Museumstukken Het Ajax Museum Door twee foto's naast elkaar te monteren lukte het de - onbekende - fotograaf om drie van de vier tribunes van het Ajax-stadion in aanbouw op de foto te krijgen. bewaren. En hiervoor kreeg hij een bij zonder klein budget, van niet meer dan driehonderdduizend gulden; het waren immers de crisisjaren. Ajax had zelf maar tweehonderdvijftigduizend gulden in kas en daarom moest het restant letterlijk bijeengeschraapt worden, voornamelijk door forse bezuinigingen. Zo zouden de spelers van het eerste elftal voortaan naar de uitwedstrijden alleen nog maar derde klas reizen, en na afloop van de wedstrijden kregen deze niet meer het gebruikelijke diner aange boden. Het bestuur zelf deed ook een flinke duit in het zakje door te besluiten na elke thuiswedstrijd alle kas- en controlewerkzaamheden voortaan zelf uit te voeren: dat scheelde ook weer vijf honderd gulden per maand. Nu was het werken mat krappe budget ten in de crisisjaren eerder regel dan uitzondering. Mede onder invloed van die economische crisis waren de archi tecten van de Amsterdamse school juist rationeel gaan bouwen, en dat kwam het Ajax-bestuur goed uit. Roodenburgh koos voor de vertrouwde bouw in bak steen: hij gebruikte er maar liefst 850.000. Daarbij maakte hij op uiterst zuinige wijze gebruik van wat de omge ving hem bood: iedere boom die kon blijven staan bleef ook staan. Zo ont stond er een fraaie groene oprijlaan die naar het stadion leidde en kregen de bij velden Engelse heggen. De bakstenen voorgevel kreeg een tradi tionele voordeur, als bij een normaal huis, en even gewone ramen. De hele gevel sprong iets naar voren, wat de associatie met een woningblok nog meer versterkte. Voor de hoofdtribune ten slotte, werden plantsoenen aangelegd met rododendrons en bloemen. Kortom, knusser kon het bijna niet. (wordt vervolgd) De bakstenen voorgevel van het stadion had veel weg van een gewoon huizenblok. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kin derrondleidingen, met spelletjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinde ren t/m 12 jaar en 65+-pashou- ders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georgani seerd worden. Voor inlichtingen en reserverin gen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30- 18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00- 17.00, zo alleen op koopzond agen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00- 17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). november 2004 29

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 29