'Wij hebben de mensen in Argentinië het kampioen schap kunnen schenken. Dat was een pleister op de wonde' moeder af en toe naar Rosario om naar een wedstrijd te kijken. Als ik er nu over nadenk, was dat toen eigenlijk vrij ge makkelijk; nu woon ik nog veel verder weg. Zodra ik in het eerste van Newell's speelde, kon ik het me veroorloven een auto te kopen om op en neer te rijden naar mijn familie. Dat was helemaal gemakkelijk.' Puber Het leven van een tiener op de voetbal- school was heel anders dan het leven van een 'normale' tiener. Tijd om te 'pube ren' hadden de jonge voetballers niet. 'Alleen wanneer ik thuis was in Villa Maria ging ik weieens uit met vrienden. Niet in Rosario, die stad was veel groter, die kenden we minder goed en daar werden we natuurlijk goed in de gaten gehouden. Ik heb inderdaad niet kunnen genieten van dingen doen en uitgaan met mijn vrienden zoals de meeste jongens van mijn leeftijd. Ik weet niet of ik dat mis, ergens wel, het hoort bij opgroeien. Natuurlijk heb ik wel plezier gehad en ging ik soms uit, maar niet zoals mijn vrienden in Villa Maria dat deden. Misschien ging ik één keer per maand iets leuks doen, terwijl de meesten dat elke week deden.' Rosales doorliep de jeugdopleiding van Newell's zonder problemen. 'Mijn wens kwam uit toen ik achttien was: spelen in het eerste van Newell's. Newell's heeft veel weg van Ajax, qua speltype en or ganisatie. Ze leiden jonge spelers op, sommige van hen zijn in de hele wereld bekend, zoals Batistuta, Balbo en Sensini. Boca Juniors en River Plate zijn de bekendste clubs in Argentinië, de eco nomische situatie en het prestige van die clubs zijn enorm. Zoals je in Nederland de drie grote clubs hebt, zijn dat er twee in Argentinië. Maar Newell's heeft ook wel successen gehad. En als je als club op bezoek gaat bij Newell's heb je het nooit gemakkelijk. Newell's wint meestal of sleept er een gelijkspel uit, ook tegen Boca of River. Niemand wint gemakkelijk in Rosario.' Het eerste jaar bij de A-selectie van de club uit Rosario had Rosales nodig om zich aan te passen. Aan het niveau, de media-aandacht, het tempo. In het tweede jaar brak hij door en werd hij een vaste waarde. Hij werd geliefd bij het publiek. 'In Rosario zijn slechts twee voetbal clubs: Newell's en Rosario Central. De ene helft van de stad was voor de ene club, de andere voor de andere. Ik werd gezien als de verpersoonlijking van Newell's. Als ik op straat liep, werd ik altijd toegeroepen door mensen, ze wil den foto's, handtekeningen. Ik ging dus weinig naar buiten, maar bleef thuis om uit te rusten. Als ik wegging, was het naar een rustige plek waar niet veel men sen waren, om te eten of iets dergelijks. Ik heb nooit problemen gehad met de aandacht die fans vroegen. Ik ging altijd op de foto en iedereen kreeg een handte kening, nu nog, maar ik voelde me niet op mijn gemak op drukke plaatsen zoals in discotheken.' Het goede spel van Rosales kreeg gevol gen. Hij mocht zijn land vertegenwoor digen in jeugdteams en later ook in de A- selectie van het Argentijnse elftal. Bovendien wilden clubs als Boca, River en Independiente hem contracteren. Newell's wilde echter dat hij bleef en de directeur wist hem te behouden. Vervolgens groeide Rosales uit tot een van de belangrijkste mensen van de stad, al is hijzelf de laatste om dat zo te zeg gen, want de populaire Leproso (de bijnaam van een speler of aanhanger van Newell's) is oprecht bescheiden. 