Profs van Ajax maken zichzelf te schande Blamages C F i t 4 Het kampioenschap (vrijwel zeker) verspeeld door 1 -0 verlies van SW en tot overmaat van ramp ook nog de kleedkamerdeur op slot. maar voor de rest hield ex-Feyenoord- doelman Joop Hiele alle inzetten van de Ajacieden. Met vijf spitsen beëin digde Ajax het duel, maar het was vergeefse moeite. Met gebogen hoofden liep het trainersduo Leo Beenhakker en Bobby Haarms na de wedstrijd de lange tocht van de dug-out - over het veld - naar de catacomben. Een week later werd PSV kampioen, op doelsaldo. De blamage tegen SW had een heel seizoen vergooid. Komen we bij de Europese blamages. Daarvan kon eigenlijk pas sprake zijn sinds de jaren zeventig, toen Ajax een goede reputatie had opgebouwd. Het 4-3 verlies uit en de 0-0 thuis tegen de amateurs van Fredrikstad in 1960 bete kende weliswaar een fikse teleurstelling, maar wat had Ajax nou zelf buiten de grenzen gepresteerd? Neen, voor de 'be tere' blamages moeten we bijvoorbeeld naar het seizoen 1984-1985. Het zeer talentvolle (Van Basten, Koeman, De Wit, Rijkaard, Vanenburg) Ajax lootte in de eerste ronde van het UEFA- Cuptoernooi Red Boys Differdange. Een lamlendig Ajax kwam in Luxemburg niet verder dan 0-0. Een deel van de 700 meegereisde fans koelde zijn woede op de zich bij de spe lersgang ophoudende (niet gespeeld heb bende) Edo Ophof en Walter Meeuws. In het plaatsje zelf richtte men vernielin gen aan - overigens ook al vóór de wed strijd. Het was in alle opzichten een gênante dag. De Ajacieden beloofden beterschap en zonnen op wraak. Vóór de return in de Meer deelden ze bij wijze van veront schuldiging bloemen uit aan het publiek. Verder was afgesproken dat na iedere treffer Dick Schoenaker de bal uit het net zou halen om zo weinig mogelijk tijd te verliezen. De opzet slaagde: Ajax won met 14-0, zijn hoogste overwinning ooit in een officiële wedstrijd in het betaald voetbal. november 2004 51

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 51