Zware klap in Duitsland redt Ajax tegen zijn oude club Ajax compleet Ajax - Roda JC fotografie Louis van de Vuurst Ronald Koeman: Ronald Koeman: Bayern München - Ajax Holland Casino Eredivisie Zaterdag 25 september 2004 - Amsterdam ArenA - 48.370 Scheidsrechter: Pieter Vink Ajax-Roda JC1-0 (0-0) Scoreverloop: 89. Yannis Anastasiou 1-0 Ajax: Bogdan Lobont, Anthony Obodai, Johnny Heitinga (75. Nigel de Jong, Maxwell; Steven Pienaar, Rafael van der Vaart (75. Wesley Sonck), Wesley Sneijder, Tom de Mul (52. Mauro Rosales), Yannis Anastasiou, Nourdin Boukhari (60. Nicolae Mitea) Coach: Ronald Koeman. Niet ingezet: Hans Vonk, Julien Escudé, Zdenek Grygera, Daniël de Ridder Roda JC: Vladan Kujovic; Roel Brouwers (89. Cissé); Mark Luijpers Boldizsar Bodor; Predrag Filipovic; Sven Vandenbroeck (25. Ivan Vlcelich), Kevin van Dessel; Gregoor van Dijk; Sergio; Cristiano; Aroune Koné Coach: Wiljan Vloet Niet ingezet: Guido Budziak, Edrissa Sonko, Vincent Lachambre, Jérome Colinet Ajacied van de wedstrijd: Johnny Heitinga Hij had het zwaar te verduren gehad tegen zijn oude club Roda JC, maar zijn wraak op de verdedigers was zoet. Negentig minuten lang hingen Boldizsar Bodor en Mark Luijpers aan Yannis Anastasiou, maar in de 89ste minuut schoot de Ajax- spits raak. Trainer Ronald Koeman had vooraf gehoopt op dat beetje extra van de Griekse spits. Hij verkoos Yannis Anastasiou immers boven Wesley Sonck in de basis: 'Ik dacht dat hij misschien extra scherp zou zijn tegen zijn oude duppie.' Dat kwam uit, al moest iedereen daar wel ontzettend lang op wachten. Toch had Ajax bij rust al ruim voor kunnen staan tegen het statische Roda JC dat hun aanvallend ingestelde spelers als Sergio, Cristiano en natuurlijk Arouna Koné nauwelijks gebruikte. De aanvallen golfden richting het doel van Vladan Kujovic. Ajax kreeg aan de lopende band corners, maar Roda JC bezweek niet. Ook de acties in de eerste helft waren af en toe zeer de moeite waard. Zo wist Nourdin Boukhari een paar keer zijn opponent op fraaie wijze uit te spelen. Het vervolg van die acties was dan meestal net niet hoe dat moest zijn. Wat Roda-trainer Wiljan Vloet van zijn team zag beviel hem allerminst en nog voor een half uur was verstreken raakte, Sven Vandenbroeck zijn plaats kwijt aan Ivan Vicelich, die direct na zijn entree al een gele kaart kreeg voorgehouden. In de tweede helft namen de gasten, bij wie Koné goed speelde maar ook goed werd bewaakt door Johnny Heitinga, meer het initiatief en terwijl het 'voetballuh, voetballuh' van de tribunes rolde, leek Ajax zelf wel vast te staan. Ajax leek af te stevenen op een doelpunt loos gelijkspel - ook dankzij verdedigende ingrepen van Sneijder en Lobont - en dat in Arouna Koné liet bij vlagen zien waarom Ajax hem graag had willen aantrekken. een wedstrijd die in de historie bekend staat om zijn vele goals. Maar terwijl niemand er nog op rekende, schilde Anastasiou in de slotfase zijn appeltje met zijn oud-collega's. De spits nam de bal op de rand van de zestien meter aan en schoof met uiterste precisie de bal in het hoekje langs Kujovic. 