Blamage in Israël Ingelopen op concurrenten Ajax compleet Ajax - NEC Ronald Koeman: Maccabi Tel-Aviv - Ajax Rafael van der Vaart: fotografie// Louis van deVuurst In een weekeinde waarin PSV gelijk speelde tegen FC Utrecht en Feyenoord onderuit ging bij AZ, kon Ajax wat van de achterstand op de concurrenten goedma ken door in eigen huis te winnen van NEC. Dat deed de ploeg van Ronald Koeman met Rafael van der Vaart in de spits en Wesley Sonck 'op 10'. In de eerste helft heersten de Amsterdammers tegen de ploeg van oud-Ajacieden Pascal Heije, José Valencia en Johan Neeskens. Vooral via de vleugels was Ajax gevaarlijk. Nicolae Mitea en Maxwell combineerden aan de linkerkant en op rechts was de samenwerking tussen de uitblinkende Mauro Rosales en Hatem Trabelsi dik voldoende. De vermoeid ogende Maxwell zette in de 24ste minuut knap voor op Van der Vaart die precies op tijd de punt van zijn schoen tegen de bal zette: 1-0. Ajax dwong voor rust legio kansen af en had ook nog een strafschop verdiend toen Van der Vaart werd neergehaald in een scrimmage, maar niemand slaagde erin de bal de juiste kracht en/of richting mee te geven, zodat er halverwege nog steeds maar een marge van een goal op het scorebord stond, terwijl de thuisclub een klasse beter was dan NEC. Na rust kantelde de wedstrijd volledig. NEC voerde de druk op en Ajax zag het met knikkende knieën aan. Maarten Stekelenburg, terug na een blessure, moest alle zeilen bijzetten om zijn doel schoon te houden. Koeman bracht Anthony Obodai in het veld voor Sonck, die opnieuw zijn teleurstelling in woord en gebaar liet blijken, omdat Ajax de greep op het middenveld kwijtraakte. Ook na de entree van Stanley Aborah, voor Wesley Sneijder, wisten de Ajacieden echter de wedstrijd maar niet te beslissen, hoewel de thuisclub nog zeker vier goede doelkansen creëerde. Julien Escudé werd voor de slotfase nog ingebracht voor Mitea maar ook de Fransman kon niet voorkomen dat NEC dicht bij de gelijkmaker kwam. Het was echter weer Stekelenburg die eerst een vrije trap van Barreto uit de kruising tikte en in de 90ste minuut een zeker lijkend doelpunt voorkwam. De rebound werd tot zijn grote opluchting door invaller Niedzielan, die vijf weken niet had gevoetbald, hoog over geschoten. 'Er is één remedie om uit het dal te komen en dat is wedstrijden winnen' Holland Casino Eredivisie Zondag 31 oktober 2004 - Amsterdam ArenA - 46.345 Scheidsrechter: Eric Braamhaar Ajax-NEC 1-0 (1-0) Scoreverloop: 24. Rafael van der Vaart 1 -0 Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, Johnny Heitinga, Nigel de Jong, Maxwell; Steven Pienaar, Wesley Sonck (60. Anthony Obodai), Wesley Sneijder (70. Stanley Aborah); Mauro Rosales, Rafael van der Vaart Nicolae Mitea (85. Julien Escudé) Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Hans Vonk, Yannis Anastasiou, Nourdin Boukhari, Zdenek Grygera NEC: Dennis Gentenaar; Rob Wielaert, José Valencia, Peter Wisger- hof, Jeffrey Leiwakabessy (26. Arjan Ebbinge); Pascal Heije, Edgar Barreto, Said Boutahar, Björn van der Doelen (88. Charles Kazlauskas, Tininho (82. Andrzej Niedzielan); Romano Denneboom Coach: Johan Neeskens Niet ingezet: Jarda Simr, Albert van der Sleen, Muslu Nalbantoglu, Raymond Van Emmerik Ajacied van de wedstrijd: Mauro Rosales Amsterdamse ploeg. Maccabi scoorde zijn eerste doelpunten en behaalde de eerste zege in de UEFA Champions League: 2-1 Ronald Koeman moest