Ajacieden winnen aan vertrouwen Een stap in de goede richting Ajax compleet Willem II - Ajax Ronald Koeman: 'Als je zulke beslissingen neemt zoals ik vandaag heb gedaan, moetje wel winnen' Ajax - Feyenoord Rafael van der Vaart: 'Het ontbrak ons aan een beetje geluk. Ik denk dat we meer verdienden dan een gelijkspel' Ronald Koeman gooide het roer radicaal om voor de wedstrijd tegen Willem II. De trainer liet erkende krachten als Wesley Sonck, Johnny Heitinga en Anthony Obodai buiten de selectie en Maarten Stekelenburg, Nigel de Jong en Wesley Sneijder begonnen op de bank. Ook voegde Koeman Ryan Babel van Jong Ajax toe aan zijn groep. Het elftal dat in Tilburg aan het duel begon, was gemiddeld ouder en ervarener dan de opstellingen die Koeman de afgelopen tijd maakte. Maar in deze samenstelling had Ajax nog niet ge voetbald en in de beginfase was te merken dat de spelers elkaar nog niet automatisch vonden. Willem II trof het eerst doel. Uit een standaardsituatie kopte Jos van Nieuwstadt op het door Hans Vonk verdedigde doel en voordat de keeper de bal kon oppakken, werkte Zdenek Grygera de bal onbedoeld met zijn achterwerk het eigen doel in. Naarmate de wedstrijd vorderde, kreeg Ajax steeds meer grip op het spel. Na een half uur waren de bezoekers de baas binnen de lijnen. Rafael van der Vaart veroverde na 36 minuten de bal en legde hem panklaar neer voor de inlopende Mauro Rosales, die zijn eerste doelpunt voor Ajax maakte. De Amsterdammers hadden de smaak te pak ken, en Rosales blijkbaar ook want de Argentijnse rechtsbuiten tekende zeven minuten later met een vlammend schot voor de 1 -2. Na rust kreeg Ajax, dat Willem II er niet meer aan te pas liet komen, voldoende gelegen heid om de score verder op te voeren. Maar alleen Maxwell, die op zijn favoriete positie van linkshalf speelde omdat hij de terugge keerde John O'Brien achter zich wist, kwam nog tot scoren. Hij stond op de goede plek toen de hardwerkende Yannis Anastasiou goed voortrok vanaf de achterlijn: 1 -3. De comfortabele voorsprong betekende dat Koeman Tomas Galasek zijn eerste speel minuten kon geven nadat de Tsjech er we ken uit was geweest met een rugblessure. Nigel de Jong kwam Maxwell verdiende rust geven en er leek deze zondag geen vuiltje aan de lucht, behalve dan dat Ajax naliet om nog meer goals te maken. Maar in Holland Casino Eredivisie Zondag 7 november 2004 - Willem II Stadion, Tilburg - 7.264 Scheidsrechter: Jan Wegereef Willem II - Ajax 1-3 (1-2) Scoreverloop: 13. Zdenek Grygera 1 -0 (e.d.), 36. Mauro Rosales 1 -143. Mauro Rosales 1 -2,62. Maxwell 1 -3 Willem II: Oscar Moens; Nuelson Wau, Michel Kreek (54. Iwan Redan), Jos van Nieuwstadt, Albert van der Haar; Martijn Reuser, Raymond Victoria, Danny Mathijssen; Anouar Hadouir (78. Germain Augustien), Tom Caluwé (73. James Quinn), Kevin Bobson Coach: Robert Maaskant Niet ingezet: Peter Zois, Sven Delanoy, Hans Denissen, Arjan Swinkels Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Zdenek Grygera, Julien Escudé, John O'Brien (80. Wesley Sneijder); Steven Pienaar (70. Tomés Galasek), Rafael van der Vaart, Maxwell (77. Nigel de Jong); Mauro Rosales, Yannis Anastasiou, Nourdin Boukhari Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Maarten Stekelenburg, Ryan Babel, Nicolae Mitea, Daniël de Ridder de 80ste minuut greep John O'Brien, die goed speelde, plots naar zijn hamstring. De Amerikaan, die zijn eerste competitie wedstrijd speelde sinds februari van dit jaar, moest er weer geblesseerd af. Hij werd ver vangen door Wesley Sneijder. Ronald Koeman