Voormalig Ajax-keeper Stuy heeft zijn missie volbracht Drie vingers in de lucht voor 'Heinz Kroket' Het handgebaar staat voor de drie achter eenvolgende Europa- Cupfinales waarin Stuy zijn Ajax-doel schoon hield Steek, bij wijze van herkenning, drie vingers in de lucht en je doet Heinz Stuy geen groter plezier. Het handgebaar staat voor de drie achtereenvolgende Europa-Cupfinales waarin Stuy zijn Ajax-doel schoon hield. De inmiddels 59-jarige restauranthouder is een eerzuchtig mens. Of: hoe zélfs een Feyenoorder door Stuy werd beloond na het scoren tégen Ajax. 'Ajax is nog steeds mijn duppie,' stelt Stuy desondanks duidelijk. tekst Ronald Jonges Drie historische foto's in grillbar-bistro La Provence herinneren aan de sportieve hoogtijdagen van de restau ranthouder. Het zijn de foto's die Ajax halverwege de jaren negentig reproduceerde en ingelijst verkocht aan supporters en nostalgische voetballief hebbers. Onder de noemer 'Gouden Jaren' vormen de foto's een eerbetoon aan de drie gewonnen Europa- Cupfinales waarmee de Amsterdamse club begin jaren zeventig faam verwierf. Achter de bar hangt nog zo'n verwijzing naar Stuys sportieve verleden: een foto waarop de horecaman poseert met Eddy Pieters Graafland. De oud-keepers zijn allebei ouder en grijzer geworden, maar in beide gevallen uiterlijk opval lend weinig veranderd. Hoewel. Waarschijnlijk zullen de meeste mensen Eddy P.G. als oud-keeper van Ajax, Feyenoord en Oranje eerder herkennen dan de man naast hem. De voormalige doelverdediger van Telstar, Ajax en FC Amsterdam staat simpelweg minder vaak in de schijnwerpers. Het maakt dat Heinz Stuy zich nog weieens miskend kan voelen. Het zal je ook maar gebeuren. Als kee per van het 'grote Ajax' uit de jaren zeventig drie Europa-Cupfinales op rij geen doelpunt tegen krijgen, om vervol gens jaren na dato te moeten constateren dat slechts weinigen nog weten wie je bent. Het is het lot van menig oud-prof. Toch snapt Stuy er vaak niets van. Al he lemaal niet als het een Ajacied betreft bij wie de naam Heinz Stuy geen enkele bel doet rinkelen. 'Twee jaar geleden werd hier in de buurt een hockeytoernooitje georganiseerd,' vertelt Stuy in het restaurant aan de Valeriuslaan te Driehuis. 'Toen een groep Schotse hockeyers hier wat kwam drinken, zagen ze de Ajax-foto's aan de muur hangen. Nadat ze hadden gehoord dat ik de keeper was op die platen, be gonnen die gasten spontaan te klappen en vervolgens druk naar huis te bellen.' Verzuchtend: 'Zoiets moois heb ik in Nederland nooit meegemaakt. Hier is men toch wat afgunstiger, er is meer kinnesinne over de successen die je hebt mogen vieren. En bij succes staan de meesten vooraan. Om je vervolgens, als het minder gaat, ook weer zo te laten vallen. Legendes bestaan niet in dit land.' De vergetelheid heeft trouwens vooral een praktische oorzaak. Als horecaman ontbreekt het Stuy simpelweg aan tijd om de spotlights op te zoeken. Laat staan dat hij 'gewoon' ontspannen op zondagmiddag een wedstrijdje kan gaan kijken. Zijn grillbar annex bistro, gelegen op een steenworp afstand van Stormvogels/Telstar-stadion Schoonen- berg, slokt bijna al zijn tijd op. Plus die van zijn vrouw Paula. Stuy junior Wanneer hij voor het laatst present was bij een wedstrijd van Ajax in de ArenA? Stuy moet diep nadenken over het ant woord. De Amstel-Cupwedstrijd tussen Stormvogels/Telstar en Jong Ajax, met daarop volgend de bekerwedstrijd tus sen de eerste elftallen van Ajax en FC Groningen, moet de laatste keer zijn ge weest dat hij het Ajax-stadion aandeed, luidt de reconstructie. Het bezoek da teert alweer van drie seizoenen terug. Die avond kwam hij vooral kijken naar zijn zoon Justin, die toen nog speelde voor Stormvogels/Telstar. Dezelfde Stuy junior, thans speler van zaterdaghoofd klasser Rijnsburgse Boys, troeft zijn vader trouwens ruimschoots af als het op Ajax-wedstrijdbezoek aan komt. De seizoenkaart die senior dankt aan zijn lidmaatschap van Lucky Ajax, wordt vooral benut door de kleine Stuy. Tijdens zijn voorlaatste ArenA-bezoek stond hij zelf nog op de mat, vervolgt vader Stuy. Ter opluistering van het eeuwfeest dat de club in het seizoen 1999-2000 vierde, keerde de doel wachter eenmalig terug in het Ajax-doel tijdens een replay van de Europa- Cupfinale van 1971 tussen Ajax en Panathinaikos. De beste herinneringen bewaart hij niet temin aan een eerdere rentree in de ArenA. Stuy onbrak uiteraard niet tijdens de in 1999 gespeelde feestwed- strijd rondom Johan Cruijff, waarmee ook eer werd betoond aan de internatio nale successen die de club mocht vieren en de Ajacieden die dat ooit mogelijk maakten. De combinaties die Johan Cruijff én Marco van Basten aangingen op het ArenA-gras maakten de voetbalavond boordevol nostalgie extra gedenk waardig. Vooral de eenmalige rentree van Van Basten wekte be- en verwonde ring, te meer omdat de spits voordien (ver voordat hij later als bondscoach aantrad) slechts op de golfbaan werd gesignaleerd. 'Cruijff en Van Basten wil den die avond aanvankelijk helemaal niet meespelen,' stelt Stuy. 'Onder andere Piet Keizer en ik hebben ze echt over moeten halen tóch mee te doen. Achteraf is dat misschien wel dé dag ge- 58 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 58