Een handtekening seizoenen rond het honderdjarig bestaan van Ajax gebeurde weinig feestelijks op het veld. Alleen waren smadelijke thuisnederlagen tegen onder andere Hapoel Haifa (0-1), RKC (1-2), Kopenhagen (0-1), FC Twente (0-1) en afgangen bij PSV (4-0), Fortuna Sittard (2-0) en Cambuur (4-1) dermate talrijk - en de stand (zesde) op de ranglijst zo laag, dat er van een incident amper sprake meer was. Er was meer sprake van een structurele depressie dan van opwinding over een enkele blamage. Een bijna vergeten blamage is de beker wedstrijd tegen DS '79 op 17 januari 1982. Johan Cruijff was een maand eer der (tegen Haarlem) teruggekeerd in de Meer en volgens de overlevering bete kende dit het begin van een prachtige tijd voor Ajax. Zo zou Ajax geen wed strijd meer verloren hebben met Cruijff in de ploeg. DS '79-speler Anne Evers weet wel beter. Dubbel trots had hij die zondagmiddag het terrein aan de Krommedijk verlaten. Ajax was met 1-0 verslagen en hij, Evers, was na afloop bij de kleedkamers op Cruijff afgestapt met een stukje papier en een pen. Zonder op of om te kijken had Cruijff er zijn handtekening op gezet. Niet matchwin naar Hakim Braham maar verliezer Johan Cruijff leek voor Evers de man van de wedstrijd. Ajax-trainer Kurt Linder had een sim pele verklaring voor de blamage, eentje die bijna als definitie kan gelden voor een Ajax-blamage: 'Het lag aan de inzet. Wij hadden die zeker niet. En als je een maal met de verkeerde instelling aan zo'n wedstrijd bent begonnen, kun je dat onmogelijk meer corrigeren.' Dat ondervond Ajax tot afgrijzen van de talloze meegereisde supporters ook op 9 juni 1991 op het Kasteel van Sparta. Vanwege de massale belangstelling was degradatiekandidaat SW uitgeweken naar Spangen om de voor beide teams zo belangrijke wedstrijd te spelen. Ajax moest winnen om in de nek-aan-nekrace met PSV om het kampioenschap te blijven. Men hoopte bovendien op punt verlies van de concurrent, dat bij subtopper FC Groningen op bezoek moest. Dat kwam er ook, PSV verloor met 4-1, waardoor Ajax - als het had ge wonnen - op de slotdag aan een gelijk spel genoeg zou hebben voor de titel. Een overwinning op SW mocht immers geen probleem zijn. De lezer(es) begrijpt: die kwam er niet, anders zou de wed strijd in het verkeerde Dossier terecht zijn gekomen. SVV nam na een half uur een 1-0 voorsprong, en het lamlendige Ajax wist maar niet gelijk te maken. Aron Winter teisterde nog de lat, Dubbele afgang: na zijn rode kaart bekijkt Cristian Chivu het restant van de wedstrijd tegen Hapoël Haifa van achter de boarding en ziet hij zijn ploeggenoten met 1-0 verliezen. Ontreddering bij Nikos Machlas als Ajax in eigen huis door FC Kopenhagen uit de UEFA Cup gestoten is.

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 50