Amsterdam ontreddert Ajax in AJAX NA DEBACLE GRONDIG TOE AAN BEZINNING Fout Arie Haan bracht ommekeer Lieverdjes speelden met bezieling Tot op het perron Doffe ellende knalde FC Amsterdam op 2-2 en gaf daarna de voorzet waaruit Nico Jansen 2-3 scoorde. Vlak voor tijd bepaalde in valler Heini Otto de eindstand op 2-4. Volgens FC Amsterdam-reserve Klaas Karte was Ajax' parkeerbeleid mede de bet aan de nederlaag. 'Dit is Ajax' straf. We wilden met eigen auto's naar de Meer komen. Toen we om zeven par- keerkaarten vroegen voor binnen de hekken, kregen we die niet en moesten we een bus huren. Als ze wat vriendelij ker hadden gereageerd op dat verzoek van ons, hadden we ze misschien een beetje willen sparen.' De nederlaag in de derby kwam hard aan. Het Ajax van toen was weliswaar minstens ander half jaar over zijn hoogtepunt heen, maar bracht toch nog spelers als Piet Schrijvers, Ruud Krol, Arie Haan, Johnny Rep, Jan Mulder en Willy Brokamp binnen de lijnen. Sinds 15 mei 1969, toen PSV met 2-1 won in Amsterdam, had Ajax bijna zes jaar lang geen competitiewedstrijd in Amsterdam Oost verloren. Mede naar aanleiding van deze wed strijd vertrok aan het eind van het seizoen plaaggeest Geert Meijer naar Ajax. Het motto If you can't beat them, join them hanteerde Ajax eind jaren zestig ook met Dick van Dijk. De spits was met twee doelpunten en goed spel op 3 november 1968 voor een groot deel verantwoordelijk voor de 5-1 zege van FC Twente. Een blamage van jewelste voor Ajax, dat voor zijn laatste grote afstraffing vier jaar terug moest (Feyenoord - Ajax 9-4). Troost voor beide nederlagen bood het feit dat ze ge leden werden tegen de koploper. Maar voor alle zekerheid liet Ajax Dick van Dijk al gedurende dat seizoen in Amsterdam een contract tekenen voor het seizoen erna, zodat Van Dijk in de resterénde wedstrijden met FC Twente er niet meer helemaal met zijn hoofd bij was (tenminste, dat werd in Tukkerland aangevoerd als een reden voor Twentes terugval aan het eind van die competitie). In de bekertoernooien kan men niet met dergelijke smoesjes aankomen. Dan is het erop of eronder, zeker als de winnaar uit één duel moet komen. Het post- Cruijffiaanse Ajax van het midden van de jaren zeventig beleefde twee enorme afgangen in de provincie, waar men in Almelo en Zwolle nu nóg over praat: ex-PEC-er Klaas Drost bijvoorbeeld onlangs nog in Voetbal International. Een naam als Hannes Lalopua heeft een bijkans goddelijke status in Almelo, waar Heracles op 29 december 1974 Ajax met 4-2 uit het bekertoernooi knikkerde - na verlenging, dus Ajax' martelgang duurde nog langer ook. Ook nu kunnen we het niet beter (vooral: smeuïger) omschrijven dan de verslaggever van Het Parool, Cees van Nieuwenhuizen: 'Ajax lijkt alleen nog naar de gifbeker te kunnen reiken. Zelf volslagen onmachtig stond het gisteren de enig overgebleven troef kaart af, aan de in een verlenging op hun allerlaatste benen lopende semiprofjes van Heracles, een roemloos lid van de eerste divisie dat drie weken terug nog met 8-0 ten onder ging bij Eindhoven.' Ajax-trainer Hans Kraay had Heracles overigens heus wel serieus genomen: 'Alle voorzorgsmaatregelen waren geno men om een nederlaag te voorkomen (alsof Ajax tegen Real Madrid moest, MvH). Er is zelfs met kerst door- getraind, er is zaterdag langer dan normaal gesproken en we zijn vroeger dan gebruikelijk bij elkaar gekomen op zondagmorgen.' Via Willy Brokamp en Johnny Rep kwam Ajax wel tot twee keer toe op voorsprong (resultaat van de langere gesprekken?), maar Henk Grobben, Gerrit Westerhof, Hannes Lalopua en Hans Polko zorgden ervoor dat Ajax' dramatische uitschakeling in de strijd om de nationale beker zoveel betekende als 'een onderdompeling voor maanden in een poel van ellende' (Van Nieuwenhuizen). Supporters van Ajax werden tot op het perron van het station van Almelo geconfronteerd met de afgang van hun team. Daar hadden de lokale NS- beambten de radio op de omroepinstal latie aangesloten, waaruit interviews van Dick van Rijn met de helden van Heracles te horen waren. De fans reageerden op een manier die anno 2004 als onwerkelijk en gedateerd overkomt: zwijgzaam. Ruim een seizoen later leek er weinig veranderd: ook nu was Ajax halverwege Dick van Dijk (links) schiet de bal langs Velibor Vasovic. Zijn bijdrage (twee doelpunten) aan de 5-1 overwinning van FC Twente op Ajax was voor de Amsterdammers aanleiding hem te contracteren. 48 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 48