Succesperiode begon en eindigde in Stadio Delle Alpi Net als Ajax beschikt een andere grote Europese club, Juventus, over een stadion met weinig historie. Het Stadio Delle Alpi in Turijn is wel verder dan de Amsterdam ArenA, want in het openingsjaar 1990 vonden er vijf WK-wedstrijden plaats. De historie van het huidige Stadion van de Alpen zal beperkt blijven, want momenteel wordt het grondig verbouwd. Ajax speelt wel een opmerkelijke rol in Delle Alpi: in 1992 legden de Amsterdammers er de basis voor een Europese triomf, vijf jaar later kwam er een eind aan een succesperiode. Tactisch verder tekst Marcelle van Hoof Stadio Delle Alpi werd gebouwd voor het WK voetbal in 1990. Voor de Olympische Winterspelen van 2006 wordt het grondig herbouwd. Juventus en stadgenoot Torino speelden tot 1990 in het Stadio Comunale. De laatste jaren was de bouw van Delle Alpi al in volle gang, en dat kon volgens aloude Italiaanse tradities niet zonder politiek gerommel en begrotingsover schrijdingen. Maar toen had men ook wat! Stadio Delle Alpi is groot, maar het is tegen en in een kunstmatig aange legde heuvel aangebouwd waardoor het enigszins 'wegvalt' in het landschap. Slechts de derde ring is zichtbaar buiten het stadion. De openingswedstrijd was een curieuze: de twee rivalen Juventus en Torino vormden één gelegenheidsteam, dat FC Porto met 4-3 versloeg. Bij het ontwerp van het stadion is duide lijk onderscheid gemaakt tussen die zichtbaarheid en het 'interne' stadion. De bovenste ring is 'lichter', opener, en heeft achter de doelen een onderbreking die ingevuld wordt door twee uit teflon (een thermoplastische kunststof) vervaardigde overspanningen. De kuip eronder bevat veel beton. De dakcon structie is via 56 rode stalen palen die in verankeringspunten buiten bij het gras rusten, goed zichtbaar. Het stadion heeft geen buitentrappen (zoals de ArenA), maar gewone toegangspaden die recht streeks leiden naar de gewenste tribune. Zo 'klein' als Stadio Delle Alpi van bui ten lijkt, zo wijds en groots is het van binnen. De onvermijdelijke atletiekbaan zorgt alleen al voor veel ruimte, en de tribunes lijken gemoedelijk achterover te hangen. Deze situatie zal voortduren tot 2006, wanneer in Turijn de Winterspe len plaatsvinden. De openingsceremonie ervan zal plaatsvinden in Stadio Delle Alpi, dat dan de atletiekbaan kwijt zal zijn. Op die plek zullen dan tribunes zijn verrezen. Deze tribunes, met een capaciteit van zo'n 40.000 toeschou wers, reiken tot en met de tweede 'oude' ring, waardoor het stadion uiteindelijk nog maar twee niveaus zal tellen. De tef- lonzeilen worden ook afgebroken en vervangen door een transparant dak over de nieuwe tribunes. Met een beetje fantasie kan men stellen dat er een stadion in een stadion gebouwd gaat worden. Torino zal er bij de (her)ope- ning niet meer bij zijn. De momenteel weggezakte club speelt vanaf 2006 weer in het opgeknapte Stadio Comunale. Begin jaren negentig van de vorige eeuw beleefde Torino hoogtijdagen. In het sei zoen 1990-1991 eindigde de club op de vijfde plaats, die recht gaf op deelname aan het UEFA-Cuptoernooi. De feest vreugde werd nog vergroot doordat Juventus zich dat seizoen helemaal niet wist te plaatsen voor Europees voetbal. Het bereiken van de UEFA-Cupfinale in 1992 was het grootste Europese succes uit de historie van Torino. Ajax verkeerde ook in een roes, want na de trainerswisseling aan het begin van het seizoen (Van Gaal voor Beenhakker) baarde men vooral in Europa opzien door ook in uitwedstrijden voor de aan val te kiezen. In interviews verklaarde Van Gaal keer op keer geen hoge pet op te hebben van het voetbal buiten Nederland. Met name de zo vaak geroemde Italiaanse Serie A kreeg ervan langs. 'Het voetbal in Italië wordt groot geschreven. Als speler doe je mee in de euforie omdat je in prachtige stadions speelt, op goede velden met veel publiek om je heen. Dat is een schitterende en tourage, die echter nog niets zegt over het voetbalspel op zich. Daar ben ik niet kapot van. Er wordt meestal gespeeld om niet te verliezen en als de tegenstan der ook geen trek heeft, gebeurt er meestal niets. In Nederland zijn wij tactisch verder dan welk land ook.' Toch had Van Gaal respect voor de fina letegenstander: 'Torino heeft een veel sterker elftal dan Genoa (Ajax' tegen stander in de halve finale, MvH). Er lopen in Turijn technisch betere spelers rond, die met veel combinatie spel tot scoren trachten te komen.' Bij Torino zat de schrik er voor Ajax een beetje in, ondanks het (wapen)feit dat men in de halve finale een andere Europese grootheid, Real Madrid (van Beenhakker!), had uitgeschakeld. Emiliano Mondonico, trainer van Torino: 'Ajax is tactisch veel sterker dan Real Madrid. Het durft zelfs in Italië aan te vallen. Dat doet bij ons geen vrijwel geen enkele club in een uitwedstrijd. De speelstijl van Ajax is voor Italiaanse clubs heel erg lastig.' Een dag voor de wedstrijd maakte Ajax reeds goede sier in Turijn. Vergezeld door zijn bestuur, de spelersvrouwen en sponsors legde Ajax-voorzitter Michael van Praag, gekleed in een stemmig zwart 30 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 30