Ontreddering bij ax nu compleet Ajax zakt steeds dieper weg jn een poel van doffe ellende Blamages John Rep duelleert met het 'semiprofje' Bronkers van Heracles, dat Ajax met 4-2 uit het bekertoernooi knikkerde. opzienbarend en belangrijk te vinden: 'Eigenlijk was het een normale uitslag, een periodetitel heeft voor PEC een hogere prioriteit.' Van Nieuwenhuizen verheugde zich alvast op de volgende blamage: 'Die zoveelste dreun in korte tijd lijkt nog slechts een voorlopig klap stuk in een negatieve reeks. Het kan niet anders of er zullen nog meer geselingen volgen.' Dat viel wel mee: een seizoen later veroverde een gerenoveerd Ajax onder een nieuwe trainer, Tomislav Ivic, voor het eerst in vier jaar weer het landskampioenschap. Na het midden van de jaren zeventig waren er nog twee periodes waarin Ajax de ene blamage ('zeperd' is ook een lekker woord) na de andere onderging. In het seizoen 1987-1988 bleek trainer Kurt Linder niet meer helemaal van deze tijd (zo vond hij Bergkamp geen talent) en onder en vlak na Linders korte be wind ging Ajax flink op zijn snufferd bij PEC (4-1) en RKC (3-1). Ook in de Zwolle-spelers vieren feest, terwijl Seren Lerby verslagen op de grond ligt. Links Kees Zwamborn. het seizoen uitgeschakeld in de Europa Cup, was de landstitel onbereikbaar en vergooide men het enige overgebleven houvast, bekerwinst, bij een eerste-divi- sieclub: PEC Zwolle won op 29 februari 1976 met 3-0. Cees van Nieuwenhuizen was opnieuw van de (verlies)partij. Hij had waarschijnlijk nog even zijn verslag van Heracles - Ajax ingezien, want ook nu kwam hij aanzetten met 'een poel van ellende', met als enige variatie dat Ajax dit keer zelfs 'in een poel van doffe ellende was weggezakt'. We geven het woord weer aan Van Nieuwenhuizen: 'Ajax lijkt het voetballen met de week meer te verleren. Alsof de acteurs in rood en wit elke keer opnieuw een moeras in worden gejaagd, zo reddeloos zakken zij steeds verder weg achter de kalklijn die hen scheidt van de trainingsbank met Rinus Michels.' Yuri Banhoffer, Klaas Drost (die eeuwige Zwolse roem vergaarde met een doelpunt na een lange solo) en Peter Gerards waren de Zwolse doelpuntenmakers. Rinus Michels, in het begin van het seizoen aangesteld als interim-trainer, bracht tijdens het duel geen nieuwe spelers in het veld omdat dat 'niet eerlijk tegenover de wisselspe lers zou zijn geweest' en hij herhaalde nog maar eens dat aankopen als Ton Wickel, Johnny Dusbaba, Dick Helling en Tscheu-la Ling niet de zijne waren (maar van voorganger Hans Kraay). Hij onderwierp zijn selectie na de blamage aan een straftraining. PEC-trainer Hans Alleman strooide onbedoeld nog meer zout in de wonde door de winst op Ajax nog niet eens zó november 2004 49

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 49