QöSS\tH Waarom sommige nederlagen zijn dan andere Ajax, met 3-0 voor, verloor met 4-3 van Fortuna vernederender 'Ajax is een club met veel lange tenen' en 'men kan er niet met tegenslag omgaan'; zo klonk het ongeveer na de afgang in München en het daarop volgende interne gekissebis. Bij dit blad pakken we de handschoen op en wijden we een héél dossier aan de meest vernederende blamages uit de Ajax-historie. En dan blijkt dat het nog véél erger kan dan met 4-0 verliezen van Bayern München. Bovendien is er de troost dat om van een blamage te kunnen spreken, de lat hoog moet liggen en doorgaans de prestaties dik in orde moeten zijn geweest. Ajacieden wensen we veel sterkte bij het lezen van dit artikel en tegen supporters van andere clubs zeggen we: veel plezier! tekst Marcelle van Hoof Laten we maar meteen beginnen met de hoogste nederlaag die Ajax ooit in competitieverband leed: 9-1 in een thuiswedstrijd tegen DFC, op 16 maart 1913. Maar was dat nou zo'n blamage? Een nadere blik op de andere resultaten in het seizoen 1912-1913 leert ons dat er na de winterstop geen énkele wedstrijd meer werd gewonnen door Ajax; de laatste vijf wedstrijden leverden nul punten op en de onthutsende doelcijfers 3-25. Men eindigde als voorlaatste en alleen maar omdat het Bredase Velocitas nog beroerder speelde, bleef Ajax in de Eerste Klasse. Maar nogmaals, was die 1-9 nou een blamage? Jawel, maar ze past wel in een seizoen dat totaal als een blamage mag worden aangemerkt. De blamerende oefenwedstrijden laten we voor wat ze zijn: wedstrijden om te oefenen, al kunnen we Cruijffs de sastreuze afscheidswedstrijd (0-8 tegen Bayern München in 1978) niet onver meld laten. Ook kunnen we het niet nalaten om even terug te komen op de spectaculaire 16-2 nederlaag die men op 21 juni 1930 leed bij Rapid Wien. De gebruikte smoesjes waren namelijk te mooi om... niet waar te zijn: het modde rige veld en de te korte spijkers onder de Amsterdamse voetbalschoenen. De smoesjes zijn terug te vinden in het Gouden Jubileumboek uit 1950. Bijna twee maanden na het uitkomen ervan voltrok zich in Heerenveen voor Ajax een ramp waarvoor tot op de dag van vandaag geen smoesjes gevonden zijn: Ajax, dat een half uur voor tijd met 5-1 voorstond, verloor met 6-5. De mythi sche vertellingen rond het gebeuren zijn legio: zo zou Abe Lenstra getergd zijn geraakt omdat men hem bij Ajax 'een boer' had genoemd. En Ajax-doelman Bep Leentvaar was huilend van het veld gelopen om daarna nooit meer bij Ajax onder de lat te staan. In 1995 was deze wedstrijd onderwerp van een theateropvoering in het Abe Lenstrastadion. Bep Leentvaar, be naderd naar aanleiding van het drama stuk, bleek nog steeds vrijwel geen woord over het historische duel uit te kunnen brengen (overigens had zijn vervanger Ad van der Pol minder last van weltschmerz - in dezelfde kampi- Toen er tegen Fortuna '54 nog niets aan de hand was: de kleine Notermans is door Cees Groot omspeeld, terwijl doelman Belski vergeefse moeite doet. 46 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 46