Louis van Ga Van Ajax van Eijden Het vertrek van Louis van Gaal Op 19 oktober 2004 hebben we het vertrek van Louis van Gaal bekendgemaakt. De volgende dag heeft de leiding van Ajax samen met Louis van Gaal zijn vertrek toegelicht. Belangrijkste redenen van het vertrek van Louis van Gaal waren: Functioneren van Louis van Gaal als technisch directeur De relatie tussen Louis van Gaal en Ronald Koeman en de situatie rondom het eerste elftal De huidige en toekomstige bevoegdheden van de technisch directeur. ledereen weet dat het niet in Louis van Gaal zijn karakter ligt om gemakkelijk compromissen te sluiten. Bij zijn aanstelling hebben we dat besproken. We moeten helaas constateren dat het niet zo gelopen is als gedacht. Er is echter geen sprake geweest van een machtstrijd tussen Louis van Gaal en ondergetekende, zoals Van Gaal zelf ook aangaf aan de verzamelde pers. Louis van Gaal heeft wel aangegeven dat hij de bevoegdheden van de technisch directeur te beperkt vond in verhouding tot de bevoegdheid van de trainer van het eerste elftal, vooral met betrekking tot de aan- en verkopen van spelers. De leiding van Ajax heeft in de gesprekken met Louis van Gaal aangegeven dat de bevoegdheden van de technisch directeur van Ajax ongewijzigd blijven. Deze bevoegdheden ston den al vast op het moment dat Louis van Gaal de functie van technisch directeur accepteerde. We betreuren de situatie omdat Louis van Gaal een op en top vakman is en oprecht in zijn bedoelingen. We moeten echter vaststellen dat we over de aanpak en de verantwoordelijkheden van mening verschillen. De horloges liepen toch niet gelijk. Voor Louis van Gaal tijd om op te stappen. Louis van Gaal is opgestapt als technisch directeur van Ajax. Op zaterdag 16 oktober diende hij zijn ont slag in, dat dinsdagavond de 20ste door de leiding van de club werd geaccepteerd. Daags na de 3-0 overwinning op Maccabi Tel-Aviv gaf de scheidend technisch directeur zelf een toelichting op zijn be slissing te vertrekken. Van Gaal sprak tijdens de persconferentie van 'een trieste dag'. Hij werkte vanaf zijn aan stelling aan de op dracht een technisch beleidsplan te schrij ven, nam daar de tijd voor en legde zijn ei. 'Het plan is ambitieus en geeft een manier van denken aan,' sprak Van Gaal. 'Ik vind Ajax een topclub. Dat verandert niet bij een nederlaag of met een slechte reeks. Wij zijn kampioen van Nederland en willen meer. Ik heb in feite in mijn beleidsplan maar één doelstelling toegevoegd aan het vorige beleidsplan, name lijk één keer in de vijf jaar de halve finale halen in een Europees toernooi, het liefst de Champions League. Die doelstelling heeft te maken met ambitie en met geloof in ei gen kunnen. Daar moeten alle geledingen van de club van doortrokken zijn. Maar dan komen er tegenvallende re sultaten en ontstaat er iets, doordat de hoofdcoach roept dat deze selectie te weinig kwaliteit heeft om aan de doel stelling te voldoen. Daar hebben wij een verschil van me ning over. Die doelstelling is na een gesprek bijgesteld en toen knapte er wat bij mij.' Aanvankelijk leek het bedoelde, op 1 oktober gehouden gesprek de lucht geklaard te hebben. Het was een gesprek tussen trainer Ronald Koeman en de voltallige directie van Ajax: Arie van Eijden, Louis van Gaal en Jeroen Slop. Tevens waren voorzitter John Jaakke en de commissaris belast met technische zaken Klaas Nuninga aanwezig. Aanleiding was de teleurstelling die heerste na de 4-0 nederlaag tegen Bayern München. Er werd onder andere gesproken over de internationale doelstellingen van Ajax voor het huidige seizoen. Mede gezien het afketsen van de transfer van Koné werd toen besloten de doelstellingen voor dit seizoen aan te passen. In een persbericht heette het: 'Ajax streeft naar overwinteren in een Europese com petitie. Dit kan dus ook betekenen dat Ajax na de winter doorgaat in de UEFA Cup. Ajax wil benadrukken dat hier over geen verschil van mening bestaat tussen technisch di recteur Louis van Gaal en Ronald Koeman.' Algemeen di recteur Arie van Eijden zei na afloop: 'Het is goed dat in aanwezigheid van alle betrokkenen de horloges gelijk ge zet zijn en dat binnen de organisatie geen verschil van me ning bestaat over de weg die Ajax bewandelt.' De goede wil om eruit te komen was er dus, maar het liep anders. Tijdens vervolggesprekken bleken de verschillen van inzicht over de te bewandelen weg toch groter dan ge dacht. Van Gaal: 'Mijn speelruimte werd kleiner, waardoor ik het Het debuut van Aborah De 17-jarige Stanley Aborah debuteerde in de Holland Casino Eredivisie in de wedstrijd tegen Heerenveen. De wedstrijd was niet om over naar huis te schrijven maar het overtuigende en bijna brutale optreden van de speler van Jong Ajax speler verzachtte de pijn enigszins. Nog geen drie dagen later mocht de in Ghana geboren Belg ook zijn debuut maken op het Europese podium van de UEFA Champions League. Al met al een be wogen week, niet alleen voor Ajax maar zeker voor Stanley Aborah. Aborah kwam via Germinal Beerschot bij de Ajax-jeugdopleiding. Onze jeugdopleiding staat nationaal en vooral internationaal zeer hoog aangeschreven door zijn succesvolle aanpak. Dit wordt regelmatig bewezen door de vele aanvragen van verschillende voetbalorganisaties wereldwijd om bij Ajax in de jeugdopleiding keuken te mogen kijken. De kwaliteit van de opleiding bepaalt mede de mate van doorstroming van de talenten naar de professio nele elftallen. Die kwaliteit bepaalt weer het aantal van buitenaf aan te trekken spelers. Stanley Aborah loopt zich warm voor zijn eerste optreden in de hoofdmacht van Ajax. De jaarcijfers 2003-2004 AFC Ajax NV boekte over 2003-2004 een goed be drijfsresultaat. In dit verslagjaar realiseerde Ajax be halve een positief operationeel resultaat, ook een nettowinst. De basis hiervoor vormde het gevoerde financiële beleid dat vooral gericht is op kostenbe heersing en een kritische beoordeling van het aantal benodigde contractspelers. Een aantal succesvolle transfers bepaalde vervolgens de hoogte van de uit eindelijke nettowinst. Het goede resultaat was ook het gevolg van een grote inzet en betrokkenheid van alle medewerkers van Ajax. Het gerealiseerde operationele resultaat in het sei zoen 2003-2004 bedraagt €5,0 miljoen positief en de netto winst €9,8 miljoen. Ajax zal aan de aandeelhoudersvergadering voorstellen een dividend van €0,14 per aandeel uit te keren. Deze goede resultaten bieden Ajax ook de mogelijkheid om gedurende de transferwindow in de winterperiode versterking voor het eerste elftal aan te trekken. 8 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 8