'Ik ben een goede aanvoerder als ik op het veld sta. Dan ben je dichtbij de ploeg. Erbuiten vind ik het een stuk moeilijker.' nemen. Dat gaf vertrouwen en een goed gevoel. Ze kennen mij en vroegen of ik het wel op zou kunnen brengen om aangepast te trainen. Ik wilde zelf ook heel graag mee om bij het team te zijn. Het was het begin van de tweede sei zoenshelft en we moesten in Zuid- Afrika een team worden. Daarom ben ik blij dat ik mee mocht. Mocht ja, zo voel ik het echt, want ze kunnen mij weinig gebruiken en toch nemen ze me mee. Daar proef ik waardering uit.' Aanvoerder Waardering is wat een profvoetballer nodig heeft. Zeker als de speler nog aanvoerder is ook. Rafael van der Vaart moest zijn band inleveren nadat hij de trainer had teleurgesteld door niet als linksbuiten te willen spelen in de thuiswedstrijd tegen Bayern München. 'Ik had niet verwacht dat ik dit seizoen de aanvoerder zou worden. Het gebeur de van de ene op de andere dag. Ik stond voor een keuze. Die band aannemen of niet. Ik denk dat ik de verantwoordelijkheid aankan en moet accepteren. Vooral ook omdat ik voor het seizoen als tweede aanvoerder was benoemd. Als ik het niet had gewild, had ik dat toen in juli moeten zeggen. Je moet er altijd rekening mee houden en dat deed ik ook. Alleen weet je niet dat het komt. Het ging heel snel. Aanvoerder zijn is moeilijk in mijn situatie, als je niet op het veld staat. Dat is het enige dat mij een beetje dwars zit. Ik ben van mening dat ik een goede aanvoerder ben als ik op het veld sta. Dan ben je dicht bij de ploeg. Erbuiten vind ik het een stuk moeilijker.' Dicht bij de ploeg wilde Galasek ook blijven in de met 4-0 verloren Champions-Leaguewedstrijd tegen Bayern München. 'Ik dacht direct na de loting dat we dat team aan zouden kunnen. Ik zie de Bundesliga vaak op televisie en dacht dat de stijl van spelen wel bij ons zou passen. Tegen München mocht ik na mijn blessure starten, want de trainers vonden het belangrijk dat ik in het veld stond. Ik was fit genoeg, maar voor mijn gevoel miste ik duide lijk wedstrijdritme. Met de technische staf hadden we alles doorgenomen en toen namen we de beslissing dat ik zou spelen. Daar sta ik als eerste achter. Als ik er niet klaar voor was terwijl iedereen wilde dat ik zou spelen, was ik toch niet gestart. Ik sta altijd honderd procent achter mijn beslissing. Dan gaat het fout en heb ik het gevoel dat het aan mijn beslissing lag. Voor de wedstrijd twijfelde ik niet, maar na zo'n nederlaag blijft het in je hoofd spelen. Ik heb het eerder gehad. De grootste twijfels had ik eens toen ik onder Co Adriaanse na een blessure terugkwam in de basis tegen Heerenveen. We verloren, met 1-5. Het verschil met nu is dat ze niet naar mij kijken als een vriend van de trainer. Toen was dat wel zo. Dat is een slechte herinnering. Ik was echt klaar voor München, maar na het doelpunt dat 0-3 betekende, was het niet meer nodig om mij nog te laten staan. Ik werd gespaard voor de overige minuten. Bij 0-2 wilde ik er nog niet uit. Ik wilde, net als ieder een van ons, tot de laatste minuten de ellende meemaken.' Teamgeest Dat is een van de voornaamste eigen schappen van Galasek, de teamgeest. 'Misschien had ik wel anders willen zijn,' vindt hij desondanks. 'Thuis zegt mijn vrouw ook dat ik me altijd meer druk maak dan anderen. Als ik ergens kapot van ben, dan vraagt ze mij of de anderen wie het aangaat, zich net zo druk maken. Maar dat is mijn menta liteit. Zo ben ik en zo blijf ik. Hoewel... Ik ben net weer jarig geweest. Weer een jaar ouder. Dat heb ik liever niet. Voor mij betekent ouder worden dat ik mij steeds minder druk maak. Dat denk ik. Of dat hoop ik, althans. Maar als dat gebeurt, zou ik wel erg veranderen.' Een paar weken na die wedstrijd tegen Bayern sloeg het noodlot in de vorm van een blessure opnieuw toe. 'Tegen Maccabi Tel-Aviv in Israël moest ik weer toekijken en ik vond het een van de slechtste wedstrijden van ons die ik heb gezien. Dan ga je vrezen voor de positie die recht geeft op Europees voetbal. Gelukkig haalden we dat alsnog. Achteraf gezien had er niet meer ingezeten. Iedereen hoopte dat wel, maar ik dacht zelf niet meer dat Bayern punten zou verliezen en dat we kans maakten op de volgende ronde van de Champions League. Uiteindelijk hebben we een goede partij gespeeld tegen Juventus, maar tegen Italianen kom je altijd een doelpunt te kort. We zeggen wel elke keer dat we ervan leren, je kan ook altijd goed voetballen tegen ze, maar je gaat verliezend van het veld.' De consequentie van de nederlaag in Tel-Aviv was enorm groot voor het team. In de volgende uitwedstrijd tegen Willem II gooide Ronald Koeman namelijk zijn elftal op acht posities om. 'Dat er zoveel zou veranderen, had ik zelf ook niet verwacht. Ik stond zelf verbaasd en het heeft ook nog gewerkt. Dan sta je als speler achter de trainer die zo'n beslissing durft te nemen. Het bleef goed gaan en dat is iets waar we ons aan vast kunnen houden. Nu zal je verder moeten met een team dat op weinig plaatsen verandert; alleen als het nodig is door schorsingen en blessures moeten anderen worden opgesteld. Die zullen dan klaar staan. 'Ik heb het idee ook dat zo de tweede helft van de competitie ingegaan moet worden. Ik verwacht van de tweede helft dat we aansluiting houden met AZ en PSV om nog dichterbij te komen. We moeten hen onder druk houden om kans te houden om een plaatsje hoger te klimmen. Daarvoor is het nodig dat we een hecht team zijn, dat de keuzes van de trainer accepteert. Dat geldt voor alle selectiespelers. 'Misschien dat ik mijn medespelers daarin meer moet sturen. Maar al dat gepraat vind ik iets typisch Nederlands. Dat is een andere mentaliteit dan in Tsjechië. Witschge en Winter wilden toch meer met de spelers praten. februari 2005 21

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 21