Het seizoen 1979-1980 leverde twee gedenkwaardige Voorspelen op, met tien (10!) tegen treffers Angsthazen In de uitwedstrijd tegen FC Utrecht werd Marco van Basten gespaard voor de Europa-Cup-2-finale tegen Lokomotive Leipzig. Ajax moest dat bezuren met een 2-1 nederlaag. Arnold Mühren en Ronald Spelbos waren geblesseerd. erna opvallend genoeg vaker beter van kwaliteit dan de daarop volgende Europa-Cupdaad. Zo rolde Ajax op 1 november 1975, drie dagen voor Ajax - Hertha BSC, Feyenoord op met 6-0 (vijf doelpunten van Ruud 'Goals'). Pas op 11 september 1976 leed Ajax in het Voorspel (van de thuiswed strijd tegen Manchester United) weer eens een nederlaag, thuis met 3-1 tegen Sparta. Het seizoen 1979-1980 leverde twee gedenkwaardige, maar voor Ajax niet bijster lekkere Voorspelen op, met tien (10!) tegentreffers. Op 29 september daverde Feyenoord met 4-0 over Ajax heen. Gelukkig stond vier dagen later slechts het Cupduel tegen Helsinki op het programma, waarin Ajax 'wraak' kon nemen (8-1). Een van de meest absurde thuiswed strijden speelde Ajax op 20 april 1980, drie dagen voor de beslissende return in de halve finale van de Europa Cup 1 tegen Nottingham Forest. Ajax, ook nog in de race voor de titel, verloor in Amsterdam kansloos met 6-3 van MVV. De nederlaag paste in het beeld van na de winterstop, toen Ajax regelmatig punten verspeelde. Tegen degradatiekandidaat MVV was het hooghartigheid die Ajax mede de das omdeed. Ondanks slecht spel, en een 2-1 achterstand, ging Ajax nog wel met een 3-2 voorsprong de rust in. Alles zou gewoon goed komen, zoals meestal het geval is, dacht men. Ruud Krol schoof door naar het middenveld, alsof hij het gestuntel van zijn verdedigers Wim Meutstege, Kees Zwamborn (na rust: Guido Pen), Piet Wijnberg en doel man Piet Schrijvers niet meer kon aanzien. Drie keer trof MW na rust doel, en omdat ook Wim Meutstege gezellig meedeed met het scoren stond na afloop de onthutsende 3-6 uitslag op het scorebord. Na deze recordnederlaag in de Meer toonde trainer Beenhakker zich desondanks hoopvol: 'We leverden een wanprestatie en zoiets gebeurt maar zelden in één seizoen en dus zeker niet twee keer binnen vier dagen.' Hij kreeg gelijk, maar de 1-0 zege op Nottingham Forest was niet genoeg voor een finaleplaats. De eerste helft van de jaren tachtig leverde weinig gedenkwaardige Voor spelen, eenvoudigweg omdat er weinig waren; Ajax lag steeds snel uit de Europa-Cuptoernooien. Tekenend voor de labiele vorm van het talentvolle, jeugdige Ajax was op 24 september 1983 de uitwedstrijd tegen Haarlem, zes dagen na de 50 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 50