'Mensen identificeerden mij met Newell's. Ik heb er hard voor gewerkt om me te onderscheiden, om de beste te worden. Maar er zijn veel voetballers in Argentinië die goed zijn en erboven uit steken. Zij werken daar ook allemaal hard voor en stoppen daar al hun ener gie in, ook in hun collega's, want voetbal is een teamsport. In een team moet je al lemaal goed zijn, niet slechts één. Dus de andere goede voetballers en ik doen ons best voor het team, daar worden we zelf ook completere voetballers van. Het gaat niet zozeer om het individu, vind ik. Maar ik geniet er wel van dat mensen me op dit moment een goede voetballer vin den, dat maakt me gelukkig. De mensen houden van me om mijn spel en mijn persoonlijkheid. En ik vind het belang rijk om goed met mensen om te gaan. Dat is de goede kant van een bekende voetballer zijn. De andere kant is dat ik me dus niet veel in het openbaar ver toon. Een voorbeeldje: als ik naar de supermarkt ga, kan ik niet rustig mijn boodschappen doen. Ik word altijd be keken, heb geen privacy.' Een voorbeeld van de enorme popula riteit van Rosales is het filial dat zijn naam draagt. Een filial is een groep fans uit dezelfde plaats die zich organiseert als vertegenwoordiging van die stad. Ze gaan samen eten, praten over voetbal en gaan gezamenlijk naar de wedstrijden. Veel filiates worden genoemd naar een favoriete voetballer van hun club. Maar meestal betreft het een speler die zijn sporen al lang en breed verdiend heeft. 'Dat er een filial naar mij is vernoemd, hoewel ik pas 23 ben, is daarom heel speciaal. Ik was bij de officiële opening en ben toen met alle fans op de foto ge gaan en heb met ze gesproken en hand tekeningen uitgedeeld. Vanaf nu zullen ze me vaker uitnodigen om ze te bezoe ken. En als ik kan, zal ik dat doen.' Crisis Terwijl Rosales doorbrak en steeds po pulairder werd, raakte zijn land in een enorme crisis. De regering moest drasti sche maatregelen nemen om de crisis te bezweren, lonen werden lager, belastin gen stegen en overal werd bezuinigd. De bevolking van het Zuid-Amerikaanse land werd hard geraakt en werd steeds armer. De middenklasse, waar ook de familie van Rosales toe behoorde, werd grotendeels weggevaagd en verviel in ar moede. 'Gelukkig heeft mijn familie in vergelijking met anderen minder last ge had van de economische crisis. Dat kwam omdat ik in een goede positie zat, ik kon mijn familie helpen. Maar veel mensen hebben het heel zwaar gehad. Veel mensen moesten twee keer zoveel werken dan normaal om het hoofd bo ven water te kunnen houden, en met die dubbele banen konden ze zich minder leuke dingen permitteren; minder vakantie, minder uitgaan, alles minder.' Tijdens de crisis werd het WK voor jeugdteams gespeeld. De kaartjes voor de wedstrijden werden door de voetbal bond laag gehouden, zodat families en mensen toch nog naar het stadion kon den om naar de nationale selectie te gaan kijken. Rosales zat in die jeugdse- lectie en werd wereldkampioen. 'Wij hebben de mensen het kampioenschap kunnen schenken, dat was fantastisch. Het was een pleister op de wonde. De situatie is nu gelukkig iets verbeterd, de mensen krabbelen weer een beetje overeind.' Tijdens de Copa America, in juli van dit jaar, vernam Rosales dat Ajax interesse in hem had. Ook clubs uit Rusland en Italië hadden belangstelling. Vanuit Nederland werd contact opgenomen met een bevriende advocaat van de Argentijn. 'Pas toen de transfer bijna rond was, heb ik in Athene met Louis van Gaal gesproken over wat zijn plan nen met mij waren, wat ze nodig hadden in het team en hoe zij dachten dat ik dat kon invullen. Ik had toen een dag vrij met de olympische selectie. Van tevoren had ik in mijn hoofd dat ik misschien wel in Spanje wilde voetballen omdat dat qua taal natuurlijk gemakkelijk was. Maar buiten Spanje zijn natuurlijk ook goede clubs. En toen Ajax zich meldde, heb ik geen seconde getwijfeld. Ajax is zo'n belangrijke club in Europa dat ik niet na hoefde te denken of ik daar wel naartoe wilde. Palermo wilde me ook hebben en Newell's heeft met beide clubs contact gehad. Maar ik wist me teen waar ik naar toe wilde. Ik wil een belangrijke speler voor Ajax worden november 2004 21

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 21