Amsterdam, 18 februari 2004 Ben ik vrij onverveerd Johnny Heitinga maakt tegen de Verenigde Staten zijn debuut in het Nederlands elftal. dan verdien je het Wilhelmus. -PfiP ijzervreter als je nuchter nadenkt als je nog zo jong bent als je zo 'n verleden hebt zoveel tegenslag hebt gekend dan ban je alle sporten uit je gehavende bestaan en raak je van je leven nooit een bal meer aan behalve als je karakter hebt van opgeven niet wilt weten en om te herstellen elke dag bakken ijzer moet vreten dan verdien je het Wilhelmus bende een wónder op aarde en de komende tien jaar in oranje een vaste'waarde Chris Willemsen als je al ben je nog zo goed meer lijkt op een fatalist en op je twintigste al twee jaar hebt gemist 0, o, Den Haag Hagenaar, zo ik iets ben. Dat althans beweer ik, vrij naar de dichter Alfred Kossmann, als mij gevraagd wordt wie of wat ik dan wel helemaal ben als ik weer eens mijn zelden van zout voorziene mening debiteer. Vanaf zondag 12 september 2004 moet ik op die vraag evenwel een ander antwoord geven. De oorzaak laat zich raden. Een stel nood druftige stadgenoten was die dag per vergissing aanwezig bij AD0 Den Haag - Ajax. Op zich is daar niets op tegen - ook de minder bedeelden onder ons hebben recht op een verzetje - maar de organisatie van het festijn had verzuimd voor professionele be geleiding te zorgen. De stakkers mochten aldus ongeremd en naar hartelust laten horen waarom ze buiten de maatschappij staan. Aan de overkant op de tribune, met om mij heen leden van de businessclubs en colle ga's van de pers, zat ik mij eerst hooglijk te verbazen, daarna enorm te ergeren en tenslotte ontzettend te schamen. Want wat was dit laag, wat voelde ik mij Madurodam- klein en wat verlangde ik hevig naar een groentezak over mijn hoofd. Vroeger waren spreekkoren nog leuk en vindingrijk. Hi-ha-hondelul was een Rafael van der Vaart heeft scheidrechter Haverkort herhaaldelijk verzocht de wedstrijd te staken. absolute vondst, Keeper word niet zenuw achtig hi-ha-ho een gezellige meezinger. En wat te denken van Pietje is bang, Pietje is bang, Pietje Pietje Pietje is bang, als Keizer Piet als de dood omhoog sprong als onze onvolprezen Theo van der Burch het weer eens met twee gestrekte benen op diens adamsappel had gemunt. Het was een beetje plagen, jennen, hooguit treiteren, het had een hoog sliep-uit-gehalte. Maar tegenwoordig schijnt er vooral te moeten worden gechoqueerd, anders word je als spreekkoor niet meer serieus genomen. De grenzen opzoeken is onvol doende, je moet ze zo ver mogelijk overschrijden. Zonder schroom citeren uit de medische encyclopedie is al niet kwetsend genoeg meer. Je moet puur op de man spelen, pas dan ben je een echte supporter en bewijs je je club een grote dienst. We zijn verrot, sprak Ronald Koeman na afloop. Hij had gelijk, de uiterste houdbaar heidsdatum van onze samenleving is op veel plaatsen ruimschoots verstreken. Ook in Den Haag, de stad die ik zo lang zo hartstochtelijk heb bemind. Dus ais mij weer eens wordt gevraagd wie of wat ik dan wel helemaal ben? Zegt u het maar. Als u me maar nooit meer Hagenaar noemt. Chris Willemsen oktober 2004 63

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 63