Historische grond QC3 I II 'icaisa Sterkste opstelling De uitstekende grasmat was op de wedstrijddag op last van Van Gaal nog een keer gemaaid i| v1 WÊÈÈm kostuum, een grote bos rode en witte rozen bij de gedenksteen achter de basiliek van de Superga-heuvel, ter na gedachtenis aan de vliegramp van 1949, waarbij de complete Torinoploeg, destijds de beste club in Italië, omkwam. Het is overigens de gewoonte dat iedere club die Torino bezoekt, het monument even aandoet. Op woensdagavond 29 april 1992 leefden Ajax en Torino in het volle Stadio Delle Alpi weer in het heden. Ajax speelde in zijn sterkste opstelling; de blessures van Dennis Bergkamp (rechterknie), Aron Winter (buikspier) en Bryan Roy (hamstring) bleken mee te vallen. Ajax speelde op de uitstekende grasmat van het Stadio Delle Alpi (die op last van Van Gaal op de wedstrijddag nog een keer was gemaaid) echter geen moment ingehouden. Op een schot van Venturin na, dat uitstekend door Menzo werd gestopt, beheerste Ajax aanvankelijk het duel. In de veertiende minuut ontfutselde Frank de Boer het grote talent Lentini de bal en gaf hem af op de inschuivende Wim Jonk. Vanaf zo'n vijfentwintig meter loste de Volendammer een schot, dat in eerste instantie recht op het doel leek af te gaan. Het effect dat Jonk aan de bal had meegegeven zorgde er echter voor dat de bal onhoudbaar voor doelman Marchegiani schitterend in de hoek dwarrelde: 0-1. De wedstrijd bleef spannend en werd in een hoog tempo gespeeld. Langzamer hand verloor Ajax zijn greep op het duel. Opgejaagd door het fel meelevende publiek drong Torino Ajax terug, echter met niet al te veel technisch vernuft. Alleen Lentini onderscheidde zich met een acrobatische omhaal en halve volley. Ajax haalde ongeschonden het rustsignaal. De tweede helft begon voor de televisie kijkers in Nederland pas na ruim één minuut spelen, vanwege een te uitgebreid reclameblok. Ajax maakte ondertussen reclame voor zichzelf. Koel spelend beheersten de technisch en tac tisch sterkere Amsterdammers de wed strijd. Dat Torino toch nog langszij kwam, was dan ook puur het gevolg van een individuele fout. In de 61ste minuut legde de Italiaanse Belg Enzo Scifo aan voor een schot richting Ajax-doel. Stanley Menzo kreeg de bal niet klemvast, erger nog: hij stompte hem voor de voeten van de aanstormende Casagrande, die eenvoudig de bal binnen kon tikken: 1-1. Ajax liet zich door deze tegenslag niet van de wijs brengen. Opgejaagd door een aantal Ajax-spelers speelde Torino de bal terug naar de achterste linie. Hazewind Dennis Bergkamp pikte een te korte pass op, draaide in het strafschop gebied langs een tegenstander en werd vervolgens gehaakt door Benedetti. Stefan Pettersson schoot de stafschop onberispelijk in: 1-2. Niets leek de Amsterdammers nog te kunnen deren, maar een moment van onachtzaamheid bracht Torino toch wéér langszij. Invaller Alfons Groenendijk was enkele seconden in het veld toen Sonny Silooy een diepe bal richting Ajax-doel liet lopen en Casagrande na wat gekluts met Danny Blind de bal meenam en hem over Menzo in het doel wipte. Normaliter is een 2-2 gelijkspel in een Europese uitwedstrijd een uitstekend resultaat. De Ajacieden hadden echter gemengde gevoelens over de uitslag. De dakconstructie van het stadion is met zijn 56 rode stalen palen goed zichtbaar. november 2004 31

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 31