Historische grond Niet live eens vastgestampt door een horde jour nalisten die een kijkje kwamen nemen naar de toestand van het veld. De arbiter wilde na overleg met de UEFA-waarnemer de plakken ijs nog met een heteluchtkanon laten verwijde ren, om daarna tot een definitieve beslis sing te komen. Maar al een kwartier en wat hulpeloze pogingen later viel de definitieve beslissing: de wedstrijd werd uitgesteld. Acht dagen later volgde een herkansing, die in tegenstelling tot de 'eerste' wedstrijd niet live op de televisie zou ko men; er werden die avond eredivisiewed strijden gespeeld en die duldden geen concurrentie van de televisie. De samen vatting van het duel volstond echter ruimschoots voor de thuisblijvers. Er was weliswaar zonder meer sprake van 'historische grond' (zie boven), maar niet van een historische wedstrijd. Ajax speelde met de achttienjarige Danny Hesp in de basis. Het zou de laatste volledige wedstrijd van de verde diger voor Ajax worden; vier dagen later brak hij bij FC Den Bosch op een afschuwelijke manier zijn been. Ajax speelde niet best, maar Young Boys bleek totaal niet bij machte om het Ajax moeilijk te maken. Ook nu was het veld trouwens door de winterse omstandig heden in slechte staat, maar arbiter Aladren zag nu geen bezwaren (als dat wel het geval was geweest, waren de teams uitgeweken naar Bazel of Genève). Van lekker tikken kon echter MÉM mam* É&J geen sprake zijn. Uitblinker bij Ajax was dan ook meer een rouwdouwer: centrale verdediger Peter Larsson, de laatste aankoop van Johan Cruijff. Vlak voor rust trok de Zweed bij een corner van John van 't Schip mee naar voren, waar hij de bal bij de eerste paal doorkopte naar John Bosman, die al snoekduikend doel trof. Met het hoofd, uiteraard. Het was de eerste kans van de wedstrijd, voor beide teams. Ajax kreeg via onder meer Rob Witschge na rust meer kansen, maar was slordig in de afwerking. Young Boys scoorde wel, via Maissen, maar zijn ploeggenoot Weber had even daarvoor een overtre ding gemaakt. Het bleef 0-1. Het was op en buiten het veld een dood stille wedstrijd geweest; nog geen achtduizend toeschouwers waren naar Wankdorf gekomen. Met zo weinig spektakel kunnen statistieken soms uitkomst bieden om toch nog iets van een duel te 'maken': de uitslag was de eerste Europa-Cupnederlaag van Young Boys in Wankdorf in achttien jaar (dat Young Boys niet ieder seizoen Europa-Cupvoetbal speelde en wanneer dat wel het geval was meestal snel werd uitgeschakeld, hadden we liever onver meld gelaten). Het spannendste nieuws kwam een dag later, toen Ajax weer in Amsterdam was: Kurt Linder zou de nieuwe trainer worden. De West-Duitser was al jarenlang niet meer werkzaam in de top van het clubvoetbal en bestierde een fysiotherapiekliniek in de stad van het Wankdorf Stadion: Bern. Daar had hij eerder die week weinig ambitieuze woorden gesproken: 'Als Ajax mij niet neemt, is het ook goed.' Was hij maar in Wankdorf gaan werken, in plaats van in de Meer, waar zijn optreden weinig suc cesvol en van zeer korte duur zou zijn. Jan Wouters, John Bosman, Rob Witschge, Ronald Spelbos en (de later zo ongelukkige) Danny Hesp daags voor de wedstrijd die niet door zou gaan, in het besneeuwde stadion. Sneeuw in Bern op de wedstrijddag. Een week later keerde Ajax (zonder dat er ook maar één fotograaf meereisde) terug naar Zwitserland en werd de wedstrijd alsnog gespeeld. januari 2005 33

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 33