Houten schepen, mannen van staal Johnny Heitinga Vroeger was alles beter. Toen hadden we Indië nog. En voetbal werd nog niet gespeeld door jonge juffertjes. Het was mannenwerk. Tegenwoordig wordt het voetbal in de weg gezeten door witte kicksen, die niet bevuild lijken te mogen worden. Maar sporadisch zie je gelukkig nog ergens een klassiek voetbalplaatje het veld opstap pen. Johnny Heitinga is er zo een. Met hem win je de oorlog. Hij is uit het goede hout gesneden. Alleen uit vorm. tekst Raymond Bouwman fotografie Tessa Posthuma de Boer Het is altijd fijner om een vraag gesprek te plannen op het mo ment dat de bomen tot in de hemel groeien. Nu, in het ge val van Heitinga, wortelen de bomen in de hel. Wij, van de scorebord- journalistiek, hebben in alle objectiviteit vastgesteld dat het ook bij Ajax' laatste man niet meer loopt. Een juich verhaal kan dit nooit worden. Heitinga: 'Ik vind dit helemaal geen ver velend moment om geïnterviewd te wor den. Ik bekijk het allemaal vanuit mijn eigen perspectief. In een voetbalcarrière heb je allemaal je ups en downs. Op dit moment ben ik geblesseerd. Er zit weer vocht in de knie. Het is onduidelijk waar het vandaan komt. Er zit een prikkeling in het kapsel. De enige methode is om het te laten rusten. Aangepast trainen; geen wedstrijden.' Je hebt al zoveel ernstige knieblessures moeten oven/vinnen. Word je niet gek van die knieën? Heitinga: 'Jawel, maar ik kijk naar wat ik het afgelopen seizoen heb gespeeld, met het EK, met de competitie, de Champions League erbij. Terugkomend vanuit het niets, van een blessure, heb ik alles gespeeld. Dit seizoen heb ik ook al les gespeeld. Wel steeds met klachten. Lichte pijntjes, vocht. Steeds de vraag: wel spelen of niet? Uiteindelijk moet je toch een keer pas op de plaats maken. Voor mij is het het allerbelangrijkst om pijnvrij te kunnen spelen en zonder man kementen uit een wedstrijd te komen. Dit seizoen is me dat geen enkele wedstrijd overkomen. Vanaf het begin heb ik af wisselend last van mijn lies en van mijn knie gehad. Steeds weer speelde dat op. Ik heb al zoveel ervaring met blessures dat ik er mijn lichaam goed door heb le ren kennen. Een voetbalcarrière duurt lang, maar is ook weer zo voorbij. Je moet eruit halen wat erin zit. Dat be tekent dat je heel zorgvuldig moet zijn in het nemen van risico's. Zonder risico's kan je niet, maar het moet wel verant woord blijven. Je moet balanceren op het uiterste dat je zonder schade aan te rich ten kunt opbrengen. En je moet niet zo in je spel beperkt worden dat je je eigen ni veau niet kunt halen. Als je uitkomt op tachtig procent is dat niet voldoende. Je wilt heel graag voelen dat het net wel gaat. Soms laat je je dan te veel leiden door de wil om te spelen, door het plezier dat je erin hebt en de drang om te preste ren. Maar als je vervolgens merkt dat je in de wedstrijd net dat kleine beetje scherpte mist, weet je dat er een moment komt dat je moet toegeven dat je beter niet kunt spelen. Ik verloor af en toe een sprintduel, terwijl ik normaal gesproken daarvoor te veel snelheid heb. Of je dekt een tegenstander niet kort genoeg, waardoor hij ruimte krijgt om je uit te kappen. Soms merk je dus al in de wed strijd dat er iets aan ontbreekt, maar het kwam ook voor dat ik het pas later terugzag op televisie.' Een winnaar verliest Vorig jaar was Heitinga zo plotseling volgroeid, dat hij behalve met zijn eigen spel vooral met het spel van anderen be zig was. Dat kon toen. Dit seizoen niet: kwam hij niet verder dan zijn eigen spel. Hij vocht tegen zichzelf. Een directe tegenstander met zijn eigen naam achterop het shirt. Heitinga: 'Vorig jaar speelde ik iedere wedstrijd een voldoende. Dit jaar niet. De ene wedstrijd is een zeven. De andere een vijf. Dat kan niet. Je moet, zeker op mijn positie, in het hart van de verdedi ging, een zekerheid zijn. Constant spelen, op een goed niveau. Daar kan de rest van het elftal op bouwen. Als men eerst maar moet afwachten of Heitinga zijn dag heeft, is er al heel wat verloren. Daarvan ben ik me erg bewust. Slecht spelen kan ik van mezelf niet accepteren.' Ben je ten opzichte van de trainer altijd eerlijk geweest over je fitheid? 'Volgens mij wel,' zegt Heitinga. 'Ik heb kort voor twee wedstrijden nog overlegd met Koeman of ik zou spelen of niet. Uiteindelijk speelde ik dan toch. Misschien was dat niet altijd de goede keuze. Maar ik wilde graag. En daarbij kwam dan ook vaak het verlangen naar een revanche voor een vorige wedstrijd waarin ik minder presteerde. Maar voor je het weet hol je achter de feiten aan.' Aan de instelling van Heitinga twijfelt niemand. Ook Koeman weet dat als het met iemand goed zal komen, dan met hem. Heitinga stamt af van een KNIL- soldaat. Plichtsgetrouw verdedigt hij zijn kleuren. Hij loopt nimmer met de neus in de lucht te genieten van de eigen genia liteit. Een winnaar is het, die verlies dus niet kan verdragen. Dat bleek nog maar eens in een van de sportieve drama's waarin Ajax dit seizoen het slachtoffer speelde. In de wedstrijd thuis tegen januari 2005 19

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 19