De Johan Cruijff Schaal, Ajax - Utrecht: Teleurstellend Ronald Koeman: 'Het meest teleurstellende vind ik dat we met tien tegen tien en een 2-1 voorsprong de wedstrijd nog weggeven' Tom de Mul: 'Ik had speciaal geoefend op het schieten met links' Ronald Koeman heeft Maarten Stekelenburg gekozen tot eerste doelman. Hoewel het winnen van de Johan Cruijff Schaal voor Ajax niet van levensbelang is, was het teleurstellend dat de prijs niet in de kast gezet kon worden. FC Utrecht won echter verdiend en doorbrak daarmee het bijna vaststaande feit dat Ajax, PSV of Feyenoord de seizoensopening wint. De basisopstelling van het duel tegen FC Utrecht zou meer dan in de voorberei ding lijken op de ploeg waarmee Koeman het seizoen wil ingaan. In de vertrouwde 4-3-3-opstelling waren twee opvallende verschillen met die van de vorige jaargang: Nigel de Jong kreeg in het centrum de voorkeur boven Julien Escudé en Maarten Stekelenburg was in de aanloop naar de wedstrijd verkozen tot eerste doel man. Ajax was dan weliswaar in de eerste helft sterker dan de opponent, de beste kans was voor Utrecht. Al in de achtste minuut had Sandra Calabro de ope ningstreffer voor het inschieten, maar de spits faalde voor open doel. Aanvankelijk had het geen gevolgen. Na een zouteloze eerste helft kwam Ajax zes minuten na rust op voorsprong. Steven Pienaar schoot via het been van een Utrecht-speler binnen. Lang duurde de euforie niet, want nauwe lijks twee minuten later zond scheidsrech ter Dick van Egmond Tom Soetaers uit het veld. Met tien man lukte het de Amsterdamse formatie niet de voorsprong te behouden. Een dik kwartier na de rode kaart van de linksbuiten bracht Alje Schut Utrecht langszij. Ook de Domstedelingen genoten niet lang na van de goal, want in de 77ste minuut moest Joost Broerse na het ontvangen van een tweede gele kaart het speelveld verlaten. Nu profiteerde Ajax. De getergde invaller Wesley Sneijder kreeg de bal goed aange speeld van Anthony Obodai, en scoorde fraai de 2-1. Sneijder dacht dat hij de winnende treffer had gescoord, maar Utrecht-trainer Foeke Booy had nog Johan Cruijff Schaal zondag 8 augustus 2004 - Amsterdam ArenA - 33.500 Scheidsrechter: Dick van Egmond Ajax - FC Utrecht 2-4 (0-0) Scoreverloop: 52. Steven Pienaar 1 -0,69. Alje Schut 1 -1 79. Wesley Sneijder 2-186. Hans Somers 2-2,89. Hans Somers 2- 3,90. Dart Douglas 2-4 Ajax: Maarten Stekelenburg; Anthony Obodai, Johnny Heitinga, Nigel de Jong, Maxwell; Tomas Galasek, Wesley Sonck (58. Wesley Sneijder), Rafael van der Vaart Steven Pienaar (68. Zdenek Grygera), Zlatan Ibrahimovic (75. Tom de Mul), I Tom Soetaers Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Bogdan Lobont, Julien Escudé, Yannis Anastasiou, Daniël de Ridder FC Utrecht: Joost Terol; Tim Comelisse, David di Tommaso, Alje Schut, Etienne Shew-Atjon (73. Edson Braafheid); Darl Douglas, Jean Paul de Jong (84. Hans Somers), Stefaan Tanghe, =1 Joost Broerse, Dave van den Bergh; Sandra Calabro (67. Prince Rajcomar) Coach: Foeke Booy Niet ingezet: Jordy Zuidam, René Pronk, Bas van den Brink, Rick Krays een troef achter de hand. Hij bracht Hans Somers in en die invaller stond koud in het veld toen hij voor de 2-2 zorgde en zelfs de 2-3 produceerde. Oud-Ajacied Darl Douglas maakte het een week voor de competitiestart nog dramatischer voor Ajax door ook nog de 2-4 te scoren. Holland Casino Eredivisie zondag 15 augustus 2004 - Arke Stadion, Enschede -13.250 