Vos preekt de Eentje! Eigen jeugd eerst? 'Ik heb trouwens heel veel geleerd van Cruijff. Hij praatte 24 uur per dag over voetbal. Met de ballen in het biljart in het spelershome legde hij van alles uit. Waar je precies moest lopen, de bal krijgen en spelen enzovoort. Zeven, acht spelers wa ren bij hem bij de opbouw van een aanval betrokken. Iedereen moest in beweging zijn. Totaalvoetbal. Maar zijn ideeën wa ren in de praktijk moeilijk uit te voeren. We hadden niet zo'n goed team. Maar als ik zag wat die jonge spelers allemaal op de training deden, dan wist ik dat het uit eindelijk wél in orde zou komen. Rijkaard, Vanenburg, dat waren superta lenten. Ze misten alleen ervaring; tegen Bayern München werden we bijvoor beeld in de tweede helft weggespeeld.' In Zieglers tweede Ajax-seizoen verloor hij na de komst van Johan Cruijff als spe ler zijn plaats. 'Wim Jansen werd de vaste laatste man, dat was een vriend van Cruijff uit Amerika. De talenten braken op grote schaal door. Ik kwam er niet meer aan te pas. Bovendien kon ik helemaal niet opschieten met trainer Kurt Linder. Dat was een verschrikke lijke, slechte trainer. Hij had een slechte mentaliteit, geen gevoel voor de totale spelersgroep. Menselijk gezien was hij slecht; hij was alleen maar aangesteld om de discipline aan te halen. Hij praatte al tijd met dezelfde spelers, dronk voor een training koffie met ze: Cruijff, Schrijvers, Lerby, de ouderen zeg maar. Ik had een heel andere mentaliteit. Weliswaar was ik ook een van de oudsten, maar ik zat altijd bij de jonge jongens. Linder was in alle opzichten een slechte trainer. De tac tische besprekingen deed zijn assistent Aad de Mos. Natuurlijk, Ajax werd glansrijk kampioen, maar dat kwam door Cruijff - vanzelfsprekend - maar ook door die jonge talenten die een jaar ouder waren geworden. Jesper Olsen was nieuw en die was verschrikkelijk goed.' De groeten 'Ik heb totaal geen contact meer met mensen uit mijn Nederlandse voetbaltijd. Alleen met mijn buren uit mijn Roda-tijd heb ik contact gehouden. Daarom spreek ik nog steeds redelijk Nederlands. Maar zij zijn helaas overleden. Ik werk momen teel voor het bedrijf Easy Print. Daarnaast ben ik vijftien jaar trainer ge weest bij een eerste-divisieclub. Daarmee ben ik vijf jaar geleden gestopt. 'Terugkijkend kan ik zeggen dat ik een fijne voetbaltijd heb gehad. Helaas heb ik de goede periode van zowel Ajax als het Deense elftal net niet meer meegemaakt. Maar zo is het leven, ik was te oud. 'Ik heb persoonlijk heel veel geleerd bij Ajax. Heb er het echte profbestaan mee gemaakt. Ik ben blij dat ik met al die grote namen, Cruijff, Jansen, Rijkaard, Vanenburg, Arnesen, Olsen, heb mogen voetballen. Dat meen ik echt. Ik ben heel tevreden en trots. Ja, ik ben een gelukkig mens. Wil je de jongens van Ajax van vroeger de groeten doen?' tekst Klaas Vos Het is een continuing story, een altijd voortgaande dis cussie: de doorstroming van de eigen jeugd. Zeker in tij den wanneer het minder gaat met het eerste elftal. En dat interne clubdebat is terecht; moet blijvend gevoerd worden. In de winterstop komt er een nieuwe spits. Het gonst van de namen. Niet alleen als gerucht, maar ook concreet, omdat bijvoorbeeld Ronald Koeman bevestigt dat een speler 'op het lijstje' staat. Maar ga zaterdags of bij wedstrijden van het tweede op maandag - moet u eens doen, altijd een heerlijke Ajax-sfeer - naar de Toekomst of je hoort wel iemand ietwat