En weer net niet». Ajax weet weer wat winnen is Ajax - Juventus Rafael van der Vaart: FC Den Bosch - Ajax Ronald Koeman: Zdenek Grygera speelde zeer sterk tegen zijn voormalige teamgenoot Zlatan Ibrahimovic. Het ging bij Ajax - Juventus, de eerste wed strijd in de UEFA Champions League van dit seizoen, zoals het Ajax wel vaker tegen Italiaanse tegenstanders overkomt. De Amsterdammers hadden verdedigend de zaak op orde en speelden bij vlagen goed aanvallend voetbal. Maar de enige treffer werd gescoord door een speler van Juventus: Pavel Nedved zorgde voor de 0-1 eindstand. Ronald Koeman kon tegen de favoriete Italianen niet beschikken over Tomas Galasek, Mauro Rosales en natuurlijk Zlatan Ibrahimovic, die wel op het gras van de Amsterdam ArenA liep maar dan in het shirt van Juventus. Wesley Sonck, na het vertrek van Ibrahimovic de eerste spits van Ajax, had na slechts luttele minuten zijn voorgan ger kunnen doen vergeten toen hij van afstand verwoestend uithaalde. De inzet belandde echter op de lat. Omdat Juventus met slechts twee spitsen speelde - Ibrahimovic en Del Piero - zette Koeman zijn elftal in een 3-4-3 formatie neer. Zdenek Grygera werd belast met de bewaking van zijn oud-ploeggenoot en de Tsjech legde de Zweedse spits volledig aan banden. Tactisch klopte het allemaal bij de thuisploeg, maar Koeman zag hoe zijn team in de eerste helft moeite had om tot goed positiespel te komen. Vlak voor rust kwam dan toch dat ene kansje dat Italiaanse ploegen altijd lijken te creëren. Pavel Nedved, tot die tijd vooral irritant bezig geweest, ontdeed zich van zijn bewaker Anthony Obodai en liet met een prachtige voetbeweging Maarten Stekelenburg kans loos: de bal verdween onhoudbaar in de bovenhoek.Meteen in de tweede helft nam Ajax het initiatief en schiep de ploeg een serie kansen voor zichzelf. Nicolae Mitea kwam een aantal maal goed door op links terwijl Steven Pienaar en Rafael van der Vaart het heft op het middenveld in handen namen. Het resulteerde in kansen voor Sonck, Sneijder, Mitea en Pienaar, maar de bal wilde er niet in. Nedved viel geblesseerd uit, maar gek genoeg ging het daarna minder draaien bij Ajax. Dat kon ook te maken hebben met het feit dat de ploeg moe was. Grygera en Obodai moesten met krampverschijnselen voortijdig afhaken. Koeman bracht met Tom de Mul en Yannis Anastasiou nog extra aanvallers in, maar Ajax was de greep op de tegenstander toen alweer kwijt. Met opgeheven hoofd maar met lege handen verlieten de Ajacieden na de nipte nederlaag het speelveld. 'Ik word gek van die Italiaanse ploegen' UEFA Champions League Woensdag 15 september 2004 - Amsterdam ArenA - 49.375 Scheidsrechter: Urs Meier (Zwi) Ajax - Juventus 0-1 (0-1) Scoreverloop: 42. Nedved 0-1 Ajax: Maarten Stekelenburg: Nigel de Jong. Johnny Heitinga, Zdenek Grygera (76. Julien Escudé); I Anthony Obodai (72. Yannis Anastasiou). I Wesley Sneijder (66. Tom de Mul), Rafael van der Vaart Maxwell: I Steven Pienaar, Wesley Sonck, Nicolae Mitea Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Bogdan Lobont, Thomas Vermaelen, Daniël de Ridder, Nourdin Boukhari Juventus: Gianluigi Button; Alessandro Birindelli (65. Rubén Olivera), Fabio Cannavaro, Lilian Thuram, Gianluca Zambrotta: Manuele Blasi, Mauro Camoranesi, Ferreire Emerson, I Pavel Nedved (65. Gianluca Pessotto); Alessandro Del Piero (78. Steven Appiah). Zlatan Ibrahimovic Coach: Fabio Capello Niet