Ajax F1 wint een oude roestige fiets Kinderen waren het, maar getalenteerde kinderen. Snotpegels, losse veters en losse tanden. Maar voetballen als de besten. Ondanks de regen was het toernooi voor F-junioren op de Toekomst een groot feest. Vooral voor FC Volendam, dat het toernooi wist te winnen. Ook de tweede poulewedstrijd wint Ajax: het wordt 5-0. Dit keer is SV Overbos het slachtoffer. De regen kwam met bakken uit de lucht, maar het publiek weigerde in het clubhuis te blijven zitten. tekst Raymond Bouwman fotografie Sander Nieuwenhuys Soms leek de bal te groot, soms een spe ler te klein. Benen als stokken oogden of ze ieder moment konden knakken. De deelnemers zijn van na het laatste grote succes dat Ajax boekte: de Wereld Beker. Geboren op of na 1 januari 1996. Maar hoewel de verhoudingen niet in even wicht leken, was het voetbal van hoog niveau. In technisch en tactisch opzicht waren de F-jes haast volwassen. En het was zeker niet alleen Ajax dat goed ver zorgd voetbal speelde. Er waren meer clubs die het voetbal op deze jonge leef tijd kennelijk al benaderen met de grootst mogelijke nauwgezetheid. Speldiscipline stond overal hoog in het vaandel. De neutrale toeschouwer die zich had verheugd op kluitjesvoetbal, kwam bedrogen uit. Een toernooi bij Ajax is immers een serieuze zaak. Dat bleek ook uit het kleedkamerbeleid dat onver biddellijk werd gevoerd. Ouders die niet beter weten dan dat zij in de kleedkamer bij hun kind het broekje met het nummertje achter aan trekken, werden resoluut geweigerd. Het deurbeleid was strikt als bij een dis cotheek. Alleen spelers, leiders en trai ners mochten binnen. 'Leiders kunnen ook veters strikken,' was de motivatie die verbouwereerde ouders te verwerken kregen. En dat vonden ze dan soms 'ty pisch Ajax'. Ook was er een man die bij de wedstrijdleiding kwam klagen dat zijn jongens steeds met wind tegen moesten spelen, hetgeen natuurlijk ook eigenlijk not done is. Op het veld zag je hier en daar gelukkig nog wel een vader veters strikken, of een moeder een snotneus snuiten. Veel jon gens, en meisjes, hadden een fietsenrek in hun mond. Wisselen. Maar de kracht die sommigen tevoorschijn toverden uit onzichtbare spierbundels in het boven been, was echt fenomenaal. Schoten waar een volwassen vent zich niet voor hoeft te schamen. Gelukkig waren de spelers niet altijd en overal natuurge trouwe miniaturen van de volgroeide voetbalwereld. Hier en daar zag je de concentratieboog, die keurig was begon nen bij de directe tegenstander, eindigen op het veld ernaast, waar dan bijvoor beeld net een blessurebehandeling plaatsvond. Het ging zoals altijd om de winst, maar aandoenlijk bleef het ook. Vlak voor de finale, die ging tussen de F1 van Ajax en die van FC Volendam, zag je op de koppies die in de Ajax- kleedkamer luisterden - of niet - naar de wedstrijdbespreking van trainer Dennis de Haan de wangen rood kleu ren van spanning. De een na de ander moest naar de wc. 'Nu gaat het erom,' sprak de trainer. 'Nu wil ik zien wie er overeind blijft. We moeten eindelijk eens een toernooi winnen. We hebben nog niks gewonnen. Als je deze wedstrijd verliest, heb je een leuk toernooi gespeeld, maar eindig je met nul; niks. Als je wint krijg je een mooie glimmende beker, als je verliest wordt het een roestige oude fiets. Wat willen jullie?' 'Een beker,' klonk het uit hoge keeltjes. Maar onder toeziend oog van zo'n beetje de hele technische staf van de Toekomst werd het na penalty's toch de fiets. Junioren apen senioren na. In alles. Ook de juichcultus wordt zeer strikt nagebootst. Het aanwezige publiek op de Toekomst liet zich gelukkig niet provoceren. Geen mooiere moeder dan een winnende moeder. 64 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 64