het stellen zonder de geblesseerde Maxwell, voor hem speelde Zdenek Grygera, en de trainer posteerde Mauro Rosales op de rechterflank en hield Wesley Sonck, in de thuiswedstrijd tegen Maccabi nog rechtsbuiten, aan de kant. Een half uur lang slaagde Ajax er nauwelijks in een fatsoenlijke combinatie op te zetten. Pas toen Wesley Sneijder zich met het spel- verdelen ging bemoeien, leefde de ploeg iets op, maar de passing van de Ajacieden bleef onzuiver. Na rust zou er dan orde op zaken gesteld moeten worden, maar het was de thuisclub die het initiatief naar zich toetrok. Ajax leek zich de waarschuwing van de eerste helft, toen Dego na een corner op de paal kopte, niet ter harte genomen te hebben. In acht minuten scoorde Maccabi Tel-Aviv twee keer, beide malen na gerommel in de Amsterdamse defensie. Anthony Obodai liet Barukh Dego lopen en de aanvaller had de hoek voor het uitzoeken: 1-0. Even later was het weer Dego die toesloeg toen Johnny Heitinga te zacht terugspeelde op Maarten Stekelen burg, die de bal tegen Dego aanschoot en het speeltuig meteen in het doel zag ver dwijnen: 2-0. Koeman bracht Nourdin Boukhari, Wesley Sonck en Daniël de Ridder in en een slotoffensief volgde waarin Ajax liet zien het voetballen niet helemaal ver leerd te zijn. De Ridder scoorde en zorgde zo in ieder geval dat Ajax op onderling doel saldo de Israëlische club voorblijft bij een gelijk aantal punten, maar het team was te veel uit vorm om nog helemaal terug in de wedstrijd te kunnen komen. Johnny Heitinga, Anthony Obodai en Maarten Stekelenburg weten zich verslagen door Dego. Ajax was voor het treffen tegen Maccabi Tel-Aviv in het beloofde land. De Israëlische voetbalfans vereerden de Amsterdammers als helden en Ajax werd door iedereen be stempeld als torenhoge favoriet om het kwakkelende Maccabi met ruime cijfers te verslaan. De trip naar Israël stond echter niet in een goed gesternte. Op de dag van aankomst van de selectie vielen er op de markt in hartje Tel-Aviv vier doden door een zelfmoordaanslag. De Ajacieden hoefden echter niets te vrezen aangezien de beveili ging van het elftal zeer grondig was; zelfs bij de strandwandeling op de wedstrijddag lie pen er veiligheidsmensen mee. De wed strijd eindigde in een blamage voor de 'ledereen doet het verkeerd. Er zijn niet één of twee spelers uit vorm, maar de hele ploeg' Mauro Rosales duelleert met Jeffrey Leiwakabessy. UEFA Champions League Woensdag 3 november 2004 - Ramat Gan stadion, Ramat Gan - 8.251 Scheidsrechter:, Vladimir Hrinak (Slowakije) Maccabi Tel-Aviv - Ajax 2-1 (0-0) Scoreverloop: 49. Barukh Dego 1-0,57. Barukh Dego 2-0, 87. Daniël de Ridder 2-1 Maccabi Tel-Aviv: Liran Strauber.; Koby Moosa, Marcio Giovanini, Avi Strooi <67, Bruno Reis), Salem Abo Siam; Liran Cohen (77. John Pantsil), Moshe MishaelofTamir Cohen, Erez Mesika; Barukh Dego, Ishmaet Addo (86. Oren Zitoni) Coach: Nir Klinger Niet ingezet: Hafi Gal Nir, Yehoshua Nagar, Emile Mbamba, Elad Bounfeld Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi, Johnny Heitinga, Nigel de Jong, Zdenek Grygera; I Steven Pienaar (67. Daniël de Ridder), Anthony Obodai (58. Wesley Sonck), Wesley Sneijder; Mauro Rosales, Rafael van der Vaart Nicolae Mitea (54. Nourdin Boukhari) Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Hans Vonk, Stanley Aborah, Yannis Anastasiou. Julien Escudé januari 2005 73

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 73