ingezet: Antonio Chimenti, Alessio Tacchinardi, David Trezeguet, Igor Tudor Holland Casino Eredivisie Zondag 19 september 2004 - De Vliert, Den Bosch - 7.023 Scheidsrechter: Theo van Egmond FC Den Bosch - Ajax 0-5 (0-2) Scoreverloop: 13. Wesley Sneijder 0-1 41Rafael van der Vaart 0-2,58. Zdenek Grygera 0-3, 73. Nigel de Jong 0-4,90. Rafael van der Vaart 0-5 FC Den Bosch: Kris Mampaey; Paul Verhaegh, Peter Uneken, Joost Volmer (24. Paul Beekmans), Feme Snoyl; Mounir Biyadat, Dennis Schulp (57. Brayton Biekman), Chartie van den Ouweland; Mourad Mghizrat (75. Berry Powel), Koen van de Laak, Robbie Haemhouts Coach: Henk Wisman Niet ingezet: Martijn van Strien, Thijs van der Meulen, Emile van de Meerakker, Vincent Euvrard Ajax: Bogdan Lobont; Zdenek Grygera, Johnny Heitinga (60. Julien Escudé), Nigel de Jong, Maxwell; Wesley Sneijder, Steven Pienaar, Rafael van der Vaart Tom de Mul (72. Nicolae Mitea), Wesley Sonck, Nourdin Boukhari (59. Anthony Obodai) Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Hans Vonk, Yannis Anastasiou, Daniël de Ridder, Filipe nul, ook omdat er van FC Bosch nauwelijks dreiging uitging. Al na dertien minuten profiteerde Wesley Sneijder van balverlies op het Bossche middenveld en kon de kleine middenvelder de bal loeihard achter doelman Mampaey schieten. Na de vroege treffer lieten de bezoekers echter na de zijkanten te gebruiken. Juist via de vleu gels, waar Tom de Mul in de openingsfase excelleerde, was Den Bosch kwetsbaar. Wesley Sonck en Nourdin Boukhari wisten zich echter geen raad met de opgelegde mogelijkheden. Vervolgens probeerde Ajax het bijna een half uur lang met aanvallen door het centrum, waar het druk was. Pas nadat Johnny Heitinga mee opgeko men was en ten val werd gebracht, kon Ajax weer scoren. Sneijder schoot de vrije trap tegen het hoofd van Mourad, de bal kwam terug en Rafael van der Vaart werkte hem met zijn linkerbeen fraai in de kruising: 0-2 vlak voor rust. Sonck had ook deze zondag problemen met scoren. De Belg werd in kansrijke positie gebracht, maar weer viel er geen goal. Dan maar een beroep gedaan op een speler die vrijwel nooit scoort. Uit een vrije trap van Sneijder kopte Nigel de Jong hard in. Mampaey redde, maar kon niet voorko men dat Zdenek Grygera van dichtbij zijn eerste goal voor Ajax maakte. De 0-4 viel uit een soortgelijke vrije trap. Nu kwam de assist van Van der Vaart, Sonck trok de aandacht van de verdedigers en De Jong liep de bal gemakkelijk binnen. Van der Vaart beloonde zichzelf voor zijn goede op treden door voor de tweede keer te scoren deze middag. Hij schoot een vrije trap langs muur en keeper. 'Ik ben blij dat we vandaag eens de nul gehouden hebben' Na twee achtereenvolgende gelijke spelen in de Holland Casino Eredivisie en een nederlaag in de UEFA Champions League kwam Ajax uit bij FC Den Bosch gemakke lijk tot winst: 0-5. De thuisploeg 'vergat' de Ajacieden, die de woensdag ervoor diep gegaan zijn tegen Juventus, met fysieke strijd aan te pakken. Op voetballend vermogen waren de Amsterdammers veruit superieur. Bogdan Lobont verving Maarten Stekelenburg, die daags voor de wedstrijd een knieblessure opliep. Lobont gaf leiding aan dezelfde verdediging die het Juventus ook al knap lastig maakte. De laatste linie van Ajax hield voor het eerst dit seizoen de Tom de Mul speelde uitstekend aan de rechterkant. 74 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 74