Het rampseizoen 1964-1965 AUGUSTUS Het seizoen 1964-1965 is voor Ajax een van de slechtste uit zijn historie, en zonder twijfel het beroerdste in het betaald voetbal. De club eindigt op de dertiende plaats, drie punten boven een degradatieplaats. Tegelijkertijd maken twee la tere Ajax-iconen dat seizoen hun entree bij Ajax 1: trainer Rinus Michels en aanvaller Johan Cruijff. Veertig jaar na dato reconstrueren we dit opmerkelijke seizoen, waarbij en passant een paar hardnekkige voorstellingen van zaken onderuit worden gehaald. Zo won Ajax na de komst van Michels relatief gezien minder vaak dan onder zijn (niét ontslagen) voorganger Buckingham, terwijl de ploeg ook nooit écht in degradatiegevaar is geweest. 'Doelpunten als rijpe appelen' Twee lichtpunten in de duisternis tekst Marcelle van Hoof grote daad van Jaap van Praag c.s. is het aantrekken van Klaas Nuninga van GVAV, voor het recordbedrag van 250.000 gulden. Verder keert Vic Buckingham, de laatste trainer die (in 1960) met Ajax landskampioen is ge worden, terug in de Meer. Het opti misme is (dus) groot binnen de club: chroniqueur Frits de Bruijn verwacht dat 'de Ajax-doelpunten als rijpe appe len van de boom zullen vallen'. Martin Bremer, voorzitter van de commissie be taald voetbal, in de 'seizoenspecial' van Het Parool (tweeënhalve kolom op één pagina): 'Een vereniging als Ajax kijkt alleen maar naar de top van de ranglijst. Een kampioenskandidaat moet aan drie voorwaarden voldoen: productiviteit, tempo en techniek. De aanval hebben wij versterkt, de ploeg is verjongd, en de Ons eerste M - """"l Het stormt al vóór het be gin van het seizoen. In de zomerstop treedt bijna het volledige bestuur af, inclu sief de als te eigengereid beoordeelde voorzitter Jan Melchers; het nieuwe drie- 8| tal Jaap van Praag (voor- rrw™B"w* I zitter), Henk Timman (penningmeester) en Jan Westrik (secretaris) zorgt voor 'kortere lijnen' en vindt - in tegen stelling tot het bestuur Melchers - dat het kapitaal op het veld moet staan, in plaats van op de (spaar)bank. De eerste maandblad - ,9w Seli«. 1964 t9SS - No. 2 MI».».— ,a„,- ^endse. -■ 46 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 46