Scheidsrechter: Ruud Bossen FC Twente-Ajax 2-3 (0-2) Scoreverloop: 30. Tom de Mul 0-140. Rafael van der Vaart 0-2, 46. Zlatan Ibrahimovic 0-3,48. Karim Touzani 1-3, 67. Blaise N'Kufo 2-3 FC Twente: Sander Boschker; Resit Schuurman, Karim Touzani, Ramon Zomer, Raymond Fafiani; Bas Sibum (46. Niels Wellenberg), Rahim Ouedraogo (84. Ruud Bruns), Simon Cziommer Guilherme Afonso (61Karim El Ahmadi), Blaise N'Kufo, Jason Culina Coach: Rini Coolen Niet ingezet: Cees Paauwe, Jordy Koster, Patrick Jurgens, Nelson Goncalves da Costa Ajax: Maarten Stekelenburg; Nigel de Jong, Johnny Heitinga, Julien Escudé, Maxwell; Steven Pienaar, Anthony Obodai (71Tomas Galasek), Rafael van der Vaart (71Wesley Sneijder), Tom de Mul, Zlatan Ibrahimovic (71Wesley Sonck), Nourdin Boukhari. Coach: Ronald Koeman Niet ingezet: Bogdan Lobont, Yannis Anastasiou, Daniël de Ridder, Zdenek Grygera fc Twente - Ajax: Opvallende vleugels Ronald Koeman wijzigde zijn ploeg enigs zins ten opzichte van de verloren wedstrijd tegen FC Utrecht. De trainer koos weer voor een defensief centrum Johnny Heitinga/Julien Escudé en zette Nigel de Jong op rechts. Anthony Obodai stond op het middenveld op de plek van Tomas Galasek, die niet honderd procent fit was en had aangege ven dat hij niet kon starten. Ook voorin koos Koeman voor een opvallende man. Nourdin Boukhari stond, nadat hij op 29 mei 2003 zijn laatste competitieduel voor Ajax had gespeeld, weer in de basis. Boukhari speelde als linksbuiten agressief en goed, maar de meeste aandacht ging uit naar de andere vleugelspeler, Tom de Mul. De jonge Belg, die door de technische staf nog niet gezien wordt als vaste kracht waardoor ze blijven hopen op een ervaren rechtsbuiten, stal de show met vlijmscherpe voorzetten, gedreven spel en een fantastische goal; na een half uur spelen dreef De Mul naar binnen en schoot hij de bal keihard met links in, 0-1 Ajax bleef na de openingstreffer het duel controleren en nam vijf minuten voor rust ruimer afstand van FC Twente. Tom de Mul leek zijn tweede doelpunt te scoren, maar zijn schot raakte de lat. Aanvoerder Rafael van der Vaart, die zijn rol op het middenveld in de eerste helft prima invulde, was er als de kippen bij om Sander Boschker alsnog te kloppen, 0-2. De wedstrijd leek gespeeld. Zeker toen Zlatan Ibrahimovic zestien seconden na rust het derde doelpunt achter zijn oud ploeggenoot schoot. Maar Ajax kwam on begrijpelijkerwijze in de problemen. Op het middenveld en voorin zette de ploeg geen druk meer. En hoewel FC Twente geen uit Vreugde na de schitterende treffer van Tom de Mul. gespeelde kansen kreeg, scoorde de ploeg wel twee keer. Bovendien hadden de Tukkers bij 1 -3 ook nog recht op een pe nalty toen Nigel de Jong hands maakte in het strafschopgebied, maar scheidsrechter Bossen floot niet. Twente scoorde toch nog 2-3 na een misverstand tussen Escudé en Stekelenburg. Koeman koos er daarna voor drie man tegelijk te wisselen. Van der Vaart, Ibrahimovic en Obodai gin gen naar de kant en Wesley Sneijder, Wesley Sonck en Tomas Galasek kwamen binnen de lijnen. Ajax hervond zich daarna enigszins maar bij Sonck en Sneijder wilde het scoren nog niet lukken. Door het niet verzilveren van de mogelijkheden bleef het onwaarschijnlijk spannend in Enschede, maar de openingswedstrijd van Ajax in de Holland Casino Eredivisie eindigde in een benauwde maar belangrijke zege. 76 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 76