Introverte druktemaker wil Tomas Galasek eenheid in team De onverwoestbaar geachte motor van Ajax hapert dit seizoen met verontrustende regelmaat. Dat komt vaker voor bij een speler die voor het eerst aan een EK deelgenomen heeft, maar dat het seizoen voor Tomas Galasek met horten en stoten verloopt, kan de 32-jarige aanvoerder moeilijk accepteren. Ook tijdens het trainingskamp in Zuid-Afrika keek de Tsjech vooral vanaf de zijlijn toe hoe het team zich voorbereidde op de tweede seizoenshelft. tekst Monique Janse fotografie Tessa Posthuma de Boer Toen Ajax begin juli de voor bereiding op het seizoen 2004-2005 begon, was de Tsjech daar nog niet bij. 'Bij uitzondering mocht ik als laatste aansluiten bij de groep,' vertelde Galasek, die met Tsjechië doordrong tot de halve finale op het EK en na zijn laatste wedstrijd ook drie weken vakantie kreeg. 'De trainer heeft alles gedaan om mij rust te geven. Nadat ik me had aangesloten bij de groep, heb ik met de trainer gesproken over hoe de voorbereiding tot dat moment was verlopen. Op dat moment vroeg hij mij ook de tweede vaste aanvoerder achter Rafael van der Vaart te zijn. Dat heb ik geaccepteerd.' In de media liet Ronald Koeman weten dat de sfeer in het team veranderde op het moment dat de EK-gangers terug kwamen bij de club. 'Ik heb niets bijzonders gevoeld in het team, het was zoals het altijd was,' reageerde Galasek op die berichten. 'Ik heb in de media gelezen dat de trainer heeft gezegd dat het anders was toen de spelers van het EK terugkwamen, maar hij heeft aan de groep uitgelegd hoe dat bericht in de media kwam. Het was te letterlijk weergegeven. Voor mij persoonlijk was de omschakeling van het EK naar Ajax positief. Ik verheugde mij erop. Wij hebben op mijn eerste grote toernooi wel wat achtergelaten met Tsjechië en daar ben ik trots op. Als je van het nationale elftal terugkomt en het gaat zowel daar als bij de club goed, dan ben je als voetballer heel tevreden. Dan kom je graag weer terug en dat was nu het geval. Niemand was vertrokken, er was niet veel veranderd.' Eenheid Alle goede vooruitzichten ten spijt, als de Tsjechische motor terugkijkt op de eerste seizoenshelft is hij niet tevreden. 'De eerste helft ging eerlijk gezegd niet zoals ik voor ogen had. De dingen die rondom het elftal gebeurden, werkten negatief op de eenheid van het team. 'Ten eerste was er de ruzie van Zlatan Ibrahimovic met de Nederlandse spelers na een oefeninterland. Voor mij is het moeilijk te beoordelen wie daar aan schuld had. Ik heb wel de samenvat ting van Zweden - Nederland gezien, maar de Nederlandse televisie kiest die momenten uit die ze leuk vindt. Ikzelf vond alle ophef wat overdreven. Ik hoorde dat Zlatan door het doelpunt geen excuus kon aanbieden aan Rafael. Volgens mij had het verhaal twee kanten. Toen beide spelers terug op de club waren heb ik het er met hen niet meer over gehad. Het was uitgesproken en er was niets meer aan de hand. 'Daarna kwamen de reacties van Wesley Sneijder op de trainer en op een medespeler. Ook dat werd uitvergroot in de Nederlandse pers. Dat stoort me, maar ik ergerde me er eveneens aan dat het gebeurde. Dat een medespeler zo reageert. Voor Wesley zijn al die nega tieve reacties aan zijn adres leerzaam geweest. Ik sprak hem zelf toen ik de mogelijkheid had direct aan. Ik heb gezegd dat hij dat gebaar niet had moeten maken (Sneijder reageerde fel op Wesley Sonck, MJ). Hij moet zelf weten wat hij met mijn opmerkingen doet, maar ik vond dat ik hem erop moest wijzen dat dat echt niet kan. 'Ten derde waren er spelers die beslis singen van de trainer niet konden accepteren. Zdenek Grygera en Julien Escudé kunnen dat, dan neem ik aan dat andere spelers dat ook kunnen. Pas dan word je een team, kan je eraan werken en voor je kansen vechten. Je gevoelens mag je niet op die manier afreageren en je moet het naar buiten toe niet laten merken dat je het er niet mee eens bent. Dat gaat de laatste tijd beter. Dat komt door de ingreep van de trainer. De spelers weten nu dat ze er ook naast kunnen komen te staan. Ze weten dat het hun ook kan overkomen. Niemand staat boven het elftal, dat zegt de trainer en daar kan ik me ook in vinden.' Toch leek het of bij Ajax wel één speler boven het elftal was verheven: Zlatan Ibrahimovic. Na diens vertrek naar Juventus ging het een stuk minder met Ajax en iedereen was het erover februari 2005 1 9

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 19