Ajax zwijgt uit schaamte Blamages VERLIES TEGEN OMONIA DIEPTEPUNT IN EUROPA CUP-HISTORIE Zwembad Gebogen hoofden Omonia scoort het derde doelpunt. Schrijvers is kansloos. Saillant detail: ooit, in 1979 had Red Boys een tegenstander (in de eerste ronde) thuis zowaar verslagen (2-1). Die heette Omonia Nicosia en Nicosia (dat thuis met 6-1 won) was in de tweede ronde de tegenstander van... Ajax. En zo komen we automatisch bij de moeder aller blamages. Neen, en dan bedoelen we niet de blamage van Omonia Nicosia, dat in Amsterdam met maar liefst 10-0 van Ajax verloor. De return in ('op' zeggen we ook wei eens) Cyprus was een formaliteit. Trainer Leo Beenhakker kondigde 'wat probeersels' aan, zoals het debuut van jeugdspeler René Kraay. De voorberei ding van de selectie bestond voorname lijk uit het aangenamen verpozen rond het zwembad van het Hilton in Nicosia. Tscheu-la Ling gooide Dick Schoenmaker in het zwembad en speciaal voor de meegereisde Parool fotograaf 'jonasten' Ling, Jan Everse en Wim Meutstege de Ajacied een tweede maal het water in. Kraay: 'Alles wat ik tijdens de jeugdopleiding had geleerd over wedstrijdvoorbereiding werd onderuitgehaald. In plaats van te rusten op hun kamers gingen spelers kaarten. In de kleedkamer was de sfeer erg losjes: de grappen vlogen heen en weer.' Ajax speelde op 7 november 1979 in een fantasie-opstelling; slechts drie spe lers, onder wie doelman Piet Schrijvers, stonden op hun normale positie gepost eerd. Zo stond Soren Lerby in de spits! Steunpilaren Ruud Krol en Frank Arnesen waren thuisgebleven. Kraay stond op de rechtsbackplaats van Wim Meutstege, die op de voor hem vreemde plek van laatste man speelde. Pim van Dord maakte na een jaar bles sureleed zijn rentree, om ritme op te doen. Er kon immers weinig gebeuren... Binnen veertig minuten leidden de Cyprioten met 3-0. Peter Boeve was al halverwege de eerste helft gewisseld, Pim van Dord kwam na de rust niet meer terug, en Lerby kwam halverwege weer op het middenveld te spelen. De omzettingen 'hielpen': na rust scoorde Omonia nog maar één keer. Volslagen vernederd verloor Ajax met 4-0 van een tegenstander die het thuis met 10-0 verslagen had. Daar lag volgens Beenhakker ook de oorzaak voor de blamage: 'Het was na de 10-0 zeker dat we ons geplaatst hadden voor de volgende ronde. Dan valt de motiva tie weg, de inzet. Gisteravond, en ook vanmiddag nog voor de wedstrijd heb ik gepraat over de benadering, de instel ling, het prof-zijn. Daar heb ik iedereen een zet willen geven, terwijl het anders maar voor een paar man nodig is. Een club als Ajax kan zich immers hier geen afgang permitteren.' Dat het dat wel werd vervulde Beenhakker (die trouwens met geen woord repte over de toch door hem bedachte fantasie opstelling) met zoveel boosheid dat hij in de kleedkamer aanvankelijk niets zei. Later, in het hotel volgde wel een woede uitbarsting tegenover de spelersgroep. De volledig falende Boeve, die zo slecht speelde dat Beenhakker hem nota bene door een geblesseerde speler (Everse) had vervangen, kreeg nog een privé-tirade van een half uur voor de kiezen. De ochtend na de blamage reed de selectie op Schiphol meteen door naar de Meer voor een straftraining. Iedere speler kreeg een boete van 500 gulden opgelegd. Drie dagen later, op zondag 11 november, versloeg een wer velend Ajax (Simon Tahamata!) PSV met 4-1. En Ajax' eigen carnavalsvereni ging De Meerkoeten besloot diezelfde dag (de elfde van de elfde) dat er in februari niet twee maar slechts één carnavalsfeest bij de club gehouden zou worden. De schade van de blamage bleef dus beperkt. Menzo na de derde tegentreffer van FC Den Haag (Ajax - FC Den Haag 2-3,27 augustus 1986). Blind, Wouters en Spelbos na WV - Ajax 3-0 (15 februari 1987). november 2004 53

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 53