Heerenveen ging alles mis. Ajax verloor de wedstrijd, en het hoofd. Sneijder klei neerde Sonck, en Heitinga kreeg het aan de stok met Lobont. Als twee kemp hanen stonden ze tegenover elkaar in de eigen zestien. 'Het was een reactie,' bezweert Heitinga. 'Meer niet. We verloren van Heerenveen met 3-1. Thuis. Die wedstrijd speelden we echt dramatisch. We kwamen nog met 1-0 voor, maar verder ging alles mis. We hadden niets te vertellen. Dat levert frustraties op. Toen ik het op televisie terugzag en ik las het de volgende dag in de kranten, dacht ik wel dat ik beter wat rustiger had kunnen blijven. Ik blijf vin den dat je elkaar in het veld mag en ook moet wijzen op fouten. Op dat moment zat ik niet goed. Als ik aan het einde van de wedstrijd een overtreding maak en daar ook nog een kaart voor krijg, heb ik alleen maar mezelf ermee. Dat probeerde Bogdan me duidelijk te maken. Maar ja, op dat moment dacht ik alleen maar: ik laat me niet pielen hier door iemand die de bal in de hoek wil houden. Daar ging die ruzie over, maar veel stelde het niet voor. In de kleedkamer was alles weer snel voorbij. Toen hebben we het er nog even over gehad. Nu rustiger. Klaar. De trainer heeft het ook nog aan de orde gesteld. Natuurlijk geeft hij over dit soort dingen ook zijn mening. Hij zei dat het Ajax niet echt hielp door je zo te ui ten. Frustraties zijn mogelijk, maar het moet niet zo zijn dat het de onrust voedt binnen de club. Iedereen smult ervan, en dan zijn de conclusies snel getrokken. "Ajax valt uit elkaar" en dat soort kreten. Zoiets gaat dan al snel een eigen leven leiden, en dan schiet je jezelf toch een beetje in je voet. Dat helpt niet om de zaak weer draaiende te krijgen. Ik had er volwassener in moeten handelen. Maar ja, volwassen moet ik nog worden. Dat ben je niet op een dag dat het je goed zou uitkomen. Juist ook door dit soort erva ringen moet je groeien.' Of het nou de divergerende krachten binnen de selectie waren, of een veel een voudiger gebrek aan kwaliteit, maar dit jaar was de Champions League voor Ajax veel te hoog gegrepen. 'Dit jaar kwamen we gewoon te kort op dat niveau,' geeft Heitinga toe. 'Als je maar één wedstrijd weet te winnen, ben je duidelijk een maatje te klein. Dat is de realiteit, hoe pijnlijk ook. Het viel mij vies tegen. Het waren geen gemakkelijke tegenstanders. Overtuiging was er wel, maar er bleef weinig van over. Het is moeilijk om aan te geven welke neder laag harder aankwam: die tegen Bayern, toen we helemaal werden weggespeeld, of die tegen Maccabi. Het waren beide grote klappen. Van zo'n club als Maccabi mag je echt niet verliezen. Er zijn wel redenen voor, maar geen excu ses. Zo'n tegenstander moet je opvreten. We bleken kansloos in de poule. Juventus was ook te sterk. De tweede wedstrijd heb ik thuis op de bank gezien. Als verdediger heb ik met verbazing ge keken naar hun aanpak. Je komt er ge woon niet doorheen. Het zijn echte kil lers. Achterin hoeft er niet gevoetbald te worden. Daar zijn ze niet voor aangeno men. Voetballen doen ze maar fijn op het middenveld en voorin. Achterin gaat het om andere dingen. Ik kijk daar met be wondering naar. Ik ben blij dat ik wel mag meedoen, en dat mijn taak als ver dediger verder gaat dan mijn eigen helft, maar de manier waarop Italianen mijn discipline benaderen is veel simpeler en voor hun spel effectiever. Bij Ajax zou het niet passen, gelukkig. Het zou nooit onze kracht kunnen zijn. Maar het is wel zo dat als het, zoals dit seizoen, minder goed draait, dat je dan meer vanuit ze kerheid moet proberen te spelen. Dan is het inschuiven minder belangrijk dan de organisatie achterin. Je moet altijd in je eigen kracht spelen, maar in een mindere vorm moet het accent liggen op je eerste opdracht. En dat is voor een verdediger toch doelpunten tegenhouden. En toch wil je er alles aan te doen om dominant te spelen. Maar je ziet dat we minder ri sico's durven nemen. En toch krijgen we altijd kansen. Iedere wedstrijd.' Alleen zou het ook leuk zijn als er iemand onder contract stond, die die kansen ook kon benutten... Heitinga doet er het zwijgen toe. Aarzelend zet hij aan voor een voorzich tig antwoord, waarin toch maar vooral de kool en de geit worden gespaard. Maar hij slikt bij iedere poging zijn woorden weer in. 'Ik ben er zelf niet zo mee bezig, met die nieuwe spits,' zucht hij uiteindelijk. 'De technische staf heeft er het beste oog voor om te weten wat hierover moet worden besloten.' Dat mag je hopen ja? Heitinga: 'Ja, maar dat is ook zo. Als speler hoop je altijd op de beste mede spelers. Op iedere positie. Daar is Ajax ook druk mee bezig. Wij moeten presteren, met wie dan ook. Want wij moeten iedere wedstrijd winnend het veld afkomen.' Vrije verdediger Voorin kon het beter, maar achterin ken nelijk ook. De onmacht drong de moto riek van Heitinga binnen. Lang leek hij een zekerheid binnen de selectie. Onpasseerbaar, totdat Koeman Heitinga zelf passeerde. Het was na het debacle tegen Maccabi Tel-Aviv. De frustratie over het verlies in die Champions- League-wedstrijd deed zelfs de door gaans stoïcijnse trainer ontploffen. Alles moest anders; er gingen koppen rollen. De keeper en het centrale duo achterin moesten het veld ruimen. Nigel de Jong en Johnny Heitinga werden vervangen door Zdenek Grygera en Julien Escudé, een koppel dat een tweede leven bij Ajax werd gegund. Dat Heitinga van basisspe ler opeens niet eens goed genoeg was voor de bank deed pijn. Tegen Willem II zat hij op de tribune, de vrije verdediger. Heitinga: 'Ik wist dat ik niet zou spelen. Maar dat ik buiten de eerste achttien zou vallen, had ik niet verwacht. Dat was een keuze van de trainer, en daarover heb ik verder niet zoveel te melden. Hij zei dat het allemaal wat minder ging, en dat ik te veel met mijn lichaam bezig was. Hij had zijn redenen. Tegen Willem II had hij het hele elftal omgegooid. Voor mij was het op dat moment moeilijk te accepteren. Ik had hem echt hangen. Maar het lukte me gelukkig snel het een plaats te geven. Ik voelde direct de drang om te bewijzen dat de keuze niet klopte. Maar om dat te kunnen doen, moet je fitter zijn dan ik was. Ik was niet in staat om zijn ongelijk aan te tonen. En dat was nog veel vervelender.' Tot 'overmaat van ramp' won Ajax met 3-1. Ook waren de reacties in de media welwillend. Het was duidelijk dat het zo niet langer ging, en dat er iets moest ge beuren. En het had gewerkt. De sport pers heulde met de beul. Gillen met de apen, huilen met de wolven. En dat het vervolgens ook weer 'logisch' was dat Heitinga ook niet zou worden opgeroe- Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 20