Buitenstaander Standaardsituaties Ambities Wie is Gijs Scholten van Aschat? hij het de volgende keer veel beter gaat doen en niet sikkeneurig kijken met een blik van waarom ik wel en hij niet} Dat straalt juist onzekerheid uit.' 'Wie Ajax moet halen? Ja, daar vraag je wat! Ik kijk dit seizoen met bewonde ring naar Feyenoord. Bosschaart, Castelen en vooral Kuijt zijn spelers die elk team goed kan gebruiken. Vooral die Kuijt zeg, wat een speler! Ook Van Bommel lijkt me geschikt, maar die ligt geloof ik gevoelig bij Ajax. Haal Davids terug. Of zet Stam in de verdedi ging. Maar dat zal allemaal wel te duur zijn. Ach, zie hoe het met Zlatan is ge gaan en zijn geplande opvolger, Koné. Dat kwam op mij allemaal wat knullig over. Ongelooflijk jammer dat Koné niet is gekomen, want dat vind ik een hele goede voetballer. De 16 miljoen euro die ze voor Zlatan hebben gekregen, vind ik niet eens zoveel. Ik denk dat hij vooral verkocht is door de spanningen binnen de groep. 'Wat me zorgen baart, is dat het er soms op lijkt dat enkele van de jongere spelers minder goed zijn gaan spelen. Pienaar wordt bijna nooit gewisseld. Is hij soms het lievelingetje van Koeman?, denk ik dan. Maar Pienaar is niet de enige die minder biedt dan voorheen. Wat is er eigenlijk met De Ridder gebeurd? Dat vond ik wel een frisse speler. Rosales maakt een goede indruk. Hij lijkt me beter dan De Mul, die Torinstinkt mist. Elke Ajax-aanvaller moet eigenlijk ook met de rug naar het doel kunnen voet ballen, zoals Pettersson en Bergkamp dat zo goed deden. Lekker kaatsen.' Hoewel Scholten van Aschat gedurende het gehele gesprek rustig formuleert en soms uitvoerig de tijd neemt om zijn for muleringen te verduidelijken, is er één moment waarop hij met stemverheffing praat. Hij kan maar niet begrijpen waarom topvoetballers zo weinig trainen op standaardsituaties. Boos: 'Er moet veel meer rendement uit vrije schoppen en corners gehaald kunnen worden dan nu het geval is. Zo zie ik bijvoorbeeld nooit dat een vrije trap wordt terugge- kopt in het zestienmetergebied. Een aan valler kan op die manier gebruik maken van de desoriëntatie in de verdediging. Noorse en Engelse teams doen het wel heel vaak. In hockey wordt winst ge haald uit het tot uit den treure trainen van standaardsituaties. Bij het voetbal regeert volgens mij de angst voor het onderkennen van dit probleem.' Balen deed hij, samen met veel anderen, na afloop van Bayern München - Ajax. Zelf zat Scholten van Aschat toen in Londen, bij de Engelse première van het in Nederland zo geprezen toneelstuk Cloaca. Het sms-je van zijn zoon loog niet: 4-0. 'Dat kwam hard aan! 4-0 verliezen, en ook nog van Bayern. Ja, dan baal ik even, maar lang zit ik er niet mee. Voetbal is toch in de eerste plaats ontspanning voor mij en bovenal een leuk gespreksonderwerp. Tijdens het afgelopen EK keken we vaak gezamen lijk met acteurs en publiek. Ik speelde in de zomer met Orkater in het Nieuwe de la Mar. De voorstellingen zijn toen vervroegd, zodat de mensen niets van het voetbal hoefden te missen. We maakten in de pauze van iedere voor stelling een pool, waaraan ook het pu bliek kon meedoen. Vervolgens keken we met z'n allen naar de wedstrijd van die avond, op een groot scherm. Mooie com binatie, voetbal en theater. Als ik zelf les geef aan jonge acteurs, gebruik ik termen uit het voetbal. Hard inspelenroep ik bijvoorbeeld als ik zie dat een acteur in zijn spel vertraagt. Op zo'n moment gaat de swing uit de scène. Het is vergelijk baar met een counter in het voetbal. Ook die moet snel en efficiënt worden uitge voerd. En zo zijn er meer raakvlakken. In elke groep waarin wordt samengewerkt, moet het doel groter zijn dan het ego. Dat is de enige manier om als team iets te bereiken. De balans tussen individuele klasse en teamspirit is mede bepalend voor het uiteindelijke resultaat.' Is er nog iets over dat Gijs Scholten van Aschat kan prikkelen? Is er voor hem in zijn