FEBRUARI MAART Het rampseizoen 1964-1965 'Geen smoesjes, geen simulanten' 'Enjoy it' drie weken, vooral omdat hij tegen de scheidsrechter en de rapportage commissie heeft ontkend überhaupt ge scholden te hebben. Antisemitisme wordt niet bewezen. Op vrijdag 22 januari staat ineens een ander opvallend bericht in de krant: Vic Buckingham heeft een dag eerder ontslag genomen om per direct te gaan werken bij Fulham, waar hij manager wordt en meer verdient. Nog diezelfde dag presenteert Ajax zijn opvolger: de 36-jarige Rinus Michels. De oud voetballer van Ajax is de afgelopen vier seizoenen trainer geweest van amateur vereniging JOS. 'Mijn contract heb ik aan het eind van het vorige seizoen op gezegd omdat ik mij niet wilde opsluiten in het amateurvoetbal,' verklaart de voormalige Ajax-midvoor bij zijn en tree. Hij heeft eerder een aanbod van Ajax om hulptrainer te worden bij de Ajax-amateurs afgeslagen. 'Ik heb het grote trainersdiploma en dan voel je niet veel voor een baan waarin je maar de derde man bent.' Michels, de jongste trainer in de eredivi sie, debuteert twee dagen later met een 9-3 overwinning op MVY. Sjaak Swart scoort vijf maal, met hulp van de blunderende doelman Frans Körver. Ook in deze wedstrijd staat Cruijff in de basis (hij speelt dit seizoen in slechts tien wedstrijden maar is bij de drie hoog ste zeges basisspeler). Aan het eind van de maand zegt Johans moeder trouwens haar werkzaamheden als schoonmaak ster in het stadion op. Zoonlief gaat voortaan het geld verdienen bij Ajax. Uitslagen 03 januari: Go Ahead - Ajax 1-0 10 januari: Ajax - ADO 5-1 17 januari: DWS - Ajax 1-1 24 januari: Ajax - MVV 9-3 De trainer Michels stelt zich voor in de media. Ook praat hij met liefde over zijn werk als gymnastiekleraar op de J.C. Ammanschool voor dove kinderen. Hij legt uit waarom hij nooit in het middelbare onderwijs is gaan werken: 'Ik heb nooit die drang gevoeld om hogerop te gaan. Ik werk nu plezierig, met kleine klassen, het is bijna individu eel onderwijs. Het is zo dankbaar bovendien. Geld is niet het belangrijkste. Ik ben vrijgezel bovendien.' Wat betreft Ajax ziet Michels het als zijn voornaamste taak om meer organi satie in het elftal te krijgen. 'We zijn 4-2-4 gaan spelen en dat gaat redelijk goed. Alleen komen sommige spelers nog conditie en inzicht tekort. Dat zal veranderen. Conditie is niet alleen een lichamelijke kwestie, maar ook een geestelijke. Betaald voetbal is geen spelletje, training is werk, op tijd begin nen, geen smoesjes, geen simulanten.' Ajax verliest deze maand slechts één keer en klimt mede daardoor naar de elfde plaats op de ranglijst. Uitslagen 07 februari: Sparta - Ajax 0-0 14 februari: Ajax - NAC 3-0 21 februari: Heracles - Ajax 1-0 Ajax begint deze feestmaand (vanwege het 65-jarig bestaan, dat uitgebreid in Krasnapolsky gevierd wordt), met foto linksboven: De nieuwe Ajax- trainer heeft reden tot lachen: in zijn eerste wedstrijd wint zijn ploeg met 9-3 van MW. Naast Michels op de bank (vanaf links): verzorger Salo Muller, Henk Tijm en Piet Paternotte. foto rechtsboven: MW-keeper Frans Körver komt veel te laat de blubber voor zijn doel inrennen om te kunnen voorkomen dat Sjaak Swart Ajax' vierde doelpunt inkopt. Swart had met vijf doelpunten een belangrijk aandeel in de 9-3 overwinning, de grootste van het seizoen. foto linksonder: Het team van Ajax met zijn nieuwe trainer halverwege het seizoen 1964-1965. Staand vanaf links: Bertus Hoogerman, Ad Visser, Frits Soetekouw, Piet Keizer, Ton Pronk, Theo van Duivenbode, Siem Tijm, Piet Paternotte, Rinus Michels; gehurkt: Wim Suurbier, Sjaak Swart, Johan Cruijff, Peet Petersen, Klaas Nuninga. foto rechtsonder: Swart mist, op de hielen gezeten door rechtsachter Louis Dullens, voor het Sittardia- doel. Keeper Leo Crutsen kan de bal onderscheppen. Ajax boekte op 7 maart 1965 tegen Sittardia de laatste overwinning (1-0) van het seizoen. PADiO - TELEVISIE MEUSélS-TEXJ EL januari 2005 53

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 53