Uitstel voor Ajax Historische grond Rumoerig seizoen ken en nu zelfs Ajax Magazine in als 'De veldslag van Bern'; Hongarije kreeg een discutabele penalty en de Engelse scheidsrechter Ellis stuurde twee Brazilianen en een Hongaar van het veld. De vechtpartijen gingen na afloop door, tot in de kleedkamers. Op 4 juli 1954 zagen 54.000 toeschou wers een van de meest legendarische wedstrijden aller tijden. In de finale van het WK versloeg outsider West- Duitsland het onverslaanbaar geachte Hongarije (dat nota bene binnen tien minuten met 2-0 leidde) met 3-2. Waar in Nederland anno 2004 de WK-finale van 1974 uitgebreid werd herdacht, herbeleefd en geanalyseerd, sloegen onze oosterburen dit gebeuren vrijwel over om hun aandacht massaal te richten op het zogenaamde Wunder von Bern van vijftig jaar geleden. De verliezers van de Tweede Wereldoorlog kregen negen jaar nadien in Wankdorf iets van hun eigenwaarde terug, of in ieder geval een enorme stimulans bij de wederopbouw van het in materieel en moreel opzicht geruïneerde land. Young Boys beleefde in de jaren vijftig eveneens gouden tijden; in 1959 vestigde Wankdorf een toeschouwersrecord (62.000) in de halve finale van de Europa-Cupwedstrijd tussen Young Boys en Stade Reims. Maar twee jaar later zagen slechts 33.000 mensen de Europa-Cupfinale tussen Benfica en Barcelona (3-2). Zoals zoveel stadions geraakte Wankdorf met de jaren steeds meer in verval. Er werd betonrot geconstateerd, en men bracht de capaciteit grondig terug, tot de oorspronkelijke 22.000. Toch bleef Wankdorf altijd het nationale stadion van Zwitserland, waar de meeste interlands en alle bekerfinales plaatsvonden. Op 10 mei 1989 vond er zelfs - tot veler verrassing - een tweede Europa-Cupfinale plaats, en wel die van het Europa-Cup-2-toernooi tussen Barcelona en Sampdoria. Het stadion had op dat moment nog geen 10.000 zitplaatsen, was amper overdekt en had vrijwel geen mogelijkheden om de supporterskampen te scheiden. Om het nog curieuzer te maken: Wankdorf was tweede keus; het stadion van Lausanne was afgevallen omdat het te klein zou zijn. Dat het hoofdkwartier van de UEFA ook in Bern gevestigd is, was waarschijnlijk geen toeval bij de keuze voor Wankdorf. Er braken onlusten uit, waarbij supportersgroepen onder meer gevaarlijk vuurwerk naar elkaar gooiden, over de hoofden van de politie agenten heen, die in het middenvak tussen de supporters stonden. Gelukkig bleven gewonden uit. In de jaren erna gingen steeds meer stemmen op om Wankdorf te sluiten. Luid protest hield de afbraak tegen, maar het bleek uitstel van executie. Op 8 juni 1997 stemde 72 procent van de kiezers in een referendum vóór een grondige renovatie van Wankdorf, die in feite sloop inhield. Slechts wat stijl elementen keren terug, zoals het dak van de hoofdtribune. Het nieuwe stadion wordt volledig overdekt en op de over kapping van de vier tribunes bevinden zich zonnecellen, die voor de stroom in het stadion gaan zorgen, een unicum in de voetballerij. Het nieuwe Wankdorf wordt pas in 2005 geopend, maar nu reeds vinden er rondleidingen plaats; Young Boys speelt sinds 2001 zijn thuis wedstrijden in het stadion van FC Bern. In maart 1988 reisde Ajax twee maal binnen een week af naar Wankdorf. In de kwartfinale van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars, dat Ajax het seizoen ervoor had gewonnen, was Young Boys de tegenstander. Een ver- slaanbaar team, zo luidde de algemene verwachting, ondanks de aanwezigheid van pingelaar Alain Sutter. Ajax' moei lijkste tegenstander was Ajax zelf, dat een zeer rumoerig seizoen draaide. Frank Rijkaard en technisch directeur Johan Cruijff waren reeds opgestapt, en het nieuwe, tijdelijke trainerstrio Bobby Haarms, Barry Hulshoff en Spitz Kohn kon in de vaderlandse competitie het tij niet keren. In het bekertoernooi was Ajax reeds uitgescha keld, en de Supercuptweestrijd tegen FC Porto was ook verloren gegaan, waardoor de Europa Cup Ajax' enige optie voor succes was. Ajax had Dundalk en Hamburger SV reeds uitgeschakeld, en vol goede moed reisde men eind februari af naar de Zwitserse hoofdstad. Men reisde een dag later nog steeds vol goede moed maar ook wat humeurig weer terug: het veld van het Wankdorf Stadion bleek 1 maart onbe speelbaar. De trip kostte Ajax 30.000 gulden, een bedrag dat voor de helft gedeeld kon worden met Young Boys. 'Afgelasting was de enige juiste beslis sing,' zei trainer Bobby Haarms, die samen met admi nistrateur Gerard Holsheimer de laat ste keuring van het veld bijwoonde. 'Voetballen zou le vensgevaarlijk zijn geweest.' Over de hele lengte van het veld lag een strook die geheel verijsd was, omdat het in de schaduw van de hoofdtribune lag. Andere delen van het veld, dat de vorige ochtend bijna geheel schoon was gemaakt, waren ech ter juist weer boterzacht. Nadat de Spaanse arbiter Soriano Aladrin het veld 's ochtends nog redelijk bespeelbaar ge acht had, viel er 's middags een pak sneeuw in Bern. Naast de amateuristi sche behandeling van het veld door de Zwitsers werd de witte laag ook nog Maquette van het nieuwe, geheel overdekte Wankdorf Stadion, dat dit jaar zijn deuren zal openen. Ajax is gisteravond zonder te spelen terugge keerd uit Bern. Het veld van Young Boys bleek ijöi dermate slechte staat te verkeren, dat in onderling overleg werd besloten om het regle- entaire uitstel van twee keer 24 uur niet eens te wachten. >;m ^De kwartfinale in de Europa Cup.n wordt nu tplgende week woensdag afgewerkt in de Zwitserse stad. En al ligt er dan bij wijze van iprekcn een meter sneeuw op het veld van het y?aj||tdorf Stadion, dan nog is Ajax verplicht j&albBern af te reizen. mm*»ma?mm«sarx* -"Vlljf!"1* januari 2005 31

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 31