hoort, vind ik dat buitengewoon irritant. Dat kan gewoon niet, maar bang ben ik nooit. Ook bui ten het stadion gebeuren er overigens dingen die ik liever niet wil zien. Dat geldt helaas ook voor Ajax.' Geen grotere mannenwereld dan de voetbal wereld. Merkt u daar iets van bij uw overleg met vertegenwoordigers van voetbalclubs? 'Nee. Natuurlijk is voetbal voornamelijk een mannensport, maar dat beperkt mij niet in mijn werkzaamheden. Ik ben trouwens de eerste vrouwelijke wethou der sport, dus vergelijkingsmateriaal is nog niet voorhanden. Ach, natuurlijk heb ik in bepaalde situaties ook gelaatstrekken opgemerkt die uitdruk ten: "Zou ze wel weten waarover ze het heeft?", maar een dergelijke houding weet ik meestal binnen twee minuten weg te nemen. Bij het Amsterdam Tournament zit ik in de jury voor het bepalen van de beste speler en dan maak ik altijd als eerste mijn keuze bekend. Laat ik die keuze eerst aan mijn manne lijke collega's in de jury over, dan zouden ze na mijn "ja-knikken" kunnen denken: ja hoor, dat zal wel. Maar gelukkig is het al verschillende malen gebeurd dat mijn keuze door de anderen is overgenomen.' Van welke spelers geniet u in het stadion? 'Ik vind De Ridder een leuke speler. Fel en enthousiast. Daarnaast let ik veel op keepers. Dat had ik al op het EK in 1988. Ik genoot toen bijvoorbeeld meer van Hans van Breukelen dan van Marco van Basten. Van de laatste jaren vind ik Van der Vaart en Litmanen schitterende spelers. Op welke plaats Ajax dit seizoen zal eindigen? Tweede, minstens!' Maij heeft nu weinig tijd om zelf te sporten. Eén keer per jaar doet ze mee aan de traditionele voetbalwedstrijd tussen raadsleden en wethouders, maar lang houdt ze dat niet vol. Te weinig conditie, zo geeft ze eerlijk toe. Slechts op vakantie wil ze nog weieens een sportieve inhaalslag maken. Een beetje golfen, wat tennissen, zwemmen en een enkele keer paardrijden. Dat ze weinig tijd heeft, is niet verwonderlijk. Maij: 'Ik heb één avond in de week vrij en met een beetje geluk één dag in het weekend. Als ik vrij heb, lig ik eigenlijk het liefst op de bank. Of ik doe een bordspel, zoals kolonisten van catan.' Er zijn mensen die zeggen: wat Maij in Amsterdam doet, is een opstapje naar Den Haag. Hebben die mensen gelijk? (Geheimzinnig lachend): 'Een opstapje naar wat dan? Laat ik het zo zeggen, als je op mijn leeftijd wethouder in Amsterdam bent, zit je aan de top. Dus ik hoef nu heus niet zo nodig naar Den Haag, zoals weieens wordt gesugge reerd. Je moet afmaken waarmee je bezig bent en bovendien ben ik als lijsttrekker van het CDA voor deze taak gekozen. Ik vind het niet goed als je in de politiek al te nadrukkelijk met je eigen toekomst bezig bent. Dan ga je te snel denken in termen als "die en die moet ik te vriend houden". Dat kan niet in de politiek, want een beetje ruzie maken hoort er nu eenmaal bij.' Naam voluit: Willemien Hester Maij. ('Mijn vader was zo zenuwachtig dat hij het verkeerd om heeft aangegeven bij de burgelijke stand.') Geboortedatum: 7 oktober 1969 in het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Huidige woonplaats: Amsterdam. Burgerlijke staat: Sinds een jaar getrouwd, geen kinderen. ('Wel drie katten!') Mooiste voetbalherinnering: 'De omhaal van Van Basten tegen FC Den Bosch in de Meer. Prachtig doelpunt.' Favoriete voetballer: 'Johan Cruijff.' De Beatles of de Stones? 'De Beatles, maar vraag me niet waarom. Ik was er toen nog niet.' Feyenoord of PSV? 'PSV. Feyenoord zal nooit de club zijn waarvoor ik kies.' Breedtesport of topsport? 'Topsport. Ik vind dat topsport in Amsterdam nog steeds te weinig aandacht krijgt, terwijl het met de breedtesport wel goed zit. Ik kies hier dus voor de underdog.' Balkenende of Cohen? 'Balkenende natuurlijk!' Roken of drinken? 'Tja, die twee gaan vaak samen. Dat is een moeilijke! Laat ik het zo zeggen, tegen de tijd dat dit blad verschijnt kies ik voor drinken, want dan ben ik met roken gestopt.' februari 2005 43

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 43