'Spelers moeten afdwingen dat je vaker komt kijken' weest waarop Marco weer zin kreeg in het voetbal.' De doelman in ruste volgt zijn club noodgedwongen op afstand, maar on verminderd kritisch. 'Ajax blijft mijn club, maar hoe meer nieuwe gezichten ik in het elftal zie staan des te minder bin ding ik erbij voel,' aldus Stuy. Door de jaren heen zag hij vele generaties nieuwe Ajacieden passeren. Niet alle spelers vielen in even goede aarde. 'Ik heb nu eenmaal weinig met een Babangida die lacht als hij een kans heeft gemist,' geeft Stuy een voorbeeld. 'Dat is me ook wei eens opgevallen bij Ikedia. Vroeger kon je wel door de grond zakken als je een bal overschoot, dan wist je niet waar je het moest zoeken. Nu wordt er door sommigen om gelachen. Er heerst nu blijkbaar een andere mentaliteit. Spelers moeten ook je respect afdwingen, vind ik. Ze moeten afdwingen dat je vaker komt kijken.' La Provence stamt overigens nog uit zijn actieve carrière. Al in 1973 leek het Stuy verstandig iets te beginnen voor na het sportieve pensioen. Nadat plannen voor een herenmodezaak en een slijterij op niets uit waren gelopen, openden de Stuys hun restaurant. Het cliché dat de voetballer standaard een sigarenzaak of sportwinkel begon, werd door Stuy afgezwakt. Een échte keeper onder scheidt zich ook buiten de lijnen. 'Ik wist als speler al dat ik mijn verdere leven niet al te drastisch wilde veranderen. Je moest er ook wel iets bij doen want je zelf op het veld financieel onafhankelijk keepen was toen vrijwel onmogelijk. Het heeft gelukkig allemaal goed uitge pakt. Ik kan tevreden terug kijken.' Ondanks het vergankelijke karakter van de roem, is 'Heinzie' bepaald niet verbit terd. Het soms flink opvlammende gevoel van miskenning wordt vooral gevoed door trots. De horecaman Stuy is trots op wat hij heeft bereikt. Wereldwijde successen Toeval of niet, maar met Stuy in de ploeg namen de wereldwijde successen van Ajax pas echt een aanvang. De keeper die in 1967 overkwam van Telstar, moest seizoenen achtereen genoegen ne men met de reserverol achter Gert Bals. Pas in de voetbaljaargang 1970-1971 koos trainer Rinus Michels definitief voor Stuy. De met 2-1 verloren beker wedstrijd tegen AZ, een seizoen eerder, beschouwt Stuy nog steeds als het voor spel op die keuze. 'Na die wedstrijd realiseerde ik me op weg naar huis dat een verliezende partij bijgeloot moest worden, vanwege een oneven aantal "overblijvers" in het bekertoernooi. Naarmate ik dichter bij huis kwam, werd het gevoel almaar sterker dat Ajax de gelukkige zou worden. Eenmaal terug in IJmuiden hoorde ik op de radio dat Ajax inderdaad alsnog was ingeloot. Heel raar, maar ik voelde dat echt aankomen.' De ongekende mazzel die de Amster dammers in het KNVB-Bekertoernooi hadden, schonk Stuy dé kansen werke lijk te laten zien wat hij kon. Michels gunde de reservekeeper zijn kansen in de bekerwedstrijden tegen DWS, FC Twente en PSV. Hoewel Bals het Ajax-doel in (bijna) alle competitiewed strijden verdedigde, was de trainer november 2004 59

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 59