Blamages Nigel de Jong heeft na de blamerende 4-0 nederlaag tegen Bayern München zijn shirt geruild met Roy Makaay, de man die met drie goals het vonnis velde over Ajax. oenscompetitie uit 1950 verloor Ajax thuis met 6-0 van Limburgia, maar Van der Pol bleef eerste doelman). Met de invoering van betaald voetbal vier jaar later nam de druk toe - en dus ook de schaamte om blamages. Een fraai staaltje voorsprong-verspelen toverde Ajax op 5 november 1961 op de mat. In het laatste kwartier huppelde de stand tegen Fortuna '54 van 3-0 naar 3-4. 'Voordeel' van dergelijke blamages (of eigenlijk: alle blamages) is dat jour nalisten in hun wedstrijdverslag lekker loos kunnen gaan, en hun opgekropte emoties en aversies zonder de gebruike lijke remmingen kunnen uiten. We lezen mee in het verslag 'Van een onzer verslaggevers' in Het Parool'Sommige spelers van Ajax schijnen te menen, dat bij semiprofvoetbal op halve kracht kan worden gespeeld. Sommige spelers van Ajax geloven dat een voetbalveld een uitnemende plaats is om onderlinge geschillen op te lossen. Want terwijl Muller (boos op Henk Groot) wat luste loos ronddrentelde en Co Prins veelvul dige gebaren naar zijn voorhoofd maakte, greep het goed volhoudende Fortuna zijn kans. Vooral Muller en Prins hadden het zó druk met onderlinge kwesties. De "werkwilligen" in de Amsterdamse verdediging geraakten in paniek.' Het verspelen van een (ruime) voor sprong is wel vaker onderwerp van geschiedschrijving. De onthutsende 6-3 thuisnederlaag tegen MW van 1980, na een 3-2 ruststand, en de 3-3 (na een 0-3 ruststand) in 1983 bij Haarlem werden in het vorige dossier al aangehaald. (Ook dit seizoen vergooide Ajax, in Den Haag, een 3-0 voorsprong.) Op 23 februari 1975 leek er wederom hele maal niets aan de hand: binnen tien minuten nam Ajax door doelpunten van Arno Steffenhagen en Johnny Rep tegen FC Amsterdam een 2-0 voorsprong. Vlak voor rust kwam de ommekeer. De hooghartige Arie Haan schoof Geert Meijer de bal in de voeten, die na een één-twee-combinatie met Gerard van der Lem de achterstand verkleinde: 1-2. Na rust ging het hele maal fout. Uitblinker Geert Meijer De afgang compleet: Schrijvers voor de zesde maal gepasseerd (Ajax-MW 3-6). november 2004 47

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 47