schipper Ben ik vrij onverveerd nog eenmaal kijkt hij achterom niets brengt hem nog van de kaart hij lacht zijn schip tevreden toe wenst haar een behouden vaart realist in voor- en tegenspoed wat was komt nooit meer terug de schipper leunt weemoedig zelfs wat breekbaar op de brug het waren veertien fijne jaren met aan het eind een stille trom van die laatste verre reis loopt hij zelfs nog ietwat krom zijn schip moet verder nu zonder hem dat stond al vast de koers is nog onzeker en hem niet meer tot last de kin omhoog de blik bewust loopt hij gespeend van overmoed maar zeker van zichzelf een mooie nadag tegemoet Frank de Boer wordt gewisseld voor Wilfred Bouma en néémt als recordinternational met 112 wedstrijden afscheid van het Nederlands elftal. Cristiano tegen Zoetebier scoorde en zo een einde maakte aan de ongeslagen reeks, heb ik hem nog een mooi bosje bloemen toegestuurd.' Ook het doelpunt waarmee Clemens Zwijnenberg toen malig Ajax-keeper Van der Sar afhield van een nieuw record, werd door Van der Sars voorganger beloond met een bosje ruikers. 'Bijna twaalf wedstrijden je doel schoon houden is een tijd hoor,' stelt Stuy, die toch wel zo trots op zijn record is dat hij er geen been in zag nota bene een Feyenoorder te belonen voor een treffer tégen Ajax. 'Ik was er als keeper op het laatst ook heel bewust mee bezig.' Het befaamde en geperfectioneerde totaalvoetbal dat Ajax die seizoenen speelde, moest er, als het aan de keeper lag, desnoods maar even voor wijken. 'Voor een wedstrijd vroeg ik jongens als Blankenburg, Krol, Hulshoff en Suurbier toch vooral niet te veel naar voren te lopen. "Blijf alsjeblieft attent," zei ik ze nog. Ik wilde gewoon zeker nog een paar keer de nul houden. In eerste instantie deden de jongens er een beetje lacherig over. Maar ze hielden er uitein delijk toch rekening mee.' Naast de miniatuur-Europa Cups die de Ajacieden na elke gewonnen finale kregen uitgereikt, koestert Stuy ook de Tonny van Leeuwen-trofee die hij in 1973 won. De prijs voor de beste doel- verdediger in de eredivisie betekende een persoonlijke hoofdprijs voor de Ajax- goalie. Nadat de club voor het seizoen 1974- 1975 Piet Schrijvers had aangetrokken, verviel Stuy opnieuw in zijn rol als reservekeeper. Na de sportieve hoogtij dagen waarin de voetbalwereld glansrijk werd veroverd, nam de keeper ogen schijnlijk probleemloos plek op de bank. 'Ik ben niet rancuneus en heb gewoon gedaan wat me werd opgelegd. Missie volbracht; zo was mijn gevoel ook wel een beetje. Ik had immers alles gewonnen.' 'Het is nooit ter sprake gekomen, maar achteraf vraag ik me weieens af hoe het was gelopen als ik bijvoorbeeld met Cruijff mee was gegaan naar Barcelona. Die club heeft immers nooit echt goede keepers gehad. Ik heb drie jaar met Johan op een kamer geslapen, de band was daarom goed. Misschien had ik het via Cor Coster, Cruijffs schoonvader, voor elkaar kunnen krijgen.' Na twee weinig succesvolle seizoenen bij het kleurrijke FC Amsterdam hield Stuy het voor gezien in het profvoetbal. De keepershandschoenen worden sinds dien nog slechts gedragen tijdens wed strijden van Lucky Ajax, die Stuy nog maar weinig speelt. Ook voor wedstrij den met zijn oude ploegmakkers en clubgenoten geldt: te weinig tijd. De foto's in La Provence houden de herinneringen aan het verleden hoe dan ook levendig. Faro/Loulé 26 juni 2004 Frank de Boer speelt tegen Zweden zijn 112de en laatste interland tekst Chris Willemsen Stuy en collega Sepp Maier van Bayern München in 1973. Na de 4-0 thuis en 2-1 nederlaag in Duitsland, was de Ajax-keeper weer een stap dichter bij zijn derde Europa Cup. november 2004 61

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 61