Dick Schoenaker in het Parooltheater Bericht uit igië Een bescheiden groep belangstellenden vulde op donderdag 14 oktober het Parooltheater om te luisteren naar de verhalen van Dick Schoenaker, een atypische oud-Ajacied die halverwege de jaren zeventig furore maakte in de Meer. Er zijn nu eenmaal grenzen tekst// Armand Schreurs 30 november 1980, Ajax - FC Twente: Johan Cruijff is bij een 1 -3 achterstand van de tribune afgedaald naar de dug out en geeft aanwijzingen. Ajax wint met 5-3. tekst// Hugo Logtenberg Eerder verschenen in Het Parool De huidige elftalleider van Jong Ajax speelde negen seizoenen aan de Middenweg en won daarin liefst zes landstitels en twee nationale bekers. Hij was niet, zoals veel Ajacieden, geze gend met een gouden techniek, maar moest het hebben van zijn fysieke ver mogen. Gevraagd naar het hoe van zijn zo kenmerkende loopvermogen ant woordt hij bedachtzaam en nuchter: 'Ik wilde gewoon verdedigen én aanvallen.' En dat wilde hij niet alleen, hij kon het ook. Waar Tscheu-la Ling zijn tegen standers op onnavolgbare wijze zijn hielen liet zien, maakte teamspeler Schoenaker meters en bikkelde hij, on der aanmoediging van de Joegoslavische coach Ivic, wanneer nodig. Toch had hij net als zijn voorganger Johan Neeskens ook onmiskenbare of fensieve kwaliteiten. Zo was Schoenaker in zijn Ajax-jaren doorgaans goed voor een klein dozijn goals per seizoen. In het seizoen 1979-1980, bij afwezigheid van een veel scorende spits, kwam hij zelfs tot een ongekende prestatie voor een middenvelder; hij werd clubtopscoorder. De door Schoenaker bewonderde Tomislav Ivic was inmiddels vertrokken als coach en vervangen door Cor Brom. Zijn verbintenis met Ajax duurde door een slechte verhouding met voorzitter Ton Harmsen evenwel niet lang. Schoenaker had wel een idee waarom. 'Tijdens de voorbereiding zaten we in De Lutte in een trainingskamp. Het ver haal ging toen dat Brom voor het spelen van een wedstrijd tegen de plaatselijke amateurs een paard en een varken zou krijgen als beloning. Het paard zou voor zijn dochter zijn, het varken voor in de diepvries.' Het zal Schoenakers afkeer van het trai nersvak niet hebben doen afnemen. Het besef afhankelijk te zijn van grillige spelers, weerhield hem definitief van dat beroep. Bovendien wordt volgens Schoenaker de aan een trainer toege schreven invloed op spelers overschat. Zelfs als die luistert naar de naam Johan Cruijff. Zo prikte hij in het Parooltheater de mythe door dat een achterstand in een thuiswedstrijd tegen FC Twente zou zijn omgebogen nadat Cruijff was afgedaald van de tribune, had plaatsge nomen in de dug-out naast een enigszins verbouwereerde Leo Beenhakker en eigenhandig wisselingen in het elftal had doorgevoerd. De komst van Cruijff, die die zondag avond uitgebreid in beeld werd gebracht en daarna nog vaak is herhaald, was Schoenaker en zijn teamgenoten echter volledig ontgaan. Voor enkele weken publiceerde de grootste Vlaamse ochtendkrant Het Laatste Nieuws een opmerkelijke uitspraak van Wesley Sonck. 