'Zo'n scenario bedenk je niet' UEFA Champions League Dinsdag 28 september 2004 - Olympiastadion, Miinchen - 50.000 Scheidsrechter: Alain Sars (Fra) Bayern Miinchen - Ajax 4-0 (2-0) Scoreverloop: 28. Roy Makaay 1 -0,44. Roy Makaay 2-0, 51Roy Makaay 3-0 (pen), 55. Zé Roberto 4-0 Bayern Miinchen: Oliver Kahn Samuel Kuffour, Lucio, Thomas Linke, I Hasan Salihamidzie; Owen Hargreaves (80. Jens Jeremies), Torsten Frings (80. Vahid Hashemian); I Michael Ballack, Zé Roberto; Roy Makaay, Claudio Pizarro (59. Sebastian Deisier) Coach: Felix Magath Niet ingezet: Michael Rensing, Martin Demichelis, Tobias Rau, Andreas Görlitz Ajax: Bogdan Lobont; Zdenek Grygera, Johnny Heitinga (63. Julien Escudé), Nigel de Jong; I Anthony Obodai, Tomas Galasek (52. Nicolae Mitea), Rafael van der Vaart I Wesley Sneijder, Maxwell; Mauro Rosales (70. Daniël de Ridder), Wesley Sonck Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Hans Vonk, Steven Pienaar, Thomas Vermaelen, Yannis Anastasiou strafschop, benut door Roy Makaay, betekende 3-0 en de spits bediende in de 55ste minuut Zé Roberto op maat, 4-0. Een grote afgang dreigde, maar bij de 4-0 vond Bayern het mooi geweest. Ajax sputterde nog wat na, maar kon de stand geen dragelijker aanzien geven. 'Het is duidelijk dat er Europees meer bij komt kijken dan een aardige techniek' ervaren spelers uit Zuid-Duitsland. De gemiddelde leeftijd van Ajax was tegen Bayern München krap 23 jaar. Bij de Duitse formatie van Felix Magath is de jongste speler van exact die leeftijd. Daar ligt het gemiddelde vijf jaar hoger. En vijf jaar in een voetballeven is een behoorlijk verschil. Zoveel werd wel duidelijk in München, waar Ajax geen poot aan de grond kreeg. Een formidabele Roy Makaay en verdedi gers die uit hun taak liepen te voetballen maakten het verschil tussen de ervaring en de talentvolle jeugd. Dat daarbij bijna niemand zijn eigen niveau haalde, speelde natuurlijk ook mee. Toch had Ajax als eerste op voorsprong kunnen en misschien wel moeten komen. Maar Rafael van der Vaart had in de veer tiende minuut het geluk niet aan zijn zijde. Bij een prima voorzet van Wesley Sonck miste Van der Vaart de kans op de openingstreffer. Na een klein half uur knalde Makaay de bal voor het eerst onhoudbaar achter Bogdan Lobont, die de nog altijd geblesseerde Maarten Stekelenburg verving. Een minuut voor rust was het tijd voor de Nederlander om tegen zijn landgenoten de tweede binnen te koppen. Na rust probeerde Ajax het nog wel, maar de knop kon niet worden omgezet. Een Ajax was in de eerste uitwedstrijd in de UEFA Champions League volstrekt kansloos tegen een Bayern München dat uitgerekend deze wedstrijd had uitge kozen om zijn beste wedstrijd tot dan toe te spelen. Met drie treffers van Roy Makaay en een assist van de Nederlander op Zé Roberto haalde Bayern Ajax hard onderuit, 4-0. 'We zijn een aantal maatjes te klein voor dit niveau,' stelde trainer Ronald Koeman na afloop. 'Dat is een harde maar juiste conclusie.' Een uitdaging noemde Ronald Koeman het van tevoren. Zijn jonge talenten tegen de Mauro Rosales probeert langs Thomas Linke te komen. november 2004 75

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 75