Museumstukken Het Ajax Museum kunst op glad ijs, die in de Meervaart in Amsterdam werd gehouden. De ontwer per van die tentoonstelling was op zoek naar iemand die in staat en bereid was om enkele kunstwerken van gerenom meerde kunstenaars te reproduceren, omdat men de oorspronkelijke werken niet in bruikleen kon krijgen. Schotsman nam de opdracht aan en ontdekte toen dat hij 'eigenlijk veel meer kon dan hij zelf besefte'. 'Ik studeerde eind jaren zestig aan de Rijksacademie in Amster dam en daar kreeg je toen, onder leiding van professor Gerard Röling, nog een degelijke, ouderwetse opleiding. Na het eerste, theoretische jaar was het vervol gens iedere dag van negen uur 's och tends tot negen uur 's avonds tekenen, tekenen en nog eens tekenen. Ik heb in die periode verschrikkelijk goed leren kijken en ik merk dat jonge kunstenaars van tegenwoordig daar aanmerkelijk meer moeite mee hebben.' Schotsman was vanaf de jaren zeventig zelfstandig kunstenaar en kreeg diverse tentoonstellingen van zijn surrealistische en fotorealistische schilderijen en teke ningen. 'Maar ik beleefde nooit "de gro te doorbraak" en vanaf die opdracht voor de Meervaart kon ik voortaan, naast mijn eigen vrije werk, een belegde boterham verdienen met het schilderen in opdracht. Toen Jowa, de architect en vormgever van het Ajax Museum, eens een tentoonstelling van mij bezocht, kwam hij op mij af met de woorden "Jou zoek ik al jaren". Ik kan namelijk aan de hand van foto's, dia's of oude illustraties een fotorealistisch kunstwerk schilderen. Dan kan op doek, maar ook als wandschildering of bijvoorbeeld als filmdecor. Een van mijn meest recen te opdrachten is een serie vergrote schoolplaten, die ik samen met mijn vaste compaan Lovis van Poeteren heb gemaakt voor de film Erik of het kleine insectenboek.'' Spannend kunstwerk In het Ajax Museum wilde men de ont wikkeling van het Ajax-shirt laten zien aan de hand van spelers uit een bepaalde periode, die ieder het shirt van hun eigen tijd dragen. Je krijgt dan Wim Volkers te zien in hetzelfde rijtje waarin ook Patrick Kluivert staat. Als je dat doet met een collage van foto's, gaat dat er heel raar uitzien, maar als je de spelers Deze wandschildering van Bryan Roy hangt in het trap penhuis dat onder meer naar de Ajax-perskamer leidt. schildert, kun je een compositie maken die er heel natuurlijk en geloofwaardig uitziet. Behalve de collage van shirtjes is er ook een reuzengroot schilderij gekomen van drie helden van de jaren negentig: Danny Blind, Jari Litmanen en Shota Averladze. Het is een heel spannend kunstwerk geworden, maar eigenlijk is het niets anders dan een gekopieerde dia (gemaakt door de vaste Ajax-fotograaf Louis van de Vuurst). De impact van de schilderingen was zo groot, dat Schotsman werd gevraagd ook enkele trappenhuizen bij de Ajax- kantoren met wandschilderingen te ver fraaien. Het is een fraaie serie geworden van spelers die in een sepia kleur op de muur zijn gezet, om de indruk van 'een ver verleden' te suggereren. Dezelfde techniek werd ook gebruikt voor een serie wandschilderingen in een trappen huis van de ArenA, waar behalve de voetballers Cruijff, Van Basten en Rijkaard, de artiesten Michael Jackson, Tina Turner en Luciano Pavarotti zijn afgebeeld. En tot slot is er ook in het café Soccer World een collage gekomen van de vier eigenaren van het café: Danny Blind, Frank Rijkaard en de gebroeders Frank en Ronald de Boer. Schotsman, die - geheel toevallig - ook de schoonvader is van Ajax-jeugdtrainer Bryan Roy, voert tegenwoordig met zijn collega Lovis van Poeteren in een los-vast samenwerkingsverband (zie www.2point.nl) vele opdrachten uit Schilderij van (vanaf links) Shota Arveladze, Danny Blind en Jari Litmanen en de originele dia van Louis van de Vuurst voor musea, tentoonstellingmakers en filmbedrijven, maar er komen ook steeds meer particuliere opdrachtgevers bij. 'Veel mensen vinden het leuk een echte wand- of plafondschildering in hun huis te laten aanbrengen. Een foto realistisch schilder die zich baseert op foto's en andere voorbeelden kan dan alle kanten uit.' Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spel letjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pas- houders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). februari 2005 29

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 29