verontwaardigd: is die Babel dan niet goed genoeg? Zeker na de aardige optredens en het geweldige doelpunt tegen De Graafschap van de lange atletische knaap van nog geen achttien. Ja, die onuitputtelijke kweekvijver. Waarin ook al weer jaren 'vangst' van buiten eigen land wordt losgelaten. Hoe zit dat dan? Is er dan echt niet genoeg talent in eigen land? Ook zo'n vraag die je met grote regelmaat de hartstochtelijke Ajacieden langs de lijn van ons jeugdcomplex kunt horen stellen. Er wordt wat afgepraat, daar, tijdens het kijken naar de wedstrijden. (Volgens Leo Beenhakker het leukste wat er is. Welnu, hij is van harte welkom. Voor zo'n hobby hoef je geen technisch adviseur te zijn.) Nog zo'n veel gehoorde: dat we die Landzaat ooit hebben laten gaan, hoe is het mogelijk?! Hoe dat indertijd kon, legde Gerard van der Lem onlangs helder uit in een interview dat ik met hem had in het Parooltheater: 'Denny Landzaat was toen niet goed ge noeg voor het eerste.' De stap was te groot. Hij ging naar MW, begon op te bloeien om tot wasdom te komen bij Willem II. 'En toen had hij gekocht moeten worden,' zegt weer een ander, leunend over het hek, beide ogen ondertussen gericht op het meeslepende spel van ene Johan Plat van de A1 Denny Landzaat, een van de velen die vanuit onze kweekvijver het Nederlandse voetbal verrijkt hebben. Velen, ja. Een greep: Tim de Cter en Olaf Lindenbergh, net als landzaat bij AZ; Dennis Schulp bij FC Den Bosch; Michael van der Kruis en Milan Berck Beelenkamp bij De Graafschap; Stefano Seedorf en Brian Pinas bij FC Groningen; Boy Waterman en Youssouf Hersi bij SC Heerenveen; Mike Zonneveld bij NAC; José Valencia en Pascal Heije bij NEC; André Ooijer en Michael Lamey bij PSV; Danny Hesp en Juan Viedma bij RBC Roosendaal; Serginho Greene, Khalid Boulahrouz en Michael Krohn-Dehli bij RKC Waalwijk; Karim Touzani en Jason Culina bij FC Twente; Dave van de Bergh, Darl Douglas en Hans van de Haar bij FC Utrecht; Richard Knopper en Abubakari Yakubu bij Vitesse; Michel Kreek, Kevin Bobson en Martijn Reuser bij Willem II. Nogmaals, het is maar een greep, alleen uit de eredivisie. En dan al diegenen die furore in het buitenland hebben gemaakt en nog maken: Krol, Cruijff, Neeskens, Kieft, Rijkaard, Van Basten, Van 't Schip, Vink, Reiziger, Kluivert, Davids, Seedorf, Van der Sar. En ook hierin ben ik niet volledig. Die jeugdopleiding, dat is onze trots en glorie. Uit de heie wereld komen ze kijken. Niet voor niets was de superrijke eigenaar van Chelsea onlangs op bezoek op de Toekomst. Dus koesteren die handel, erin investeren, verbeteren. En u le zer: komen kijken, laten zien dat je het belangrijk vindt. Dat is voor die jongens met de droom van de ArenA ook een sti mulans. Natuurlijk zijn we als Ajax niet eenkennig; we zijn een wereldclub, dus kijken we in de hele wereld rond. Echter: de Toekomst heet niet voor niets de Toekomst! Te bewonderen op de Toel«ïtnst Johae 21 september 1980 Excelsior - Ajax 2-4 (0-2) Toeschouwers: 6.500 Scheidsrechter: Geurds Scoreverloop: 5. Zwamborn 0-129. Van Geel 0-2; 53. Nijssen 1 -2; 57. Nijssen 2-2; 73. Ziegler 2-3; 89. Van Geel 2-4 Excelsior: Vermunt; Leenheer, Ouwehand, Van Daele, Ridderhof; Pattinama; Struis, Wasiman; Nijssen, Ernst, Piasmans (SO.Tijl) Ajax: Schrijvers; Wijnberg, Ziegler, Zwamborn, Boeve; Molenaar, Arnesen, Lerby; Jensen, Kieft (61Wiggemansen), Van Geel januari 2005 59

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 59