beloofde vooraf niet al te veel te gaan sleutelen aan het elftal, maar hij bleek voor de Klassieker Ajax - Feye noord enkele verrassingen in petto te heb ben. Nigel de Jong trad aan als linksback, als vervanger van de onfortuinlijke John O'Brien, die in de wedstrijd tegen Willem II opnieuw geblesseerd raakte. Ook Tomas Galasek maakte zijn rentree in de basis. Dat ging niet ten koste van Steven Pienaar, maar van de linksbuiten. Die plaats was geofferd. Holland Casino Eredivisie Zondag 14 november 2004 - Amsterdam ArenA - 49.547 Scheidsrechter: PieterVink Ajax - Feyenoord 1-1 (1-1) Scoreverloop: 27. Mauro Rosales 1-0,44. Dirk Kuijt 1-1 Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Zdenek Grygera, Julien Escudé, Nigel de Jong (34. Johnny Heitinga); Steven Pienaar (17. Wesley Sneijder), Tomés Galések, Rafael van der Vaart 67. Nourdin Boukhari), Maxwell; Mauro Rosales, Yannis Anastasiou Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Maarten Stekelenburg, Nicolae Mitea, Daniël de Ridder, Ryan Babel Feyenoord: Gabor Babos; Christian Gyan, Karim Saidi, Patrick Paauwe Patrick Mtiliga; Romeo Castelen, Shinji Ono, Hossam Ghaly (87. Glenn Loovens), Bart Goor; Dirk Kuijt, Salomon Kalou 80. Thomas Buffel) Coach: Ruud Gullit Niet ingezet: Patrick lodewijks, Danko Lazovic, Ebl Smolarek, Bruno Basto, Gianni Zuiverloon Ajacied van de wedstrijd: Mauro Rosales Met Galasek terug in het elftal liep het weer gesmeerder bij de Amsterdammers. De Tsjechische middenvelder dichtte gaten, zette felle tackles in en dirigeerde zijn medespelers als vanouds. Alleen nog niet in de beginfase, want de opening was duide lijk voor de gasten. Pas rond de tiende mi nuut kwam Ajax voor het eerst in het vijan delijke strafschopgebied. Toen had Steven Pienaar helaas al een flinke tik tegen zijn knie gekregen. Hij moest na ruim een kwartier het veld uit. Ajax trok de wedstrijd naar zich toe, bouwde solide aan een over wicht en scoorde in het aantrekkelijke duel de openingstreffer. Weer was het Mauro Rosales die zijn ploeg een belangrijke dienst bewees. Met een mooi en hard schot versloeg hij Gabor Babos, 1-0. Niet lang daarna moest Koeman opnieuw een gedwongen wissel doorvoeren, nadat Gyan Nigel de Jong ernstig had verwond aan het hoofd. Voor hem kwam Johnny Heitinga in het veld. Daardoor moest het één en ander worden omgezet. Maxwell zakte een linie, Escudé werd uit het cen trum van de verdediging weggehaald en Galasek, Van der Vaart en Sneijder vormden het middenveld. Prompt kwamen de Rotterdammers langs zij. Dirk Kuijt liet Hans Vonk kansloos (1-1) op een moment dat niemand het meer zou verwachten. Feyenoord leek die gelijke stand prima te vinden en wilde zo wel over de finish komen. In de tweede helft zette de ploeg geen stap te veel, liet zich ver terug zakken en keek toe hoe Ajax het overwicht had. Toen Koeman ook nog zijn aanvoerder na 67 minuten moest vervangen waren de creatieve mogelijkheden op. Ajax kreeg niet de gehoopte drie winstpunten, maar won wel aan zelfvertrouwen, aangezien de thuisploeg lang domineerde tegen de rivaal. 'Misschien dat al die gedwongen wissels wel meespeelden in het terugvallen van het niveau in de tweede helft,' sprak Koeman na afloop. 'We zijn ook niet geluk kig geweest. Ik ben tevreden over de uitvoering, niet over het resultaat. Zo moe ten we doorgaan, dan komen we vanzelf dichterbij.' Yannis Anastasiou duelleert met oud-Ajacied Michel Kreek. Mauro Rosales draaide Patrick Mtiliga volledig dol. januari 2005 75

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 75