'Telkens ik weer de grens over rijdt, begin ik spontaan te lachen,' aldus sprak de spits. Toegegeven, dat gelukzalige gevoel overvalt mij ook weieens. Wanneer ik, meestal op een laat uur, hongerig vanuit Nederland weer naar België rijdt. Als ik mij kan verheu gen op een portie Vlaamse karbonaden, in bier gestoofd, met friet. Een heerlijkheid, die in elke betere frituur verkrijgbaar is, aan een betaalbare prijs, tot elf uur 's avonds. Lachend de grens over, net onder Breda, ik weet wat het is. Maar Sonck bedoelde kennelijk wat anders dan het culinaire genot van onze rijke grootmoederskeuken. Bij Ajax zat hij wekenlang op de bank, terwijl hij bij de Rode Duivels op een vaste basisplaats kon rekenen. Daar lag voor hem een hele wereld van verschil. Het Belgisch elftal is de laatste maanden meer dan ooit verworden tot een verzame ling van licht geïrriteerde voetballers, die bij hun club als bankzitter aan de kost komen. Naast Sonck heb je in de aanval nog Thomas Buffel van Feyenoord, verder keeper Peersman en Mbo M'Penza van Anderlecht en ik vergeet er nog een paar. Mocht er ooit een wereldkampioenschap voor invallers georganiseerd worden, reken België dan maar bij de topfavorieten. Eenmaal terug in Amsterdam, moest Wesley zich bij de club verantwoorden voor zijn interview. 'Lachend de grens over', waar stond zo'n uitspraak eigenlijk voor? Kon Ronald Koeman daar zelf wel om lachen Vond hij het grensverleggend? Of heeft hij Wesley voorgehouden dat voetbal net het omgekeerde, namelijk een spel 'zonder' grenzen hoort te zijn? Ik heb er het raden naar waar het precies over ging. Niet alles lekt uit bij Ajax, moet je weten. Hoe zit het in dat verband trouwens met het verleden van de trainer zelf? Vergis je niet, want dat kan in deze kwestie nuttige informatie opleveren. Laten we dat dossier hier eventjes uitspitten. Ronald Koeman sloot zijn grote carrière als speler af op de positie van libero bij Feyenoord, toen getraind door Arie Haan. Hij bleek niet in Rotterdam te wonen, even min in Schiedam of in Hoek van Holland. Neen, hij resideerde in België, ergens in een bosrijke gemeente op een steenworp van Nederland. Reed hij in die periode nooit een keertje blijgezind en spontaan lachend de grens over, als hij van de Kuip kwam? Jawel, vast en zeker. Alleen verscheen dat nooit in Het Laatste Nieuws. Kunnen zijn buren eventueel nog opgespoord worden? Waren dat keurige mensen? Of Tokkies? En wat te denken van Louis Van Gaal? Hoe jammer dat de technisch directeur net nu zijn matten heeft gerold. Zoniet, werd hier ook zijn verleden opgerakeld, want hij speelde in de zeventiger jaren in België bij de oudste club van het land, bij FC Antwerp, onder leiding van de legendarische latere bondscoach Guy Thijs. Is de heer Van Gaal nooit voorbij het douanekantoor gereden, met een glimlach op de lippen...? Of was het tegendeel waar? Misschien vond hij het profvoetbal in België het 'naar beneden bijstellen van zijn ambities'. We kunnen en mogen het hem niet meer vragen, helaas. Inmiddels is het tij gekeerd. Het laatste nieuws is nu dat Wesley Sonck zich wel degelijk laat opmerken bij Ajax. Wie schoot dat heerlijke Champions-Leagueavondje tegen Maccabi Tel-Aviv op gang? Wesley hoogstpersoonlijk. Mooi moment, nadat hij het weekend voordien tegen Heerenveen ten aanschouwen van alle abonnees verbaal in de clinch ging met die andere Wesley, die van Oranje. Dat akkefietje werd op zondagavond door Hugo Borst op tv uitgelegd als 'typisch voor een Belg als Sonck, die dat over zich heen laat gaan'. Wat een misvatting! Wesley staat er in België immers om bekend dat hij praat als Brugman en op zijn strepen staat. Vandaar dat hij een passende bijnaam opge speld kreeg. 'De Hollander', jawel. Het kan verkeren. In België als een stoute Hollander omschreven worden en in Nederland als een brave Belg. Ik begin stilaan te geloven dat Wesley Sonck altijd lachend de grens over rijdt, in welke richting dan ook. Sonck schiet het Champions-League avondje tegen Maccabi Tel-Aviv op gang.

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 63