John Jaakke geeft het goede voorbeeld De week van... Enkele weken geleden scheurde de voorzitter van de Moldavische voetbal club Roso tijdens een wedstrijd met zijn auto het veld op. De scheidsrech ter had zijn club geen strafschop gegeven en moest vervolgens rennen voor zijn leven. Ajax-voorzitter John Jaakke verzorgt de nabeschouwing. Zondag 28 november Voorafgaand aan de thuiswedstrijd tegen RBC Roosendaal zijn voormalig hoofdcommissaris Joop van Riessen en zijn vrouw door Arie van Eijden en John Jaakke uitgenodigd voor een lunch. Ajax heeft met Van Riessen, die onlangs afscheid heeft genomen bij de Amsterdamse politie, de afgelopen jaren nauw samenge werkt. Voor die goede samenwerking wil de club hem bedanken. De wedstrijd wordt zoals altijd bekeken vanaf de Koninklijke loge, waar Ajax het bestuur van de tegenstander en andere gasten ontvangt. De week wordt afgesloten met een 4-1 over winning op RBC. Het was een drukke week, maar eigenlijk was die niet veel drukker dan normaal. Natuurlijk kostte de uitwed strijd in Italië extra veel tijd, maar Jaakke is het gewend om zelden of nooit thuis te zijn. tekst Niels Bijvoet Thuis tegen Bayern München fluit de Portugees Lucilio Cardoso Cortez Batista. Heeft u als opwarmertje al wat Portugese krachttermen ingestudeerd? 'Nee hoor. Ik weet eerlijk gezegd weinig van hem. Ik kan in ieder geval niets negatiefs bedenken.' Onder Batista's leiding eindige Arsenal - Ajax vorig jaar in 1-1. Daar had meer in gezeten. In 2001 werd hij door De Telegraaf naar aanleiding van de wedstrijd Bayern München - Feyenoord (3-1) bestempeld als 'Duitse hielenlikker'! Gooi die tank voor de zekerheid maar vol zou ik zeggen... 'Ach, we houden het in de gaten. Ik verwacht geen dubieuze arbitrage. En misschien grijpt Batista de wedstrijd wel aan om zijn imago bij Nederlandse clubs op te poetsen. Het kan zomaar positief uitvallen!' Moldavië dan: wat vindt u van de actie van deze voorzitter? 'Ik vind het in ieder geval getuigen van daadkracht, haha.' De scheidsrechter belandde uiteindelijk zonder kleerscheuren op de tribune. Je kunt dus eigenlijk wel zeggen dat die voorzitter het nogal amateuristisch heeft aangepakt. 'Ja, als het hem om de scheidsrechter te doen was had hij dat toch wat beter moeten uitvoeren.' Even voor de duidelijkheid: heeft u een stevige auto? 'Ik heb geen terreinwagen met zo'n bull-bar, haha. Maar een stootje kan hij wel hebben, meer dan de gemiddelde scheidsrechter in ieder geval. En het is een turbo, ik ben vrij snel weg als ik het pedaal intrap.' Dus wat voor bokkesprongen de beste man ook maakt, uiteindelijk maakt hij weinig kans? 'Nou, de meeste scheidsrechters hebben een goede conditie, hoor.' Hoe zou u het hebben aangepakt? 'Tja, in de ArenA is het vanwege die gracht zowieso moeilijk hoor, met een auto het veld opkomen. Ik had een motor genomen of zo, denk ik. Dat gaat toch wat sneller. Ja, dat had mij wel wat geleken. Maar gelukkig hebben wij redelijk goede scheidsrechters in Nederland. Internationaal ook trouwens.' Nou, ik vind ze er regelmatig naast zitten. 'Ach, om daar nu per brommertje of auto het veld voor op te komen. Beetje overdreven.' Over overdrijven gesproken. Ik denk dan meteen aan de recente heisa rond spreekkoren in Nederlandse stadions. In Moldavië moet een scheidsrechter verdorie rekening houden met verkeer van rechts! 'Ja, dat is 's lands wijs, 's lands eer denk ik. In Moldavië zijn ze mischien wat meer heetgebakerd dan hier. En scheidsrechters zijn er misschien wat minder goed, terwijl een voorzitter daar toch meer de koning van de club is. Het is daarom wellicht wat begrijpelijker. Maar zoiets doe je natuurlijk gewoon niet. Zeker niet als voorzitter, dan moetje het goede voorbeeld geven.' Alle gekheid op het spreekwoordelijke stokje: een scheidsrechter kan dus met gerust hart een wedstrijd van Ajax komen fluiten? 'Wat mij betreft nog steeds. Batista of wie dan ook. Als hij goede beslissingen neemt is hij geheel vei lig, en ook bij een fout. Anders moeten we computers langs het veld zetten en zo, dat is niks. We moe ten toch ergens over kunnen praten na de wedstrijd.' Wat verwacht u van de thuiswedstrijd tegen Bayern München? 'Ik heb er vertrouwen in. Het gaat een andere wedstrijd worden dan in Duitsland. We zullen met een be tere instelling het veld betreden, en willen revanche. De Duitse blessurelijst die ik zojuist zag, kan in dat opzicht mischien ook een rol spelen.' Veel succes woensdag. 'Danku.' januari 2005 1 7

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 17