Een pure mannenaangelegenheid Het Sinterklaasfeest op 3 december 1937 was eigenlijk al voorbij (Sint en Piet was al 'onder uitbundige vroolijkheid' uitgeleide gedaan), toen Ajax-voorzitter Marius Koolhaas nog een surprise in petto bleek te hebben. Daarmee werd een traditie in het leven geroepen die tot de dag van vandaag voortduurt. 59ste reünie van de Bordjesclub tekst//Simon Keijzer fotografie Louis van de Vuurst Het Ajax Clubnieuws deed in janu ari 1938 verslag van de belangrijke gebeurtenis: 'Een ernstig oogenblik volgde toen Voorzitter Koolhaas overging het fraai uitgevoerde Ajaxbord uit te reiken aan hen die vijfentwintig jaar of langer lid van onze vereeniging zijn. De eerelijst vermeldde 62 namen. Namen, waarvan er velen ook thans nog door hun daden tot ons spreken.' In het februari-nummer werd de 'eerelijst der 62, die Ajax 25 en meer jaren trouw gediend hebben' afgedrukt. Sindsdien worden jaarlijks bordjes uitgereikt aan Ajacieden die vijfen twintig jaar lid zijn. Negen jaar na de uitreiking van die eerste 62 bord jes vonden drie bordjeshouders het de hoogste tijd voor een heus Ajax- bordjesclubcomité. Jan de Boer, Tjerk de Munnik en Frits de Bruyn nodigden de trotse bordjeshouders uit voor hun eerste reünie in het Minerva-paviljoen in Amsterdam op 27 juli 1947. Een echte mannenaan gelegenheid was geboren en die tra ditie bestaat nog steeds. Het huidige comité bestaat uit voorzitter Hennie Henrichs, bestuurslid André Kraan en secretaris Willem Schoevaart. De 59ste reünie van de Bordjesclub werd op vrijdag 29 oktober 2004 ge houden op de Toekomst. Op het Ajax-sportcomplex verzamelde zich een bont gezelschap van ervaren voetbalhelden en Ajax-leden. De si garenrook deed het moderne bouw werk in nevelen hullen. En voor alle duidelijkheid stond in de uitnodiging nadrukkelijk vermeld dat de bijeen komst van oldtimers na al die jaren een pure mannenaangelegenheid is en blijft. Bij de deur van de overvolle be stuurskamer, waar voorafgaand aan het diner werd geborreld, stond Ronald Koeman als gast van het bestuur. Ook Rinus Michels was weer even terug op het nest. Michels mag zich sinds een jaar bordjeshou der noemen. Oude bordjesrotten als Bennie Muller, Tonnie Pronk en Sjaak Swart zochten elkaar op en vormden een belangrijk onderdeel van dit illustere gezelschap. Ruud Krol, eveneens te gast op uit nodiging van het Bordjesclubcomité, kreeg het zwaar te verduren. Hij bleek de tekst van het Bordjesclublied niet te kennen. Een typische Hollandsche maaltijd stond op het menu. In het midden van de zaal stond een grote tafel gereserveerd voor Mister Swart and friends. De dampende zuurkool en boerenkool smaakten goed, weg gespoeld met een zeer fatsoenlijk glas wijn. De Bordjesclub telt dit jaar 120 levende leden die 25 jaar onafgebro ken lid zijn van Ajax. Hoogtepunt van de bijeenkomst was zoals gewoonlijk het gezamenlijk zingen van het Ajax-Bordjesclublied, in 1946 geschreven door oud-speler en destijds tweede voorzitter Jan Schoevaart. Ook hieruit blijkt dat Ajacieden altijd een bepaalde mate van flair en overtuiging hebben gehad. Zonder schroom zongen de ex-voetballers ook dit jaar weer: Als men ons langs het lijntje ziet, Of waar dan ook in de Meer, Dan zegt het publiek daar gaat die ster, Hoe heet die knul ook weer? Vorig jaar introduceerde voorzitter John Jaakke een nieuwigheidje bij de Bordjesclub. De gasten kregen toen voor het eerst een herinneringsbordje aan de avond. Hier krijgt Danny Blind zo'n bordje overhandigd door de voorzitter van het Bordjesclub-comité Hennie Henrichs. Het gezelschap maakt zich op om gezamenlijk de Bordjesclub-ballade aan te heffen. Vanaf links: bestuurslid Hein Blocks, coach Ronald Koeman en de ereleden Rinus Michels en Rob Been. Wim Schoevaart en financieel directeur Jeroen Slop in geanimeerd gesprek. De oude garde (Bennie Muller en Ton Pronk) heeft de moderne communicatietechniek volledig onder de knie. Sjaak Swart is er (even) sprakeloos van. 12 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 12