Historische grond - Boven: Stefan Pettersson juicht nadat hij Ajax uit een penalty op 2-1 gebracht heeft. Onder: Jari Litmanen in een verwoede poging de bal nog te raken voor Juventus-verdediger Alessio Tacchinardi hem kan blokkeren. Rechts Zinedine Zidane. Boven: Louis van Gaal, hier tijdens de warming-up voor Torino - Ajax, was 'niet kapot' van het Italiaanse voetbal. Onder: Wim Jonk bracht Ajax tegen Torino met een effectvol afstandsschot op 1 -0. Het besef dat er méér in had gezeten frusteerde. Frank de Boer: 'We hadden 1-3 moeten maken. We hadden ze helemaal in de tang.' Louis van Gaal: 'Dit resultaat hadden we niet verdiend.' Ook na de wedstrijd heerste Ajax in Stadio Delle Alpi. De ruim drieduizend, veelal per bus gekomen, Ajax-suppor- ters werden nog enige tijd in hun vakken vastgehouden. Samen met het orkest de Teletoeters bleven ze voor lawaai zorgen in het verder lege stadion. De Queen-hit 'We are the champions' beleefde deze avond zijn doorbraak als 'Ajax-lied'. De meeste Ajax-spelers keerden na het douchen op het veld terug en vierden met hun aanhang het goede resultaat (uiteindelijk bleek Ajax in Delle Alpi beter te hebben gespeeld dan bij de re turn in Amsterdam, waar Ajax na een benauwde 0-0 de UEFA Cup won; de twee doelpunten in Delle Alpi waren goud waard). Een ander Ajax Een kleine vijf jaar later kwam een ander Ajax naar Stadio Delle Alpi. Louis van Gaal was er nog, maar de ploeg die in de tussentijd Europa had veroverd, leek op zijn retour. Tegenstander Juventus had in 1996 Ajax al onttroond als Europees kampioen, en nu, op 23 april 1997, moest Ajax in de return van de halve finale van de Champions League een 2-1 achterstand goedmaken. Van de UEFA- Cupwinnaars van 1992 waren alleen nog Danny Blind, Frank de Boer en Edwin van der Sar over (de laatste was in 1992 reserve). Ajax leek te gaan stunten in Delle Alpi. Tijjani Babangida kreeg in de beginfase twee goede kansen, maar faalde. Tien minuten voor rust kopte Lombardo, die nota bene op het punt stond om te wor den gewisseld, Juventus naar 1-0. Vijf minuten later stond de niet-gewisselde aan de basis van de 2-0, van Vieri. Een onverdiende voorsprong, maar ze betekende wel de nekslag voor Ajax, dat via een koppende Mario Melchiot nog wel tot 2-1 terugkwam, maar na oplevingen van Zidane geflatteerd met 4-1 verloor. Het was Ajax' eerste uitne derlaag in drie jaar Champions League. Louis van Gaal vertrok na dit seizoen, Patrick Kluivert ook. Het doek van II grande Ajax was gevallen in dezelfde prachtige ambiance als waarin het in 1992 was opgehangen: die van een (sfeer)vol Stadio Delle Alpi. november 2004 33

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 33