werk nog een doel dat wordt nage streefd? Na lang nadenken: 'Ik denk niet aan ambities in de zin van dat en dat wil ik nog bereiken. Maar ik heb wel dingen in mijn hoofd zitten. Zoals een grote film, die ik bij voorkeur zelf kan ontwik kelen om de grote lijn in de hand te hou den. De laatste tijd ben ik veel met schrij ven bezig. Dat is lastig, want dat moet je zelf doen en dan kun je niet terugvallen op een team. Het lijkt me ook wel wat om een eigen toneelgezelschap te be ginnen, waarbij ik mijn verworven kennis kan overdragen op jonge acteurs. Als je ouder wordt, ga je de grote lijnen beter zien. Zo houd ik me tegenwoordig ook meer dan vroeger met de politiek bezig. Ik zou graag het klimaat van kunst en cultuur in Nederland willen veranderen. De huidige mens is tamelijk egocentrisch ingesteld. Consumptie en materialisme zijn heel belangrijk gewor den in Nederland. Dat bepaalt mede het gedachtegoed van een land. De Nederlandse kracht in de kunst en cultuur zou zich binnen Europa nog kunnen onderscheiden ten opzichte van andere landen, omdat ik ervan over tuigd ben dat we daar echt goed in zijn. Helaas zie je het tegendeel gebeuren, want we gaan uit van onze zwakte. Dat laatste geldt trouwens ook een beetje voor Ajax: zij moeten juist uitgaan van eigen kracht en zich niet aanpassen zodra ze een uitwedstrijd tegen Bayern München moeten spelen' Naam: Gijsbert Jan Abraham Scholten van Aschat Geboortedatum: 16 september 1959 Geboorteplaats: Doorn Huidige woonplaats: Amsterdam Burgerlijke staat: Gehuwd, drie kinderen Zelf gevoetbald bij: Zeeburgia, 'in 1989' Favoriete voetballer: 'Ik was een bewonderaar van Cruijff maar hield van Keizer. Een dramatische speler, daar zijn gedichten over te schrijven. Ik weet nog dat hij na 1974 af en toe mocht invallen voor Willy Brokamp. Vreselijk vond ik dat voor zo'n grote voetballer. Keizer woont bij mij in de buurt, ik zie hem weieens lopen en dan denk ik nog steeds: verrek, daar gaat Piet Keizer!' Mooiste voetbalherinnering: 'Dat zijn er veel. Ik denk aan Nederland - Brazilië, halve finale WK '74. Maar ook de finale tegen Argentinië in 1978. Wat een bizarre wedstrijd en wat een emoties! Van Ajax staan de wedstrijden Real Madrid - Ajax (0-2) en de uitschakeling van twee seizoenen geleden tegen AC Milan mij nog bij. In die wedstrijd tegen Real Madrid speelde Ajax misschien wel zijn beste wedstrijd uit de historie en bij de 3-2 nederlaag tegen AC Milan was ik in het stadion aan wezig. Wat een meeslepende wedstrijd was dat.' Koeman of Van Gaal? 'Koeman. Dat is een gevoelskwestie. De persoonlijkheid van Koeman staat dichter bij mij dan die van Van Gaal.' PSV of Feyenoord? 'Feyenoord. Vroeger had je als Ajacied natuurlijk een gezonde aversie tegen Feyenoord. Als ik nu naar een Europa-Cupwedstrijd van Feyenoord kijk, ben ik blij als ze goed spelen. Kennelijk word je milder naarmate je ouder wordt. PSV doet met man en macht moeite om het aura van goede provincieclub van zich af te schudden, maar ze hebben met dat imago eigenlijk zelf de meeste moeite. De buitenwereld zit er helemaal niet mee.' Balkenende, Bos of Zalm? 'Bos. Zalm vind ik een slimme technocraat en zeker geen slecht leider, maar hij heeft weinig emotionele diepte. Balkenende, pffff. Alles wat ik haat aan de stoffigheid binnen het CDA, komt in Balkenende tot uiting. Hoewel het waarschijnlijk een hele aardige man is, hoor.' De Beatles of de Rolling Stones? 'De Beatles. Hoewel ik de Stones helemaal te gek vind. Maar wat de Beatles muzikaal neergezet hebben, was toch net iets anders dan wat de Stones deden.' Robert de Niro of Al Pacino? 'De Niro. Ze zijn allebei aan het einde van hun carrière, maar Pacino houdt toch wel erg van zichzelf, heb ik het idee. Het verschil in kwaliteit tussen zijn eerste grote rollen en later wordt steeds groter. Ik vind hem minder geworden. Te veel ijdelheid.' november 2004 43

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 43