Jong Ajax 'In Argentinië speelt iedereen met een soort levendigheid die je hier niet ziet. Dat is wat ik kan toevoegen aan het spel van Ajax' Vanaf dat moment veranderde er heel veel in het leven van de jonge spits. Hij nam afscheid van zijn ouders en broers en verhuisde naar een voetbalin ternaat. 'In dat pension woonde nog zestig andere kinderen zoals ik. De eer ste maanden kon ik haast niet geloven wat me overkwam. Ik wilde graag bij Boca Juniors spelen, want het is zo ongeveer de grootste club van Argentinië. Het was een grote stap, zowel in voetballend opzicht als per soonlijk. Maar ik denk dat het voor elk kind moeilijk geweest zou zijn, zo'n overstap. Je begint net een hoop te leren, je bent aan het opgroeien. Gelukkig waren er in dat pension meer jongens van mijn leeftijd en ook ouder, tot een jaar of 21. We probeerden niet te denken aan de moeilijke dingen, we probeerden het met zijn allen leuk hebben en lol te maken. In het begin mis je niemand om dat het allemaal nieuw is, na een tijdje begin je je "thuis" te missen. Maar ik wist het goed vol te houden.' Uiteindelijk wist Gaston zelfs het eerste elftal te halen. Hij speelde bij Boca Juniors vorig seizoen twee wedstrijden in de hoofdmacht. 'Bij Boca heb ik veel geleerd, ik ben als voetballer enorm gegroeid. In 2000 heb ik meege daan met de nationale selectie onder zeventien aan het Zuid-Amerikaans kampioenschap, ik speelde goed. 2003 was ook een goed jaar, ik debuteerde in het eerste van Boca. Toch wilde ik aan het einde van het afgelopen seizoen sowieso naar een andere club. Er waren veel spelers bij de selectie en er zou ook nog een aantal terugkomen dat was verhuurd. Ik dacht dat er daardoor bij het eerste geen plaats voor mij zou zijn. En ik wilde spelen en ervaring opdoen. Ik had het geluk dat net op dat moment Ajax kwam.' De Amsterdamse club ontdekte de spits in mei van dit jaar op het Ter borg Toernooi. In de finale van dit sterk be zette internationale jeugd toernooi ver sloeg Boca Juniors het Braziliaanse Cruzeiro met 1-0; Gaston werd gedeeld topscorer. Een paar weken later was de Argentijnse aanvaller op het Eurovoetbaltoernooi in Groningen op nieuw de meest productieve spits en werd hij uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. 'Toen ik terugkwam in Argentinië, vertelde mijn zaakwaarne mer dat Ajax interesse had. Daarna ging het allemaal heel snel, in een maand was het geregeld. Ik was enorm blij dat een club als Ajax me wilde. Het is een droom van iedere jongen in Latijns-Amerika om in Europa te spelen, dat is het hoogst haalbare. Het kwam ook precies op het juiste moment, omdat ik toch al besloten had weg te gaan.' Tot nu toe heeft-ie dan ook absoluut geen spijt gehad van zijn keuze voor Ajax. 'Ook als ik terug zou moeten naar Argentinië na dit seizoen, als Ajax dus besluit me niet te kopen, heb ik veel ge leerd en veel ervaring opgedaan. Ik heb me inmiddels redelijk aangepast aan de manier van spelen. Het voetbal hier is veel technischer, elke training moet je voluit gaan, elke training werk je met de bal. In Argentinië speelt iedereen veel fy- sieker, je komt meer in aanraking met je tegenstanders. De positie van de spelers is hier ook anders. In Argentinië spelen ze met vier mensen achterin, drie men sen op het middenveld, één daarvoor en twee spitsen. Hier spelen ze met vier ver dedigers, twee middenvelders, iemand daarvoor en drie spitsen. Voor mij als spits is dat anders dan ik gewend ben. In Argentinië had ik veel meer ruimte voorin, hier moet ik me bewegen in een gebied van ongeveer twintig meter breed. Maar het bevalt me wel, het is altijd goed om iets nieuws te leren en bovendien krijg ik van twee kanten ballen.' Volgens eigen zeggen moet Gaston Sangoy het als spits vooral hebben van zijn schot. 'Ik hou er niet zo van om te zeggen waar ik goed in ben, maar als ik iets moet noemen is het dat ik de bal heel hard kan raken. Ik weet niet hoe dat komt, ik denk dat het iets is waar ik mee geboren ben. Je zult mij niet, zoals andere spitsen, veel zien draaien voor het doel. Sommige dingen kun je nu eenmaal, andere din gen niet. En je moet voordeel halen uit de dingen waar je wel goed in bent, de andere zaken moet je trainen.' Gastons grootste concurrent bij Jong Ajax - Ryan Babel - heeft van Ronald Koeman zelfs in de Champions League een kans ge kregen. De Argentijn hoopt stiekem dat hij dit seizoen ook een keer in beeld komt voor het eerste elftal. 'Je hoopt al tijd op een kans om jezelf te bewijzen. Tot nu toe heb ik bij Jong Ajax nog niet zoveel gescoord, maar ik heb nog een half jaar om te laten zien wat ik kan. Als ik een kans krijg, moet ik daarvan profiteren. Het is mijn werk om doelpunten te maken, dus dat moet ik doen. In Argentinië leeft het voetbal nog meer dan hier. Daar speelt iedereen met een soort levendigheid die je hier niet ziet, dat zit daar in iedere voetballer. Dat is wat ik kan toevoegen aan het spel van Ajax.'

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 37