Twee maal in acht dagen naar het Wankdorf Stadion (voor één doelpunt) We moeten opschieten in deze serie Historische grond. Vrijwel geen stadion waarin Ajax meer dan tien jaar geleden speelde, is nog intact of zal dat blijven. Stadions worden grondig verbouwd en/of afgebroken en keren als geheel nieuw terug, soms wel onder dezelfde naam. Het Zwitserse Wankdorf Stadion is daar een goed voorbeeld van. Vijftig jaar geleden vond er de WK-finale plaats (Das Wunder von Bern). Als er in juni 2008 de openingswedstrijd van het EK gespeeld wordt, is het oude stadion vervangen door een veel modernere uitgave. Ajax speelde een kleine rol in de historie van Wankdorf door er in 1988 op weg naar de tweede opeenvolgende Europa-Cup-2-finale met 1-0 te winnen van Young Boys. Daarvoor moesten club en supporters overigens wel twee keer naar Bern afreizen. tekst Marcelle van Hoof Het oude Wankdorf, met de typerende toren-met-klok en de lichtmasten op de tribunes aan de korte zijden. Young Boys, opgericht in 1898, verhuisde in 1925 naar het door de gemeente gebouwde stadion in de wijk Wankdorf. Het nieuwe optrekje kon slechts 22.000 toeschouwers bevatten, maar het was daarmee wel het grootste en dus nationale stadion van Zwitserland. De belangstelling voor thuiswedstrijden van Young Boys was bovendien niet bijzonder groot, zodat de capaciteit volstond. Slechts de hoofdtri bune was overdekt, en de lichtmasten werden later geplaatst op (dus niet achter) de staantribunes achter de doe len. Twee rechthoekige hoektorens vormden vanaf 1936 een (enigszins ver geefse) poging de eentonige betonnen constructie wat te verlevendigen. Naast een klok en reclame bevatten ze te huren kantoorruimte. Voor het wereldkampi oenschap van 1954 veranderde Wankdorf grondig. De tribunes liepen langer naar achter door en ze waren ver hoogd, maar nog steeds bleef slechts één tribune overdekt. Twee opmerkelijke duels vonden er plaats tijdens dat wereldkampioen schap. De kwartfinalewedstrijd tussen Hongarije en Brazilië (4-2) ging de boe- 30 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 30