Beloften met goed gevoel tweede seizoenshelft in Jong Ajax Het gaat goed met Jong Ajax. De ploeg van de trainers John van den Brom en Fred Grim ging als lijstaanvoerder de winterstop in, en het elftal plaatste zich al eerder voor de kwartfinale van de Amstel Cup Beloften. Het team van Van den Brom leverde ook nog eens vier spelers aan de A-selectie voor het trainingskamp in Zuid-Afrika. tekst Joris Zandbergen fotografie Louis van de Vuurst Rasmus Lindgren, Urby Emanuelson, Hedwiges Madura en doelman Kenneth Vermeer reisden allen met het eerste elftal naar Kaapstad. Tom de Mul en Stanley Aborah deden dat niet. Zij maken in de tweede seizoenshelft weer deel uit van Jong Ajax; De Mul omdat hij na een blessure zich weer eerst bij de Beloften omhoog moet werken en Aborah omdat de geblesseerde spelers die hij verving bij het eerste elftal, inmiddels weer fit zijn. Ronald Koeman besloot niemand na de winterstop over te hevelen naar de A-selectie, maar het viertal dat meeging naar Zuid-Afrika gaat wel één keer in de week meetrainen met het eerste elftal. John van den Brom en Fred Grim maakten deel uit van het Ajax dat in 1995 de wereld veroverde en zo af en toe komt er eens een oud-ploeg genoot naar de Toekomst om zijn conditie op peil te houden. Eerder dit seizoen trainde Winston Bogarde al met Jong Ajax, in december deed Ronald de Boer even mee en hij werd gevolgd door Jari Litmanen. De Fin speelde zelfs mee in een oefenwedstrijd tegen eersteklasser Hollandia (3-0 voor Jong Ajax), een duel waar van de opbrengst ten goede kwam aan hulp voor de slachtoffers van de ramp in Azië. Jong Ajax speelde daarna nog een keer voor het goede doel: op 18 januari wonnen de Beloften, opnieuw met Litmanen in de gelederen, met 1-0 bij HFC Haarlem door een doelpunt van Stanley Aborah. Niklas Moisander Voor de winterstop won Jong Ajax de inhaal wedstrijd tegen Jong RKC met daverende cijfers. Pas bij 7-1 vonden de Amsterdamse Beloften het mooi geweest. Niet alleen de uitslag was reden voor een grote glimlach. Ook de rentree van Niklas Moisander was de moeite waard. De Fin luisterde zijn terugkeer op met een fantastische goal.de 1-7. Al in de negende minuut van het duel betaalde het geweldige spel van Jong Ajax zich uit. Hedwiges Maduro kopte een indraaiende vrije trap van Etienne Esajes prachtig binnen en een kleine twintig minuten later schoot Stanley Aborah de bal uit een vrije trap in één keer stijf in de kruising, 0-2. Aborah wilde voor het half uur verstreken was duidelijkheid ver schaft hebben. Na een mooie aanval over links schoot hij de voorzet van Rasmus Lindgren binnen. Natuurlijk niet zomaar, want zo'n avond was het niet voor Jong Ajax. Aborah deed het met een volley vanaf de rand van het straf schopgebied. In de tweede helft keerde Niklas Moisander terug in een officiële wedstrijd. De Finse verdediger revalideerde lang na een zware knieblessure en deze donderdag 9 december zal hij niet snel meer vergeten. 'Dit is een beloning voor hem nadat hij zo hard heeft gewerkt om terug te komen,' aldus Van den Brom. Zes minuten nadat de wedstrijd was hervat, lag ook Ajax' vierde in het net. Thomas Vermaelen kopte raak uit een corner. Negen minuten voor tijd pakte Jong Ajax het rit me van het scoren weer op. Niklas Moisander gaf een assist op Rachid Tiberkanine, die met een stiftje de 0-5 binnen liet vallen. In de 87ste minuut scoorde hij zijn tweede van de avond. Het was Esajas die na een fantastische aanval de voorzet gaf en Tiberkanine kopte in, 0-6. De enige Ajacied die niet met een totaal blij gevoel naar huis ging was Kenneth Vermeer. De doelman moest twee minuten voor tijd name lijk zijn meerdere erkennen in een één- tegen-éénduel toen een speler van RKC plotse ling oog in oog met hem kwam: 1 -6. Maar het laatste woord was voor Ajax. Een vrije trap van Etienne Esajes draaide in tot bij Niklas Moisander. Met een fraaie hakbal achter zijn standbeen luisterde hij zijn rentree op bijzondere wijze op. Kleine Klassieker De afstand op de ranglijst tussen Jong Ajax en Jong Feyenoord bedroeg voor de aftrap van de 'Kleine Klassieker' zeven punten in het voordeel van Ajax, maar de Amsterdammers hadden wel een wedstrijd meer gespeeld. Na het duel was het gat exact hetzelfde, want in de ArenA werd niet gescoord, 0-0. Aan de opstelling van Feyenoord te zien, kwam de runner-up wel degelijk naar Amsterdam om te winnen, maar op het veld zag het daar niet naar uit. 'Bij Feyenoord stonden diverse spelers in het veld met eredivisie-ervaring. Dan is het interessant om te zien hoe ons team zich houdt,' verklaarde John van den Brom na afloop. 'En daarover kan ik tevreden zijn, want wij hadden het betere van het spel en de betere kansen.' De Rotterdammers kwamen met onder anderen Ramon van Haaren, Ebi Smolarek, Sebastian Pardo, Glenn Loovens en Danko Lazovic naar de ArenA, maar al die ervaren krachten moesten toekijken hoe Ajax het spel maakte. 'Meestal is het zo dat we veel kansen creëren maar dat ze er niet ingaan. In dit soort wedstrijden weet je dat je weinig kansen krijgt en dat de kansen die je wél krijgt erin moeten,' sprak de trainer. Hoewel de verdediging goed speelde, ging het voor de ogen van ongeveer 1200 toeschouwers ook weieens bijna fout. Zo tikte Vermaelen in de 36ste minuut de bal veel te zacht terug op Kenneth Vermeer, maar de atletische doelman snelde zijn goal uit en wist voor Lazovic gevaarlijk kon worden, in te grijpen. Na rust keerde Daniël de Ridder, zoals vooraf al was afgesproken, niet terug in het veld. Voor hem trok Rachid Tiberkanine ten aanval en dat deed de Marokkaanse Belg met verve. Het liefst wilde hij al zijn acties op een heel mooie manier doen, maar hij verloor daarbij af en toe de effici ëntie uit het oog. Toen na ruim een uur spelen ook Nourdin Boukhari het veld verliet voor Etienne Esajas leek de aanval van Ajax meer schwung te krijgen. Esajas trok naar rechts en bezorgde Feyenoord handenvol werk. Het bleef echter 0-0 en Van den Brom haalde zijn eerder uitgesproken doelstelling van negen punten uit de laatste week voor de winterstop niet. 'Dat is jammer,' vond de trainer uiteraard. 'Voor het publiek zal de wedstrijd niet hoog staand zijn geweest, maar het was wel een interessante ontmoeting. Wij hebben de eerste seizoenshelft goed afgesloten en hier staat een trotse trainer.' Rachid Tiberkanine in duel met Feyenoord-speler Ebi Smolarek. februari 2005 39

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 39