Buitenstaander Wie is Jochem Myjer? opluisteren. Ik woon niet voor niets in Leiden! Ik verkies de achtergrond. Ik heb dat van Bert Visscher geleerd. Er zijn cabaretiers die de voetballers wel opzoe ken. De namen zijn wel bekend. Waar ik overigens wel van kan genieten, is een e-mail die ik van Monique Rijkaard kreeg. Zij hebben een kindje met ADHD en hadden mijn show Adéhadé op dvd gezien. Ze waren erg enthousiast over mijn show en Monique liet me dat per e-mail weten. Helaas konden ze niet naar de show zelf komen, omdat Frank net in die week naar Barcelona overstapte. Dat e-mailtje heeft mij heel diep geraakt. Dan sta ik twee dagen te glimmen! 'Ik ben altijd druk geweest. Ook op school kon ik nooit stil zitten. Veel ADHD'ers kunnen niet zo goed leren, omdat ze zich niet kunnen concentreren. Ik heb wel altijd goed meegekund op school. Maar concentratie is ook voor mij een probleem. Daarom duurt mijn show precies twee keer 35 minuten. Langer kan ik niet aan, omdat ik daar voor het vermogen tot concentratie mis. Je kunt mijn werk met topsport of voetbal vergelijken. Een voetballer geeft ook meer dan tweehonderd keer per jaar dezelfde pass. Nou, zo maak ik ook meer dan tweehonderd keer per jaar de zelfde grap. Hoewel mijn show iedere keer dezelfde inhoud heeft, is het toch anders om in Zutphen op te treden dan in Amsterdam. In Amsterdam sta ik meer onder druk.' ADHD-moment Ineens verdwijnt Jochem. Hij moet siga retten kopen. Eenmaal terug verklaart hij zich als volgt: 'Daar was het dan, mijn vooraf aangekondigde ADHD-mo ment.' In nog geen half uur zal hij vijf sigaretten opsteken, meestal halverwege gedoofd. We komen te spreken over Oranje. Myjer: 'Natuurlijk volg ik het Nederlands elftal. Maar minder fanatiek dan Ajax. Zo'n Van Bommel van PSV kan ik echt wel schieten als hij tegen Ajax speelt, maar in Oranje kan ik wel van hem genieten. Is toch raar. Ik vind dat Van Basten het prima doet bij Oranje. Alleen vraag ik me weieens hardop af waarom we geen 4-4-2 spelen en twee van die briljante spitsen naast elkaar opstellen, met een paar van die andere briljante spitsen erachter. Advocaat zat gewoon FIFA-voetbalma- nager te spelen op zijn Playstation, dat kan natuurlijk niet. Dan toch zeker liever Van Basten! Die geeft iedereen een kans, waar hij ook speelt. Dat spreekt me wel aan. En met Robben, Van der Vaart, Sneijder, Heitinga en ook Castelen hebben we natuurlijk een gouden toekomst.' En zijn eigen toekomst? Wat zijn de ambities van Jochem Myjer zelf? De komiek is stellig: 'Ik ben verschrikkelijk ambitieus en heb altijd doelstellingen gehad. Toen ik net begon, wilde ik niets liever dan voor tachtig man in het PePijn-theater in Den Haag optreden. Dat is me gelukt. Later wilde ik in Bellevue in Amsterdam spelen, eveneens voor tachtig man. Is me ook gelukt, een week lang zelfs. Dan ga je denken aan De Kleine Komedie. Is ook gelukt, eerst een week en later zelfs twee weken. Je moet altijd een stapje hoger, dat geldt ook voor mij. Nu zeg ik heel bijdehand: ik wil naar Carré. Of ik het red, dat weet ik niet, maar ik ga er wel voor. Dat is voor mij niet anders dan voor een voet baller die ooit ballenjongen was en later prof. Maar ik heb wel een waarschu wing: je moet niet vergeten wat je hebt bereikt. Verval niet in routine. Denk na als je het veld opgaat, kijk om je heen! Die mensen komen allemaal voor jou. Stop dus niet bij 2-0, maar ga door voor 6-0. Je mag bij een 2-0 voorsprong niet achterin de deur op slot doen en verder de wedstrijd uitspelen. Ik herhaal, blijf je realiseren wat je hebt bereikt en waarom je daar staat. Die 50.000 mensen op de tribune betalen jouw salaris.' Naam (voluit): 'Jochem Myjer. Nee, mijn volledige naam noem ik niet. Die namen zijn vreselijk.' Geboortedatum: 