Van Ajax van Eijden Ajax - Bayern München In het zesde en laatste UEFA-Champions-League- duel tegen Bayern München vocht Ajax nog voor één ding: een plaats in de UEFA Cup. Samen met Maccabi Tel-Aviv stond Ajax op drie punten. Na een gelijkspel in Amsterdam (2-2) en tussen Maccabi en Juventus (1-1) mag Ajax verder in Europa. Ajax weer op het goede spoor Na een mindere periode heeft het eerste van Ajax zich een weg omhoog geknokt in de Holland Casino Eredivisie. Onder leiding van trainer Ronald Koeman wist ons relatief jonge elftal in de nationale competi tie weer van zich af te bijten op de bekende Amsterdamse manier. Tot de kerstvakantie moet Ajax zorgen geen punten meer te laten liggen om te kunnen overwinteren in de top drie. In januari gaat Ajax op trainingskamp naar Kaapstad in Zuid-Afrika. De selectie speelt daar twee oefenwedstrijden. Een tegen Ajax Cape Town op 12 januari en een tegen de Sundowns op 16 januari in Johannesburg. Nieuwe Ajacieden De inzet is om een betere balans te zoeken tussen jong talent en ervaren spelers. We zijn daarom druk doende om te bepalen of wij een door ons gewenste spits kunnen aantrekken en wellicht nog een ervaren middenvelder. Zoals Ronald Koeman aangeeft, moeten dat spelers zijn die er 'direct staan' en al wat jaartjes mee draaien. Met andere woorden, voetballers die een groep op sleeptouw kunnen nemen en tegelijkertijd rust uitstralen als het even tegenzit. Een andere eis van onze trainer is dat deze spelers zich snel het Ajax-systeem eigen kunnen maken. U begrijpt, voetballers met deze kwaliteiten liggen niet voor het oprapen, dus dit vraagt om grondig speurwerk van onze scouting-afdeling en technische staf. Werk aan de winkel gedurende de winterstop. Daarnaast zijn we in alle rust op zoek naar een opvolger voor Louis van Gaal. Ajax heeft besloten dat we voor deze functie wederom een technisch directeur zoeken. Maar we nemen de tijd om de juiste man op de juiste plaats te krijgen, dat is onze prioriteit. UEFA Champions League Ajax speelde tegen Bayern München de laatste UEFA- Champions-Leaguewedstrijd van dit voetbalseizoen. We waren een maatje te klein om door te bekeren op het allerhoogste niveau. In een uiterst spannend duel speelde Ajax gelijk tegen de favorieten uit München. Gezien het spel vond ik Ajax de morele overwinnaar van die tweestrijd. Maccabi Tel-Aviv speelde die avond ook gelijk en meer dan 50.000 fans in de ArenA hielden tijdens de slotfase hun adem in. Maar na het laatste fluitsignaal was het duidelijk. Als gevolg van het positieve onderlinge resultaat tussen Ajax en Maccabi Tel-Aviv verdient Ajax een plaats bij de laatste 32 teams in de UEFA Cup. Dit is uiterst belangrijk voor Ajax en we verheugen ons erop om na de winterstop de kans te krijgen ons te revancheren. In sportief opzicht zijn we uiteraard teleurgesteld over de resultaten van Ajax in de Champions League, maar de continuïteit van de meest succesvolle Nederlandse club is gewaarborgd. tekst Monique Janse fotografie //Sander Nieuwenhuys De hoofden stonden gespannen bij de Ajacieden tij dens het spelen van de Champions-Leaguehymne en de minuut stilte ter nagedachtenis aan ZKH Prins Bernhard. Nog een minuut extra waarin de spanning geen kant op kon. Maar toen scheidsrechter Cortez Batista voor het begin floot, vloeiden de zenuwen uit de lijven van de Ajacieden. Ronald Koeman besloot voor de wedstrijd tot het spelen zonder zijn aanvoerder Rafael van der Vaart. De keuze was óf met de aanvoerder hangend op links of zonder hem en met een echte linksbuiten. Van der Vaart voelde niets voor een rol als hangende linksbuiten en Koeman stelde Nicolae Mitea op. Dat betaalde zich halverwege de tweede helft uit toen de jonge Roemeen zijn club naar een 2-1 voorsprong tilde. Daarmee was de achterstand die Ajax al in de negende mi nuut opliep door een fantastische goal van Roy Makaay weggepoetst. Want een van richting veranderd schot van Tomas Galasek was zes minuten voor rust al op gelukkige wijze bij Oliver Kahn binnen gevlogen. De voorsprong die op het bord verscheen door Mitea was verdiend. Kort voor de treffer was namelijk een doelpunt van Nigel de Jong onterecht afgekeurd. Wesley Sneijder krulde de bal uit een vrije trap achter de muur waar Nigel de Jong op doel kopte. De eerste inzet ging nog op de lat en de rebound was raak. Buitenspel, vond echter de grens rechter. Dat de overwinning uiteindelijk niet mee over de finish werd genomen, was jammer. Uit een voorzet van de nau welijks gehinderde Zé Roberto kon Michael Ballack vo gelvrij raak koppen, 2-2. Ajax was daardoor afhankelijk van het resultaat in Tel-Aviv. Daar had Del Pierro Juventus langszij gebracht en daarmee de eindstand op 1-1 bepaald. Bayern München en Juventus plaatsten zich voor de vol gende ronde van de Champions League, Ajax voor de UEFA Cup en Maccabi bleef met lege handen achter. 'We gaan terecht verder,' stelde Koeman. 'Als je ziet hoe gemakkelijk Maccabi die penalty krijgt en bij ons de goal wordt afgekeurd, verdienen we het. Iedereen is opgelucht. Het is op dit moment normaal dat we het niet redden te gen Juventus en Bayern, maar het zou dramatisch zijn ge weest als we vierde zouden zijn geworden.' De loting voor de UEFA Cup heeft vrijdag 17 december 2004 plaatsgevonden. Speeldata zijn 16/17 februari en 24 februari 2005. Kijk voor meer informatie ook over kaartverkoop!) op www.ajax.nl. 8 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 8