JANUARI 'Een vuile pleuris jood' Het rampseizoen 1964-1965 Vic Bckingham en Piet Keizer op de bank bij Feijenoord - Ajax (9-4). bij De Graafschap (0-3) na zes maanden afwezigheid zijn rentree in het eerste. Keizer scoort één maal. Een week later keert hij tegen Fortuna '54 (2-1) ook in de competitie terug. Rien Bal: 'Ajax bezit weer een voorhoede die snel en be kwaam openingen kan maken.' Maar door de terugkeer van Keizer verliest Cruijff wél zijn basisplaats. Dat maakt (nog) niet uit. Ajax besluit de maand de cember ongeslagen na een 4-0 overwin ning bij SC Enschede. Klaas Nuninga scoort drie maal. Keizer is de opvallende afwezige bij deze wedstrijd. De Ajacied heeft zich twee dagen voor de wedstrijd vanwege de ernst van zijn letsel en de verzekering van de semiprofs op last van de voetbalbond nog een keer moeten la ten keuren bij een neuroloog, maar hij weigert. Het bestuur van Ajax besluit daarop dat Keizer tegen Enschede niet mag meespelen. 'Het leven is vol verrassingen,' over peinst Middendorp eind 1964 in het Ajax-nieuws. 'Het staat wel vast: wij weten er niets van. Hebben alleen maar te aanvaarden hetgeen er over ons komt.' Maar wat het Ajax-leven aangaat is Middendorp minder gelaten: 'De techniek zal uiteindelijk zegevieren.' (Drie dagen voor de jaarwisseling wordt Keizer in Rotterdam alsnog, en nu on voorwaardelijk, goedgekeurd.) Meer fijne berichten uit Rotterdam: Ajax ontvangt van Feijenoord- administrateur Phida Wolff een brief waarin hij namens de in het ziekenhuis met een gebroken been verblijvende Reinier Kreijermaat dank uitspreekt voor de door Ajax geschonken fruit mand. Wolff beëindigt zijn schrijven met een wens: 'Moge uw team binnen kort de weg teruggevonden hebben in het constructieve voetbal met de daaraan verbonden successen, want dan zal-zich daarin niemand meer ver heugen dan wij van en bij Feijenoord.' Anno 1964 zijn dit woorden zonder enige ironie. Uitslagen 13 december: Ajax - Fortuna '54 2-1 20 december: SC Enschede - Ajax 0-4 Jammer genoeg voor alle Feijenoorders begint Ajax de tweede seizoenhelft met de negende nederlaag in deze competitie (oei, dat doet zeer, daar in de Kuip). Go Ahead wint op een vanwege de dooi zeer drassig veld met 1-0. Voorzitter Van Praag oppert een goed idee: 'Naar mijn mening zullen wij er iets aan moe ten gaan doen, dat wij ook op minder goed bespeelbare velden ons leren aan passen. Met dit euvel sukkelen wij bij Ajax al zolang mijn herinnering gaat.' Tegen ADO, op het goede veld van de Meer, schiet Ajax ineens uit zijn slof: 5-1. Piet Keizer is de grote uitblinker, die op een gegeven moment zó hard op In de tweede helft van het seizoen kon Ajax weer beschikken over Piet Keizer. Hier maakt de linksbuiten in de thuiswedstrijd tegen ADO op 10 januari Ajax' derde doelpunt. het Haagse doel vuurt dat doelman Van Vianen bij zijn redding een spiertje scheurt en moet uitvallen. Een week later spelen Ajax en DWS ge lijk (1-1), maar over deze wedstrijd wordt nog weken nagepraat. Doelman Jan Jongbloed van DWS zou Bennie Muller na een botsing 'een vuile pleuris jood' hebben genoemd. Jongbloed ont kent, zegt dat Muller hem eerst in zijn maag stompte waarna hij hem inder daad uitgescholden heeft, maar dat hij het woord jood niet gebruikt heeft. Sterker nog: 'Ik weet niet eens dat Muller een jood is.' Een kleine mediahype is geboren. De da gen erop komen vele kranten op het incident terug. Muller: 'Dit was de vierde keer dat ik op het veld een antise mitische opmerking te horen kreeg. Buiten het veld gebeurt me dat nooit.' DWS-voorzitter Sonneveld: 'Laten we over die zaak van Muller zwijgen. Overal waar gewerkt wordt is er een be paald slag mensen dat vloekt. Hoe vaak wordt iemand van het platteland niet voor boer uitgescholden? Het heeft geen zin daar lang over te praten. We moeten proberen de mensen op te voeden, dat is het enige.' De zaak zal weken voortsle pen en uiteindelijk krijgt Jongbloed een boete van 500 gulden van zijn eigen club. De KNVB schorst hem voor DWS-doelman Jan Jongbloed ziet, verslagen op de grond liggend, dat het schot van Piet Keizer (rechts) een doelpunt wordt. Op de achter grond de DWS'ers Israël, Flinkevleugel en Burgers. De derby eindigde in een 1-1 gelijkspel en bleef door een conflict tussen Jongbloed en Bennie Muller nog lang onderwerp van gesprek. Na zijn actieve voetballoopbaan werd Rinus Michels trainer van amateurclub J0S, waarmee hij in 1962 kampioen werd. JOSkaMPIOS januari 2005 51

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 51