Vos preekt de passie Eentje! Damesafdeling De wedstrijd ADO - Ajax 1-3 (1-2) The day after MAASDBLAD - J™ was, die ik in één keer nam. Met rechts, want, zoals u misschien weet: goede voet ballers hebben maar één been, zoals Puskas en Maradona. Ik stond het liefst links op het middenveld zodat ik de bal met zowel binnen- als buitenkant schoen kon ra ken.' Curieus detail: Dahrs deed mee in plaats van Henk Groot, die, zoals Het Parool summier schreef, 'door zijn mi litaire autoriteiten met enige dagen straf was bedacht'. Dahrs rondde zijn actieve loop baan af bij RCH, dat toen nog betaald voetbal speelde (Johan Neeskens komt er vandaan). Hierna werd Dahrs trainer, en dat is hij vandaag de dag nog steeds. Dahrs: 'Ik heb mijn Oefenmeester-1-diploma. Ik mag alle amateurclubs trainen en assistent zijn in het betaald Ajax2 voetbal. Siem Plooyer van de trai- Derde nerscursus heeft me ooit gezegd dat ik mijn baan moest opzeggen, het hoog ste trainersdiploma moest halen en dat hij me dan een betaald-voetbalclub zou bezorgen. Dat heb ik niet gedaan; ik wilde de zekerheid van mijn vaste baan niet opgeven, ik had immers een vrouw en dochter. Maar achteraf is het wel zonde, ja.' 'Ik ben een fanatieke trainer. Spelers moeten altijd hun best doen. Ik doe zo veel mogelijk oefeningen met de bal. Mijn filosofie is aanvallend voetbal, maar dat hoeft niet per se met drie spit sen, je kunt ook met één spits spelen en aanvallend voetballen.' Wat zou de trai ner Dahrs de speler Dahrs zeggen? 'Wat zijn taak was, hoe hij zich tactisch moest opstellen bij balverlies. Wanneer je druk moet zetten. Dat hij in een hoger tempo moest spelen. Als me dat toen was gezegd, had ik meer uit mijn loopban kunnen halen. Een type als Ronald Koeman had mij veel kunnen vertellen. Dat lijkt mij een goede trainer.' op weg naar Veendam en het kampioenschap 1962-1963. van links Jan Dahrs. Dahrs is 69 jaar oud, maar het is hem niet aan te zien. 'Ik voel me nog fit. Ik werk ook nog steeds halve da gen, bij een Japanse bank. Ik verzorg me goed. Roken en drinken heb ik nooit ge daan. Ik doe nog aan duurlopen, in het Amsterdamse bos of in mijn nieuwe woonplaats Hoofddorp. Ik heb daar alle tijd voor, want ik ben alleen. Ik ben ge scheiden. Momenteel train ik Geuzen- Middenmeer, achter het voormalige Ajax-stadion. Ik heb heel wat amateur clubs getraind. Meestal blijf ik twee a drie jaar, en dan ga ik weer weg. Alleen bij DVVA, een studentenvereniging, ben ik veel langer geweest; ik heb daar nog een damesafdeling helpen opzetten. Voetbal was en is mijn leven. Ik ga ook nog weieens naar Blauw Wit of DWS kijken. Maar Blauw Wit is helemaal in de vergetelheid geraakt. Daarom zeg ik zelfs nu weieens: er zijn twee clubs, Ajax 1 en Ajax 2.' In de slotperiode ls Ajax slechts eenmaal gevaarlijk geweest. En dat was opnieuw toen de Haagse verde diging dekkingsfouten maakte. Nu was het de voor Henk Groot ingeval len Jan Dahrs, die daar gretig gebruik van maakte (1—31. 3 december 1961 Toeschouwers: 22.000 Scheidsrechter: Gennissen Scoreverloop: 28. Cees Groot 0-129. Haak 1 -140. Keizer 1 -2; 84. Dahrs 1 -3 Ajax: Hoogerman; Van Mourik, Ouderland; Visser, Pronk, Muller; Keizer, Petersen, Cees Groot, Dahrs, Swart ADO: Oostrum; Van de Hoek, Verhoek; Villerius, Schuurman, Clavan; Trommel, Den Engelse, Schuurman, Haak, Vreeken tekst /KlaasVos Ik schrijf dit de dag na... na de historische nederlaag tegen Heerenveen. Nooit eerder vertoond. Maar dit keer onvermijdelijk. Laten we eerlijk zijn: het had al eerder kunnen gebeuren, misschien wel moeten gebeuren. Tegen Roda, tegen Utrecht. Door alle deskundigen gedoodverfd als de kampioen van de huidige voetbaljaargang, vertoonde Ajax vanaf het begin aties behalve een kampioensgedaante. De stropdas met nummer 1 erop werd in het veld niet waargemaakt. Alsof een deken van doem over het elftal gegooid was; alsof de torenhoge verwachtingen juist verlamden in plaats van verwarmden. Irritaties, kikkers uit de kruiwagen in de vorm van spelers die verwijten door de kieren van de mond laten sijpelen. Een trainer die een moedeloze indruk maakt. Het tekent de crisis. En wij supporters? Het viel mij op dat in het le denrestaurant na de wedstrijd gelatenheid en berusting de hartslag bepaal den. Nauwelijks woede, verbetenheid. Teleurstelling en verdriet vraten zich naar binnen. Hier en daar ook opluchting, omdat eindelijk vrieshelder werd waaraan het schort. Maar als je dan elkaar doorzaagt over waaraan het precies mankeert, komen er toch verschillende antwoorden. Eén ding wordt het meest gehoord: gebrek aan leiderschap in het veld. De schaduw van Chivu hangt nog steeds. Zo was de situatie nu ik dit schrijf. Hoe is de situatie nu u dit leest?! Zit Koeman er nog? Hoe is de relatie tot de technisch directeur? Is het beleidsplan al weer bijgesteld?! Het is geen goed moment voor een column. Althans: ik heb geen woorden meer; ik weet het niet meer. Ik denk dat ik een lege ruimte laat voor u om in te vullen. Vul deze met uw gedachten, wensen, verwensingen, zuchten, analyse, visie, etcetera. En bewaar het nummer om na jaren te ontdekken, dat er niets nieuws onder de zon is en mijn en uw woorden opnieuw geschreven kunnen worden. november 2004 57

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 57