22 april 1977 Geboorteplaats: Leiden Huidige woonplaats: 'Ik ben geboren in Leiden. Toen ik twee was zijn we naar Zutphen verhuisd. Daar heb ik tot mijn veertiende gewoond. Toen weer Leiden en na een paar jaar Groningen weer terug naar Leiden. Leiden is dus de bindende factor.' Burgerlijke staat: 'Ongehuwd, wel een relatie. Geen kinderen.' Favoriete voetballer:'Van der Vaart. Die komt er heus wel, echt een geniale voetballer. Voor die man ga ik naar het stadion. In het stadion kun je goed zien dat hij in elke wedstrijd altijd minimaal drie briljante momenten heeft. In het buitenland vind ik Nedved fantastisch. Beste Nederlandse spits is Dirk Kuijt, maar het doet me pijn om dat te zeggen.' Mooiste voetbalherinnering: '1988. Ik was elf jaar en mocht meetoeteren met de auto's. De kwartfinale tegen Zweden van afgelopen zomer was ook een geweldig moment. Maar mijn allermooiste voetbalmoment is het moment van Johan Cruijff, die op de middenstip van Barcelona staat met het sterrenteam om zich heen verzameld, terwijl het hele stadion zijn naam scandeert. Zelfs Cruijff was toen een klein beetje geëmotioneerd. Als ik erover praat, krijg ik weer kippenvel. Hoogtepunten van Ajax zijn het winnen van de Champions League in 1995 en het warmlopen van Litmanen in de wedstrijd tegen Celta de Vigo.' Zelf gevoetbald bij? 'Schoolelftal en het theaterelftal, WWW. Dat staat voor Vreselijk Vette Veteranen Voorheen Vreselijke Vedetten. Ik ben daar keeper en sta dan regelmatig tegenover fantastische voetballers als Viggo Waas en Harry Sacksioni. Waas is vreselijk goed, die heeft in het tweede van Ajax gespeeld. Maar Sacksioni is helemaal goed. Die heeft moeten kiezen tussen gitaar en Ajax. Ik denk dat hij rond de vijftig is, maar die is bij onze theatertoernooien nog steeds de absolute vedette. Puur op techniek en zonder enige snelheid speelt hij vanaf de middenlijn een heel elftal uit. Staat hij ten slotte voor mij, zie ik voor me zes verdedigers op de grond liggen. Eenmaal bij mij in de buurt glimlacht hij eerst vriendelijk, waarna ik iets voorbij hoor suizen richting kruising. Echt ongelooflijk, wat een onvoorstelbaar goede voetballer is dat!' Lobont, Stekelenburg of Vonk? 'Vind ik moeilijk. Vonk vind ik geweldig, hij doet het als routinier voor het elftal heel goed. Lobont is geniaal: perfecte reddingen, betrouwbaar en goed. Bij Stekelenburg ligt mijn hart. Hij is Neerlands hoop in bange dagen. Maarten is de enige keeper waarvan je nu al kunt zeggen dat hij over enige jaren een vaste waarde voor het Nederlands elftal kan zijn.' Chaos of orde? 'Chaos, altijd goed. Daar gedij ik goed in. In tijden van chaos gebeuren meer onverwachte dingen dan in tijden van orde. Dat is leuk.' Balkenende, Bos of Zalm? 'Cohen. Sorry hoor, maar hij moet echt de nieuwe minister-president worden. Cohen is bovendien Ajacied, dus dat is uitstekend. Balkenende vind ik een soort Telstar.' De Beatles of de Rolling Stones? 'Die vraag moet je aan anderen stellen. Ik ben er te jong voor. Aan mij moet je vragen: DJ Jean of DJ TiësW Dan kies ik voor de laatste.' PSV of Feyenoord? (Na een voor Myjer-begrippen extreem lange stilte waarbij hij zelfs het hoofd enige tijd in zijn handen verbergt): 'Ik durf het in dit blad eigenlijk niet te zeggen, maar ik kies voor Feyenoord. PSV vind ik helemaal niets. Het is geen club, er ontbreekt daar een hart. De kakkerlakken, zoals we Feyenoorders in Leiden noemen, hebben dat wel. Ik kijk zelf veel liever uit naar Ajax - Feyenoord dan naar Ajax - PSV. Feyenoord is de klassieke tegenpool van Ajax. 1: Ajax, 2: Feyenoord is mijn favoriete eindstand. Hoewel...? Ik gun Co met AZ eigenlijk ook het beste.' januari 2005 43

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 43